Yaz ve Kış Lastiği Arasındaki Farklar 


 

Lastiklerin doğru seçilmesi ve doğru şekilde kullanılması, sürüş güvenliğini ve konforunu önemli ölçüde artırırken, yakıt tasarrufunu da mümkün kıldığı için büyük önem taşıyor. Doğru lastik seçiminde en önemli etkenlerden bir tanesi de, pek tabii ki aracın kullanıldığı ortamdaki hava/yol koşulları. Öyle ki belli ortalamaların üzerindeki/altındaki dereceler söz konusu olduğunda, sıcak hava da soğuk hava da lastik performansına ve lastik ömrüne etki edebiliyor. Bu yazının konusu olan yaz lastikleri ve kış lastikleri de, bu düşünceyle tasarlanıyor, ve sürücülere farklı mevsim koşullarında daha güvenli ve konforlu bir sürüş deneyimi vadediyor. Peki yaz ve kış lastikleri arasında ne fark var? Siz de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız, okumaya devam edin! 

Yaz Lastiği Nedir? 

Yaz lastiği, sıcak ve nemli koşullara, ve yaz yağışlarına gerektiği şekilde uyum sağlayan ve sıcak havalarda, yüksek performans gösteren lastik modelleridir. Yaz lastiklerinde kullanılan kauçuk bileşimleri, bu lastik modellerinin daha esnek kalmalarını sağlamak ve tabii ki daha iyi bir çekiş ve yol tutma performansına destek olmak üzere tasarlanmıştır. 

https://www.lastikborsasi.com/yaz-lastigi 

Kış Lastiği Nedir? 

Kış lastikleri, soğuk havalarda ortaya çıkan zorlu şartlara uyumlu şekilde üretilen, karlı ve buzlu yollarda maksimum yol tutuşu ve dolayısıyla sürüş konforu sağlayan lastik modelleridir. Standart lastik modelleri, soğuk hava şartlarında sertleşmeye meyillidir, bu da tahmin edilebileceği gibi sürüş güvenliğini olumsuz etkileyebilir. Kış lastikleri, bu soruna bir çözüm olarak üretilen özel modellerdir. 

Yaz ve Kış Lastiği Farkları 

Bu iki lastik modelinin arasındaki farklara gelecek olursak da, yaz ve kış lastikleri, öncelikle görsel olarak birbirlerinden ayrılırlar. Kış lastiklerinin dişlerinde kılcal yarıklar bulunur. Bunun amacı, lastiğin karlı ya da çamurlu yollarda karşılaşılabilecek kaygan yüzeylere kolay bir şekilde tutunabilmesidir. Yaz lastiğinde ise bu tip yarıklar yer almaz. Ayrıca, yaz lastikleri ıslak ve kuru zeminlerde daha kısa bir fren mesafesi sunarken, kış lastikleri de buzlu, karlı zeminlerde etkili performans sunar. Fiyat olarak da, kış lastiği fiyatlarının, yaz lastiği fiyatlarına kıyasla, tasarımlarından ötürü daha yüksek olabildiği bilinmektedir.  

Eğer siz de kaliteli ve sağlam yaz, kış ve 4 mevsim lastik modellerini ve fiyatlarını incelemek isterseniz, dünyaca ünlü markaların kataloglarına ulaşabileceğiniz Lastik Borsası’nın güvenilir online mağazasına göz atabilir, aracınıza ve ihtiyaçlarınıza en uygun alternatifleri yalnızca birkaç tıkla kolayca keşfedebilirsiniz! 

 

Önerilen Blog :  Fenomenlerin Uğrak Noktası: Bigo Live

Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…