Vahşi Doğayı Kaçak Avlanmadan Korumak için Eğitilen ve Şimdiden 45 Gergedanı Kurtarmış Kahraman Köpekler


Daha önce de birçok kez belirttiğimiz gibi köpeklerin insanoğlunun en iyi dostu olduğunu hepimiz biliyoruz. Sadakatleri ve korumacı davranışlarıyla bizlere hem dostluk hem bekçilik yapabiliyorlar. Bu seferki olay ise bu sadık dostlarımızın Güney Afrika’daki kaçak avcılığa karşı eğitilmelerini konu alıyor. Öyle ki yaptıkları katkı insanların bu konuda yapabileceğinden çok fazlasıyla gerçekleşiyor. Southern African Wildlife College olarak adlandırılan alanda %68 oranında bir başarıya sahipler. Kıyas yapılabilmesi adına bu dostlarımızın bulunmadığı ortamlarda kaçak avcılığın engellenebilme yüzdesi sadece %3 ile %5 arasında.

1. Yavruluktan İtibaren Bunun İçin Eğitiliyorlar.

Beagle’dan Bloodhound’ a kadar birçok farklı cinsten köpek park korucularına yardım edebilme amacıyla küçüklüklerinden itibaren eğitime tabi tutuluyorlar.

 

2. Şimdiye Kadar Çoktan 45 Gergedanın Hayatını Kaçak Avlanmaya Karşı Korudular.

3. K9 Olamayacak Hiçbir Köpek Türü Yok.

Eğitim kolejinin K9 Usta eğitmeni Johan van Straaten : Bu projeden öğrendiklerimizle topladığımız verilere göre Şubat 2018 tarihinden bu yana k9 ekibimiz 45 gergedanı öldürülmekten kurtardı.

4. Johan van Straaten Kruger Ulusal Parkında Dostlarımızı Her Türlü Baskıya Karşı Gelebilecek Şekilde Eğitiyor.

5. Yaptıkları İşin Önemi Çok Büyük.

Güne Afrika’nın Dünya üzerindeki gergedan nüfusunun %80’lik bir kısmına ev sahipliği yaptığını düşündüğümüzde bu sözlere katılmamak elde değil.

6. İnsanların Yapamayacaklarını Yapıyorlar.

Serbest takipte insanlardan çok daha hızlı olmaları ve insanların kaybolabileceği alanlarda bile iz sürme yetenekleri sayesinde kaybolabilecek izleri takip etmeleri sayesinde başarı oranları yükseliyor.

7.  Eğitimleri Çok Çeşitli Bir Şekilde Veriliyor.

Johan van Straaten’in dediklerine göre; Kaçak Avcıların kullandığı Belçika Malinois, Teksas benekli tazısı,mavi benekli rakun tazısı gibi köpeklere karşı etkili olabilmeleri adına eğitimleri düzenleniyor. Ayrıca sadece takip değil,bu köpekler saldırı,tespit ve devriye gibi işleri de üstlenebiliyorlar.

8.

 Bu Köpekler eğitime doğumdan itibaren başlıyorlar ve çok genç yaşlardan itibaren sosyalleşirler. Bir ağaçtaki bir kişiyi nasıl izleyeceklerini, nasıl davranacaklarını ve temel itaati nasıl takip edeceklerini öğreniyorlar.

9. Kaçak Avcılığın En Çok Yaşandığı Yer Olan Güney Afrika’da Bunun Etkisi Çok Büyük.


Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…