Zamanın Genelevler Patroniçesi Matild Manukyan’ın Dillere Destan Serveti


552 shares

90’ların sonunda vergi rekortmeni bile olmayı başarmış ve gururla yaptığı işten bahseden Matild Manukyan’ı tanımayanınız vardır belki. Devasa mal varlığını sabırla büyüten ve geliştiren Manukyan’la alakalı bir polis memurunun itirafları ise oldukça şaşırtıcı.

 

1. Karaköy’de Bir Sokak Olan Zürafa Sokak, Genelevlerin Çoğunlukta Olduğu Bir Bölgeydi ve Burada 37’si Manukyan’a, 5 Tanesi de Sümbül Yaşar Karasu’ya Ait 42 Ev Bulunuyordu.

2. Aslına Bakılırsa Bu Evlerin Tarihi Oldukça Eskiye Dayanıyor: Evler, 2. Abdülhamit Döneminde Beyoğlu’nda Yaşayan Avrupalılar İçin Yapılmıştı İlk Olarak.

Ve daha sonra da varlığını devam ettirdi. Şimdi sizi o ilk zamanlardan alıp 90’lı yılların sonuna doğru yola çıkaracağız. Polis memuru H.K.’nın itirafları da bu zaman dilimini kapsıyor zaten.

3. O Zamanlar Genelevler Devlet Denetiminde Olduğundan Bölgede Görevli Bir Polis Mmemuru, Asayişi Sağlamak İçin Mutlaka Bulunmak Zorundaydı.

90’lı yıllarda burada görev yapan polis memuru H.K’nın 2006 senesinde verdiği röportajdan bir takım ilginç alıntılara yer vereceğiz şimdi. O yıllar, genelevde görev yapan memurların usülsüzlükleri çok fazla konuşulmaya başlanmış ve göreve yeni gelen İstanbul Emniyet Müdürü olarak Necdet Menzir, olaya el atarak hemen usülsüzlükle suçlananları açığa almış ve yerine başka atamalar yapmış.

4. Çalışanlar Kadınlar İçerisinde Öğretmen, Bankacı ve Ev Hanımı Olduğu, Polisin Yaptığı Çalışma Karnesi Kontrolünde Ortaya Çıkmış.

“Çalışma karnesinin neden kontrol edildiğini ben de o zaman öğrendim” diyor H.K. Çünkü içerideki 980 kadından 400’ünün kaçak olarak çalıştığını bu kontroller sayesinde fark etmiş. Sabah öğretmenlik yapıp öğleden sonra çalışmaya gelen bir öğretmen, bankadaki işi bittikten sonra peruk takarak gece çalışan bir bankacı olduğunu da yine bu kontroller de öğrenmiş.

5. Elbette Manukyan’dan Daha Fazla Kazanan Holdingler Vardı Ancak Vergi Rekortmeni Genelev Patroniçesiydi.

“980 kadının genelev patronuna kazandırdığını, 110 bin işçi bir holdinge kazanamıyor mu?” diye şaşırmış H.K. Çünkü onlar kazandıkları parayı beyan etmeyerek vergi kaçırmışlar. “Manukyan, yaptığıyla övünmeyen ama utanmayan da bir kadındı” diyen H.K., Manukyan’ın en çok vergi rekortmeni olmasıyla övündüğü söylemiş.

6. Polis Memuru Genelevdeki İşine, Manukyan’ın Tuttuğu Taksi ile Gidip Geliyordu.

H.K’nın ailesi ve tanıdıkları genelevde görev yaptığını hiçbir zaman bilmemiş, H.K. onlara, Beyoğlu’nda ekiplerde çalıştığını söylemiş. Genelevin önünde bulunan taksilerle eve gidip geldiğini ve ücreti de Manukyan’ın ödediğini söylüyor.

7. Matild Manukyan’ın Kendine Ait 220 Adet Ticari Taksisi Vardı.

O dönem İstanbul Belediye Başkanı olan Nurettin Sözen, binlerce ticari taksi plakasını satışa çıkarmıştı. Manukyan da bunlardan 220 tanesini satın almıştı. “Hatta 10 tanesini de polislere dağıttı” diyor H.K.

