Ünlü Yazar Tolstoy’un Hz. Muhammed için Duyduğu Hayranlığı Dile Getirdiği Yazı Derlemesi


1.5k shares

Dünyaca ünlü rus yazar Tolstoy,hayatının son yıllarında yazdığı yazılarda genellikle din,âhlak,toplum,sanat konularına ağırlık veriyordu.Tolstoy’un Hz. Muhammed’in hadislerini derlediği bir kitap çıkarması ise bayağı şaşırtıcı oldu.Oldukça tartışılan bu kitap ve yazılış süreci hakkındaki bilgilere göz atalım.

 

1.Dev Yazar Tolstoy’un Vefatından Bir Yıl Önce Hz. Muhammed’in Hadislerini Bir Kitapta Derlemesi Büyük Bir Merak Konusu Olmuştu.Ancak Bu Kitabın Rus Halkını Etkilenmemesi Adına Uzun Bir Süre Saklandığı Söylemleri Mevcuttu.

2.Kitabın Yazım Sürecine Bakacak Olursak Tolstoy Son Zamanlarında Din,Toplum,Sanat,Ahlak gibi Konularda Yazılar Yazıyordu.

3.1908’de Hindistanlı Âlim Abdullah Sühreverdi’ye ait “Hz.Muhammed’in Hadisleri” Adlı Kitaptan Çok Etkilendiği Söylemleri Var.Din ve Âhlak Üzerine Olan Hadisler Tolstoy’a Din Konusunda Yeni Bir Bakış Açısı Kazandırmış.

4.Hz. Muhammedin Hadislerini Kendi Yorumları ile Harmanlayan Tolstoy, İslam Dini’ne Olan Hayranlığını Bir Kitap Haline Getiriyor.

5. Araştırmalara Göre O Dönemdeki Rus Aydınları,Tolstoy’un Etkin Bir Güç Olarak Gördükleri için Onun İslamiyete Sıcak Yaklaşmasının Rus Halkının İçinde de İslama Dair Güçlü Bir Akıma Dönüşeceğini Düşünüyorlar.

Bu sebepten ötürü bu kitapçık KGB ve benzeri rus istihbarat örgütleri tarafından gizli tutulmaya ve basımının engel olunmasına çalışılmış.

6. Kitabın Giriş Bölümü 1978 Yılında Yayınlatılmak İstense de Sansür Kurulu’ndan yine İzin Çıkmıyor.En Sonunda Moskova’ya Başvurularak Yıllar Sonra İzin Alınabiliyor.
1978 yılında Azeri Türkçesi ve Rusça olarak Azerbaycan’da yayınlandı.

7.K itapta Yelena Vekilova İle Tolstoy Arasındaki Yelena’nın Oğulları Hakkında Konuştukları Mektuplar da Yer Alıyor.Vekilova Kocasının İslam’a Yöneldiğini ve Rus Bir Hristiyan Olarak Ne Yapması Gerektiğini Bilmediğinden Tolstoy’dan Akıl İstiyor.

8. Tolstoy’un Verdiği Yanıt İse;“Muhammediliğe, Hristiyan dininden daha fazla önem vermelerine gelince, ben bütün kalbimle buna katılıyorum. Bunu söylemek ne kadar tuhaf olsa da benim için Muhammedilik, Haça tapmaktan mukayese edilmeyecek kadar üstündür.”

9. Mektubun Devamında Tolstoy:“Eğer insan, seçme hakkına sahip olsaydı, aklı başında olan her bir insan, şüphe ve tereddüt etmeden Muhammedliği; tek Allah’ın ve onun Peygamberini kabul ederdi…” Diye Devam Ediyor.

10.Derlemede Genel Olarak Allah İnancı,Fakirlik,Eşitlik,Ölüm ve İyi Bir İnsan Olma Üzerine Olan Hadislere Yer Veren Tolstoy’un Seçtiği Hadislerden Bazıları;

-“Sizden biriniz, kendisi için arzu edip istediği şeyi, din kardeşi için de arzu edip istemedikçe, gerçek anlamda iman etmiş olmaz.”

-“Ölüm bir köprüdür, dostu dosta kavuşturur.”

-“İşçinin hakkını alnının teri kurumadan veriniz.”

-“Hakikat insanlar için ne kadar acı olsa da, hakikati söyleyin.”

-“Hiç kimse öfkesini yutmaktan daha güzel bir içki içmemiştir.”

11. Tolstoy’un Mezarının Başında Haç Olmaması İse Hristiyanlıktan Aforoz edilmesi ya da Müslüman Oldu Tartışmalarına Sebep Olmuştu.

Tolstoy; “Muhammed her zaman Evangelizmin üstüne çıkıyor. O insanı Allah saymıyor ve kendini de Allah ile bir tutmuyor. Müslümanların Allah’tan başka ilahı yoktur ve Muhammed O’nun peygamberidir. Burada hiçbir muamma ve sır yoktur.” sözleriyle hayranlığının nedenini anlatıyor.

 

Kaynak: Listelist


Like it? Share with your friends!

1.5k shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…