Türk Bilim İnsanı Betül Kacar NASA’nın “Genç Araştırmacı” Ödülüne Layık Görüldü


437 shares

Daha önce NASA’dan burs alarak adını duyuran Betül Kacar bu kez de NASA’nın “Genç Araştırmacı” ödülüne layık görülerek bizleri gururlandırdı. Arizona Üniversitesi öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam eden Betül hanıma kariyerinde başarılar diliyoruz.

1. Arizona Üniversitesi Öğretim Üyesi Betül Kacar İsmini İlk Önce NASA’dan Burs Alan İlk Türk Olarak Duyurmuştu.

Astrobiyoloji, moleküler biyoloji ve evrim dallarında çalışmalar yapan ve NASA’nın burs verdiği ilk Türk bilim kadını olan Astrobiyolog Betül Kacar, NASA Genç Araştırmacı Ödülü’nü kazandı.

2. Şimdiyse NASA Genç Araştırmacı Ödülü’ne Layık Görülen Kacar, Bu Haberi Kendi Twitter Hesabından Paylaştı.

3. Aslen Giresunlu Olan Kacar Arizona Üniversitesi’nde ve Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nde Çalışmalarına Devam Ediyor.

Arizona Üniversitesi’nde NASA’nın asteroite göndermiş olduğu robotu inceleyen Kacar, Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nde de yardımcı doçent olarak yer alıyor ve Japonya’nın önemli projelerini yönetiyor. Betül Kacar, Japon hükümeti tarafından başlatılan ve hayatın başlangıç ilkelerini araştıran Yer-Yaşam Bilimleri Merkezi’nin bilimsel yönelim projelerinden mesul.

4. Kacar, Marmara Üniversitesi Kimya Bölümünden Mezun.

Okumak istemediği bir bölümde okuduğunu ama bunu bir fırsata çevirdiğini söyleyen Kacar, hayatının İstanbul’da düzenlenen uluslararası konferanslarla değiştiğini belirtmişti. Kacar, kendisini NASA’ya kadar ulaştıran bilime olan düşkünlüğünü şu sözlerle dile getirmişti;

”Her zaman durum en kötüsü olsa bile, bazı şeyleri kendiniz kontrol edebiliyorsunuz. Türkiye’de kimya bölümünde okurken, Türkiye’de uluslararası konferanslar çok fazla oluyordu. Konferanslarda gönüllü olarak çalışmaya başladım ve proteinlere, moleküllere aşık oldum, gerçekten çok etkilendim. Bilim insanlarının bir odada bilim hakkında konuşması, günlerce kendilerini kapatıp bir hastalığı çözmeye çalışması ya da aslında hayatımızı ne kadar etkileyen o çok küçük olguları algılamaya çalışmaları beni çok etkilemişti.”

5. 20 Yaşında Üniversitesini Bitirdikten Hemen Sonra Amerika’ya Yerleşen Kacar Başarısını Şu Cümleyle Özetliyor: “Hikayem Çok Çalışma Üzerine Kurulu.”

Betül Kacar’a Sosyal Medyadan Tebrikler Yağıyor;

1.

2.

3.

4.

 

Kaynak: Onedio

 


Like it? Share with your friends!

437 shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…