Yeni Jenerasyon Neden Ev ve Araba Almak Yerine Seyahat ve Etkinliklere Para Harcıyorlar?


Zamanın değişmesi ile birlikte bir çok kavram da şekil değiştiriyor. Son dönemlerde, başarının geleneksel ölçüsü olan ev, araba alma trendi son buluyor. Tüm dünyada genç nesilden artık neredeyse kimse bunları satın almak istemiyor. Araştırmalar, şu anda 30-35 yaş aralığında olan yeni milenyum jenerasyonunun çok nadir ev aldıklarını, hatta neredeyse hiç araba almadıklarını ortaya koydu.

 

1. Harcamaların Bu Denli Değişmiş Olmasının Sebebi Ne Peki?

Önceki nesillerin yaptığı yatırımları göz önüne alacak olursak, ciddi bir paraya ve birikime ihtiyaç var. Bunun yanında ekonomik kriz gibi şeyler de eklenince yeni nesil bu tip harcamalardan oldukça uzaklaşıyor.

2. Tabii ki Temelde Yatan Sebep; Yeni Neslin Sahip Olduğu Değerlerin Anne Babalarının Değerlerinden Farklı Olması.

Günümüz gençliğinin başarı tanımı ise daha farklı. Günümüz gençlerinin anlayışı daha çok ”Başarılı insanlar satın almaz, kiralar.” mantığı üzerine kurulu. Eğer başarılı olarak kabul edilmek istiyorsanız, tecrübelerinize yatırım yaparsınız. Mesela seyahat etmek, ekstrem sporlar yapmak, startup’lar başlatmak gibi.

3. Meselenin Özünde Şu Var: Yeni Nesil Refah ve Doğurganlık Değil; Esnek Bir Program, Ekonomik ve Coğrafik Özgürlük İstiyor.

4. Para Birikimi Yeni Nesli İlgilendirmiyor.

”Taksiye binebilecekken neden araba alasın ki? Özel şoförden farksız ve kendi arabana sahip olmaktan daha ucuz. Airbnb’den gezegenin neredeyse her yerinde kalabilecek muazzam bir yer bulabilecekken neden güzel bir yerden ev alıp öyle tatile gidesin ki? Sevdiğin bir ülkede kiraya ya da mülke yüklü miktar ödemek zorunda değilsin.”

5. Emlak Konusunda da Aynı Şekilde Yaklaşım Sergiliyorlar.

”Bulunduğunuz yerde daha ne kadar kalacağınız hakkında bir fikriniz yok. 40 yıl boyunca ev kredisi ödeyebilirsiniz veya hayatınız boyunca kiralık bir yerlerde kalmayı kabul edebilirsiniz. Gelecekte büyük ihtimal işinizi değiştireceksiniz. Sizi daha yakına taşınmaktan alıkoyan hiçbir şey olmayacak.”

Önerilen Blog :  Yeni Taşındığı Evin Zemininde Bulduğu Kapak ile Eve Bağlı Bir Zindan Keşfeden Elemanın Hikayesi

6. Forbes Dergisinin Araştırmalarına Göre Genç Nesil 3 Yılda Bir İş Değiştiriyor.

7. Mülkiyet Kavramı Artık Bir Şey İfade Etmiyor.

Psikologların son 10 yılda gerçekleştirdiği onlarca araştırmada ortaya çıkan sonuçları ele alacak olursak, esenlik ve mutluluk açısından, yeni tecrübelere para harcamak yeni şeyler satın almaktan çok daha mantıklı. Deneyimler, insanlar için neşe kaynağı bile denebilir.

8. Deneyimler Yeni Arkadaş Edinmeyi ve Network Kurmayı Kolaylaştırıyor.

Sosyalleşmek hepimizi iyi etkiler. İnsanlarla konuşmak, birçok arkadaşa sahip olmak sizi daha mutlu bir insan yapar. Ancak insanlar kaç evinizin  olduğunu mu öğrenmek ister yoksa geçen yaz gittiğiniz Avrupa gezisinde neler yaptığınızı mı?

9. İnsanlar Sahip Olduğunuz Şeyleri Değil, Deneyimlerinizi Merak Eder.

10. Satın Almak Endişeye Sebebiyet Veriyor.

Sahip olduğumuz şeyler, özellikle pahalılarsa, durumları hakkında endişelenmemize sebep oluyor. Mesela yeni bir araba aldınız, dışarıda her alarm sesi duyduğunuzda kafanızdaki tek soru “Benimki mi?” olacaktır. Eğer bir ev aldıysanız ve pahalı eşyalarla döşediyseniz, soyulmaktan korkacaksınız. Arabanın bakım veya kazalarından bahsetmiyorum bile veya çok para verip aldığınız televizyonun kısa bir süre sonra bozulmasından. Ancak kimse, tecrübelerinizi sizden alamaz.

11. Satın Alınan Şeylerin Değeri Bir Gün Düşecek.

Anne babalarımız yeni nesil kadar seyahat etme lüksüne sahip olamadı. Bu kadar çeşitli eğlence kaynakları da olmadı. Yeni bir işe başlama fırsatları azdı. Bu sebeple ev ve araba gibi şeylere yatırım yaptılar. Nihayetinde, ev veya apartman değilse, aldığımız her şey zamanla değersizleşecek. Aslında emlak fiyatlarının da ekonomik krizlerde ne kadar düştüğüne bakarsak, taşlar yerine oturuyor.

 

Kaynak: Onedio


Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…