Türkiye’nin En Büyük Dolandırıcılarından Biri Olan Sülün Osman’ın Ders Niteliğindeki Sözleri


Dolandırıcılık denildiği zaman akla gelen isimler arasında belki de en etkili kişilerden biri 1923-1984 yılları arasında yaşamış olan Sülün Osman’ ya da gerçek adıyla Osman Ziya Sülün’dü. Sözleri sayesinde bir de dolandırıcının gözünden olaya bakmamızı sağlayan Sülün Osman’ın hayatına göz atalım.

 

1.

Sülün Osman’ın dolandırıcılar kralı olarak anılmasının altında yatan birçok akılalmaz olay var. Şimdi duyunca kulağa inanılması zor gelen birçok iş yapmış. Bunlardan en ilginç olanları ise 1950 ve 1960’lı yıllarda Galata Kulesi’ni satmak, Eminönü meydanındaki saati ve şehir hatları vapurlarını devretmek, Boğaziçi Köprüsü 1 yıllığına kiralamak ve Taksim meydanına paspas atarak gelen geçenden ayakbastı parası almak gibi insanın aklını alan şeyler. Dolandırıcılığın ustalıklarını Kumkapılı bir Rum’dan öğrendiğini söyleyen sonrasında ise işe kendi yorumunu da katan Sülün Osman olayı öyle noktalara taşımış ki, dolandırıcılıktan girdiği hapishanede, yönetimi kandırarak “Alınteriyle yaşamak” adlı bir konferans bile vermiş.

2.

Sülün Osman’ın eylemlerinin kökeninde elbette kötü şeyler var. Ancak kolay yoldan para kazanıp zengin olma hayali kuran ve dolandırılan kişiler kendilerine dönüp baktıklarında en az onları dolandıranlar kadar haksız olduklarını fark etmelidirler. Sülün Osman’ın sözleri bu durumu daha net açıklıyor:

3.

“Benim dolandırdığım insanlar dolandırıcıydı aslında. Yani bana yaklaşma sebepleri beni dolandırmaktı. On tane bilezikle geliyorum adamın önüne akşam vakti. Kuyumcunun kapısındayız. ve dükkan kapalı. Karımın hastalığını olduğunu söylüyorum, acilen bilezikleri bozdurmam gerektiğini, o an nöbetçi eczaneye gidip hastaneden istedikleri ilaçları almamın şart olduğunu söylüyorum. Hakiki olsalar bileziklerin fiyatı bin lira. Diyorum ki 300 liraya ihtiyacım var. Paranın gerisi umurumda değil, yeter ki karım ameliyat masasında kalmasın… Adam sabah kuyumcuya gidip bilezikleri bin liraya bozdurabileceğini ve birkaç saat içinde havadan 700 lira kazanacağını düşünüyor. O arada benim ayakçım da mevzuya ortak çıkıyor ve bilezikleri ucuzdan o almak istiyormuş gibi ayak yapıyor. Telaşlanıyor adam fahiş kazanç imkanı kaybolacak diye. Hemen 300 lirayı verip alıyor bilezikleri, ben de kayboluyorum ortalıktan. Adam ertesi sabah kuyumcuya gidip de bileziklerin sahte olduğunu öğrenince, dolandırıldım, diye karakola gidiyor. Ben aranıyorum… Demiyorlar ki ona, be adam 1000 liralık bileziği 300 liraya almayı düşünürken aklında ne vardı, diye. Gayet açık ki, beni dolandırmayı planlamıştı.Ben hayatım boyunca beni dolandırmaya kalkışmamış tek bir kişiyi dolandırmadım.”

 

Kaynak: Delidenhaber


Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…