Türk Futbol Tarihinin İlginç Olaylarından Biri: Kocaelispor’un Arsenal Karşısında Aldığı 4-1’lik Galibiyet


Futbol da her spor gibi bizleri şaşırtmayı başarabiliyor. Gerçekten kimsenin beklemediği durumlarda büyük işlerin başarılabildiği bir alan kendisi de. Her ne kadar eski zaman için durumlar farklı olabilir desek de sürecin çok değiştiğini söylememiz mümkün değil. Olayın üzerinden çok uzun yıllar geçmiş olması unutulmasına sebep olabilir ancak zamanında böyle bir şey yaşanmış diyebileceğimiz eğlenceli bir bilgi minvalinde bir olayı sizlerle paylaşmak istiyoruz. 25 Temmuz 2001 tarihinde oynanmış Kocaelispor ve Arsenal arasındaki karşılaşmayı ve ayrıntılarını ”murdock” adlı bir ekşi sözlük kullanıcısı ayrıntıları ile bizlere aktarıyor.

1.

Sezon öncesi kampı için Avusturya’ya gitmiş olan Kocaelispor orada Arsenal ile bir hazırlık maçına çıkıyor. O zamanlar takımın başında Hikmet Karaman bulunuyor. Elbette hazırlık maçı olsa bile işin ciddiyetini anlatmak amacıyla Arsenal teknik direktörü olan Arsene Wenger’e “sizi eleyip, UEFA Kupası’nı alan Galatasaray’ı, biz İstanbul’da yendik. ona göre kadro çıkar, hafife alma” sözlerini söylüyor. Bunun üzerine Arsene Wenger de tüm as kadroyu maça sürüyor.

2.

Kocaelispor maça çok hızlı başlayıp dakika 4 te Lazarov’un golüyle açılışı yapsa da Arsenal dakika 16’da Ray Parlour ile cevabı veriyor. Ancak Kocaeli devam edip tekrar Lazarov ile ilk yarıyı 2-1 önde olacak şekilde kapatıyor. İkinci yarı ise hiç hız kesmeden coşkuyla Nuri Çolak ve Serdar Topraktepe’nin attığı goller ile maçı 4-1 önde kapatıyor. Maçı o sırada canlı takip eden İngiltere Milli Takım Teknik Direktörü Sven Goran Eriksson sahaya inip Hikmet Karaman’ın elini öpmüş ve Hikmet Karaman ve Arsene Wenger bir hatıra fotoğrafı çekinmişler. Hikmet Hoca gaza gelip hedefin Şampiyonlar Ligi olduğunu söylese de sezon içi o kadar iyi gitmiyor ve küme düşen Rize’nin sadece 6 puan ilerisinde sezonu kapatıyorlar.

3.

Arsenal ise o sezon resmen bir rüzgar gibi esip golsüz bir maç bile geçirmiyorlar. Manchenster ile yaptıkları karşılaşma sonrası şampiyonluklarını ilan ediyorlar ve Fa Cupda Chelsea ile olan maçtan sonra sezonu çift kupayı kaldırıyorlar.

4. Bu Konuda NTV’nin Yaptığı Video


Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…