Yılmaz Güney’in Hakkı Olan Ödülü Kazanan Cüneyt Arkın’ın Ödülü Reddetmesi


Sinemamızın en önemli jönlerinden biri olan Cüneyt Arkın’ı, diğer jönlerden ayıran birçok özelliği var. İşini daha iyi yerine getirebilme amacıyla at binme, dövüş sanatları, dublörlük gibi konularda uzmanlaşması, aynı zamanda iyi bir hekim olması bu özellikleri arasında sayılabilir. Bunların yanı sıra gündemle alakalı alakalı ve hassas tavrı da kalitesini ortaya koyar nitelikte. Aynı şekilde 4. Adana Altın Koza Film Festivali’nde yaşananlar da sanatçının bu sağlam duruşuna bir örnek niteliğinde.

 

1. 1972 Yılında Düzenlenen 4. Adana Altın Koza Film Festivali’nde Yılmaz Güney, “Baba” Filmiyle Jüri Tarafından En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu Ödüllerine Layık Görüldü.

2. Ancak Dönemin Adana Belediye Başkanı’nın İtiraz Etmesi Neticesinde, Politik Baskı Altında Kalan Jüri, En İyi Film Ödülü’nü Normal Şartlar Altında İkinci Olan Yılmaz Duru’nun Kara Doğan Filmine Verdi.

3. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ise Yine Normal Oylamada 2. Olan, Yaralı Kurt Filmindeki Oyunculuğu için Cüneyt Arkın’a Verildi.

4. Durumlar Bu Raddeye Geldiğinde Cüneyt Arkın’ın Hakkaniyete Verdiği Önemi Kendi Çıkarının Üzerinde Tuttuğunu Gösteren Bir Tutum Sergiledi, Yıllar Sonra ise Yaşanan Bu Hadiseyi Şu Şekilde Açıkladı;

5. “O Ödül Yılmaz’ın Hakkıydı. Şimdi Yılmaz Bunu Bilirken, Aklı Başında Herkes Bunu Bilirken, o Ödül Bana Yakışır mıydı?”

6. “Yakışmazdı Tabii ki. Ben Bütün Filmlerimde Kahramanları Canlandırdım. Haksızlığa Karşı Geldim. Kendime Hep Şunu Sordum;”

7. “Hayatta da Böyle miyim? Filmlerde Kahraman Olmak, Adil Olmak, Kötünün Karşısında Olmak Çok Kolay Ama Hayatta Olabiliyor musun?”

8. “Ben Hep o Hesabı Yapmışımdır. O Ödül, Resmen Yılmaz’ın Hakkıydı. Yılmaz Güney Çok Önemli Bir İnsandı. Çok Önemli Bir Sinema Adamıydı.”

9. “Hak Ettiği İtibarı Ona Halk İade Etti. Türkiye’de Halk, Sanatçıya Gerçek Değerini Her Zaman Vermiştir.”

 

Kaynak: Listelist


Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…