8. Manukyan’ın Ofisinin İçinde Bulunan 1,5 Metre Genişliğindeki Para Kasasının Ağzına Kadar Dolup Taştığı da Söyleniyor.

Parasını Şişli’de bulunan muhasebe bürosundan takip eden Manukyan, aynı zamanda da emlak zengini. Hatta Beyoğlu Ekipler Amirliği binasını, Emniyet Müdürlüğü’ne kiraya bile vermiş. O kadar fazla paralar kazanmış ki, genelevdeki ofisinde 1,5 metre genişliğinde para kasası olduğu da biliniyor.

9. Manukyan’ın Genelevdeki Ofisini Gece Ziyaret Eden Üst Düzey Bürokratlar

Tabii ki H.K. isimlerini vermediği için bilemiyoruz ancak kimisi muhabbet etmeye, kimisi de iş görüşemeleri için Manukyan’ı ziyarete gelirmiş.

10. Genelevdeki İşini Terk Edip Başka Bir Hayat Yaşamak İsteyen Kadın, Ömür Boyu Manukyan’a Olan Borcunu Ödemek Zorunda.

Polis memurunun kendi sözlerinden: “Benim dönemimde beş hayat kadını tövbe edip Hacca gitmişti. İşi bıraktılar. Ama öyle kolay değildi bırakmak. Manukyan onlara sözleşme imzalatıyordu. Ardından da bu hayat kadınlarını kendisine borçlandırıyordu. Orada çalışan her kadının mutlaka dışarıda bir dostu vardı. Genelevde çalışan kadın, dostuna para yetiştiremediğinden Manukyan’dan faizle para alırdı. Olan çalışan kadına oluyordu. Ödeyemediği için ömür boyu çalışmak zorunda kalıyordu. Eğer içeride çalışan kadınlardan birisi parasını ödemeden kaçmaya çalışırsa, Manukyan hem adli mercilere başvurarak hakkında yasal takip başlattırıyordu, hem de gayri meşru yoldan kaçak kadını bulduruyordu.”

11. Asıl İşi Terzilikken, Müşterisinin Bütün Evlerini Satın Alarak Genelev Patroniçesi Olan Bir Kadın.

Zürafa sokakta bulunan 42 evin 37 tanesi Manukyan’a ait. Ancak eskiden bu evlerin tamamı Sümbül Karasu’ya aitmiş. Manukyan, Sümbül Hanım’a ve evlerinde çalışan kadınlara terzilik yapar, onlara kıyafet dikermiş. Daha sonra bakmış ki genelev işinde daha çok para var, Sümbül Karasu’dan evleri teker teker satın almış. Ancak kendisi hiçbir zaman fuhuş yapmamış, hep genelev işletmecisi olmuş.

12.

Genelevler gece 23:00’de kapandıktan sonra, 17 numaralı eve gidermiş Manukyan; ki bu ev onun daha çok ofis olarak kullandığı bir ev olmuş. Asla ön kapıdan giriş yapmaz, arka sokaktaki sahibi olduğu iş hanlarının içinden geçerek Zürafa Sokak’a giriş yaparmış. Gece saat 01.00’den sabah 04.30’a kadar evlerden sorumlu müdürlerden tek tek hasılatı toplar ve o meşhur kasasına kitlermiş. 37 kişilik bir kuyruk!

13. Matild Manukyan, 2001 Yılında Kalp Krizi Yüzünden Hayatını Kaybetti ve Devasa Bir Miras Bıraktı Ardında.

  • İstanbul’da 500 daire, 70 iş hanı (Şişli Belediyesi, Şişli Adliyesi dahil…)
  • Yalova’da 200 daire, 4 bin metrekarelik arsa
  • İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde bin dönüm arazi üzerine kurulu ambalaj ve emaye fabrikası
  • Antalya ve Alanya’da ikisi dört yıldızlı, biri beş yıldızlı üç otel
  • Büyükada’da bir köşk
  • Kalamış Yat Limanı’nda demirli 18 metre boyunda Sang Harmony yatı
  • BMW, Mercedes ve Rolls Royce otomobil
  • Çok sayıda mücevher ve ziynet eşyası

Like it? Share with your friends!

552 shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…