Tosun Paşa Filmine Farklı Bir Bakış Açısı İle Yaklaşmanızı Sağlayacak Bilgiler


2.1k shares

Yeşilçam filmleri yıllar yıllar önce çekilmiş olmalarına rağmen televizyonda rastlanıldığında tüm aileyi ekrana kitler. Yeşilçam filmlerinin en ünlü olanlarından biri şüphesiz “Tosun Paşa”. Bir “Arzu Film” yapımı olan “Tosun Paşa” kadrosunda Kemal Sunal ve Şener Şen gibi duayen isimler barındırıyor. Bu yazımızda da sizlere film hakkındaki ilginç detayları sunuyoruz. Gelin hep beraber bir göz atalım.

1. Çoğu Kişi Bilmese De “Tosun Paşa” Nazım Hikmet’in Eserinden Uyarlanmıştır. Senaryosunu Yazan Yavuz Turgul’un Da İlk İşidir.

2. Filmin Yönetmeni Çoğumuzun Tarkan Olarak Tanıdığı Kartal Tibet’tir. Kendisinin İlk Yönetmenlik Yapıtıdır.

 

3. Filmde Tellioğulları’ndan Akil’i Canlandıran Akil Öztuna Film Çekimi Esnasında Deveden Düşüp İç Kanama Geçirerek Vefat Etmiştir.

4. Film Çekiliyorken Kemal Sunal 32, Şener Şen İse 35 Yaşlarındaydı. Şener Şen Ne Kadar Büyük Dursa Da Aralarında Sadece 3 Yaş Vardı.

5. Filmdeki Sahneler Kilyos, Emirgan Korusu, Hidiv Kasrı Ve Göksü Kasrı Gibi Mekanlarda Çekilmiştir.

6. Aileleri Birbirine Düşüren Yeşil Vadi Gerçekte İstanbul’daki Ağaçlı Köyüdür. Bir Kaç Yıl Önce Bir Şirket Tarafından İzin Alınmadan Tahrip Edilmiştir.

7. Seferoğulları’nın Sahibi Olduğu Köşk Süt Kardeşler’in Çekimlerinde De Kullanılmıştır.

8. Küçük Enişte Aslında Büyük Kızla Evli Olduğu İçin Büyük Eniştedir. Küçük Sıfatı Aslında Boyunu Kastediyor.

9. Hakiki Tosun Paşa Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın Oğlu Ahmet Tosun Paşa’dır. Kendisi Hicaz’daki Ayaklanmaları Sert Bir Şekilde Bastırmasıyla Bilinir.

 

10. Şaban Seferoğulları’nın Karşısına İlk Olarak “Tutmayın Küçük Enişteyi” Sahnesinde Çıkmıştır. Yani Seferoğulları’nın Daha Önce Görmediği Biri Değildir.

 

11. Filmde Hayri Esen Ve Bilge Zobu’nun Sesleri Aynıdır. Bunun Nedeni İse İkisinin De Erol Günaydın Tarafından Seslendirilmesidir.

12. Tellioğulları Ve Seferoğulları’nın Geniş Aileler Olmalarına Rağmen Son Kuşaklarındaki Hiçbir Aile Üyesinin Çocuğu Yoktur.

13. “Tosun Paşa” Şimdiyle Kıyaslandığında Oldukça Zor Şartlar Altında Çekilmiştir. Şüphesiz De Türk Sinema Tarihinin Başyapıtlarındandır. Filmin Yapımında Rol Alan Herkese Minnettarız!

Önerilen Blog :  2020 Yüzük Modası : Baget ve Beştaş Pırlanta Yüzükler

Like it? Share with your friends!

2.1k shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…