Yıllardır Ne Yiyoruz Biz? Sorusunu Sorduran Açıklama: 10 Liradan Ucuzsa o Yediğiniz Tavuk Döner Değildir.


557 shares

Tavuk döner hem öğrencinin hem çalışanın yıllardır hayatını kurtarmış, fiyat performans skalasındaki en makul yiyeceklerden biri. Ortalama olarak 5 liraya yediğimiz tavuk döneri semtine ve yerine göre 4, 3 hatta 2.5 liraya bile yiyebiliyoruz. Ancak bu durumla alakalı Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Talat Gözet uyarıyor:

”Zincir marketlerde tüketim tarihi sona ermek üzere olan ve raflardan kaldırılan tavuklar tavuk dönercilere ucuza satılıyor. Tarihi geçmiş 15 liralık tavuğu 5 liraya alarak vatandaşa hangi vicdanla yediriyorsun? Bu tür şeyler çok sık oluyor.”

”Tavuk döneri 4-5 liraya yemeyin, tüketmeyin. Bugün tavuğun göğüs ve but kısımlarının kilosu 17-18 lira. 100 gram tavuk döner yiyeceksiniz. 100 gram tavuk döner için 200 gram gerçek tavuk göğsü veya butu kullanılmalı. Bu da 3-3.5 lira demek. Bunun ekmeği, yanında verilen domatesi, salatası var. Dükkan kirası, işçi maliyeti, gaz parası, su parası, telefon ücreti, temizlik parası, işletme vergisi var. Bunun için 7-8 liradan aşağı mal edilemez. 8 lira maliyeti olan bir yemeği size 5 liraya satamaz. Duyuyoruz okul yakınlarında, iş yeri çevrelerinde, gelir düzeyi düşük olan semtlerde 4 liraya tavuk döner satıyorlar ve bunun yanında ayranı da bedava veriyorlar. Vatandaşlarımıza sesleniyorum; tavuk döneri 10 liradan aşağı satan yerlerden yemeyin, çocuklarınıza yedirmeyin, sağlığınızdan olmayın.”

Döner, tavuğun but ve göğüs kısımlarından yapılmalı. İçine denetimleri yapılmış ürünler belirlenen oranlarda konulmalı. Tavuk dışarıyla teması az olan bir alanda pişirilmeli.Isı derecesi pişirilme sürecinde eşit olmalı ve tavuğun dış kısmı kadar içi de pişmeli. Döner ustasının elinde devamlı hijyenik eldivenler, başında bandanalar olmalı, kesim sırasında kullanılan döner bıçakları, kaşıklar, gramaj ölçen tartılar devamlı temiz tutulmalı. Döner satılan dükkanda mutlaka Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan alınan belgeler, belediyenin vermiş olduğu ruhsatlar müşterinin göreceği şekilde konumlandırılmalı.

Kaynak: storia.me


Like it? Share with your friends!

557 shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…