Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Adil Kullanım Noktası 1 Ocak 2019 itibarıyla tamamen kaldırılacak


1.1k shares

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet C. Turhan “Veri indirme hızının iyileştirilmesi ve erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla 1 Ocak 2019 itibarıyla Adil Kullanım Noktası tamamen kaldırılacak” diyerek bizlere müjdeli haberi verdi.Bakan Turhan veri indirme hızının iyileştirilmesi ve erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla 2019 yılı itibariyle Adil Kullanım Kotasının kaldırılacağını ve “AKN’nin kaldırılması dolayısıyla aboneler herhangi bir dilekçe vermeyecek. Bu uygulama nedeniyle de ilave ücret alınmayacak” dedi.

1. Bu Uygulama Nedeniyle Ek Ücret Alınmayacak.

AKN uygulaması,aşırı kullanım sonucu altyapıda sıkıntılar çıkması nedeniyle uygulanan bir uygulamaydı.Ancak bu uygulamanın kaldırılması için altyapı geliştirilmesi yapıldığını ve kapasitenin artırıldığını söyleyen Turhan:”Bu hizmeti veren işletmeci operatörler 1 Ocak 2019 itibarıyla uygulamayı kaldıracak. Kapasitenin üzerinde kullanımda yavaşlama oluyordu. Herkesin interneti eşit kullanması amacıyla getirilen AKN, internet altyapısının gittikçe gelişmesi ve kapasitesinin artması dolayısıyla artık kaldırılacak ve internet kullanımına sınırlama getirilmeyecek. AKN’nin kaldırılması dolayısıyla aboneler herhangi bir dilekçe vermeyecek. Bu uygulama nedeniyle de ilave ücret alınmayacak.” diye de ekledi.

2. Haksız Hizmet Bedelleri Ortaya Çıkmaması Adına Özveri ile Çalışılıyor.

Altyapı Bakanı Turhan Adil Kullanım Kotası’nın kalkması sonrasında İnternet Paket Ücreti dışında bir ücret alınmayacağını vurgulayarak,kullanılan paket ücretlerinin şirketler arasındaki rekabete göre belirlendiğini ve bu rekabetin de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından denetlendiğini dile getirdi.Haksız hizmet bedellerinin ortaya çıkmaması adına özveri ile çalıştıklarını belirten Bakan:”Biz, vatandaşımızı bu konuda kimseye yem etmek istemeyiz” dedi

3. ”AKN’nin Kaldırılmasının Ardından Birkaç Hafta İçerisinde Yoğunluk Yaşanmasını Bekliyoruz.”

Her geçtiğimiz gün artan veri akışı yaşayan internetin 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren tüm kullanıcıların istediği kadar kullanabileceğini belirten Turhan:”AKN’nin kaldırılmasının ardından birkaç hafta içinde yoğunluk yaşanmasını bekliyoruz. Çünkü yılbaşında internet kullanımında talep artabilir. Bunu altyapımızın kapasitesini geliştirerek çözeceğiz. Vatandaşın gereksiz yere ücret ödememesi ve sürpriz faturalarla karşı karşıya kalmaması için her türlü çalışmayı yapıyoruz. Amacımız haberleşme, iletişim ve ulaşım alanlarında vatandaşımıza daha ekonomik ve kaliteli hizmet vermek.” diyerek kullanıcıların yüzünü gülümsetecek haberi verdi.

4. ”Bu Tür Hizmetleri Maddi Çıkarlar ve Kötü Amaçlar İçin Kullananlar Var.”

İnternetin yanlış kullanım şekli sonucunda zararlı olabildiğini ve bir neslin sorunlu yetişmesine neden olabileceğini vurgulayan Bakan Turhan:”Bu tür hizmetleri maddi çıkarlar ve kötü amaçlar için kullananlar var. Bunu da kontrol etmemiz lazım”sözlerini kullandı.


Like it? Share with your friends!

1.1k shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…