Tam 44 Sene Önce Bir Mağarada Öldürülen Kıbrıslı Türk’ün Midesinden Filizlenen İncir Ağacı Hem Şaşırttı Hem Ağlattı


3.3k shares

1974 senesi Kıbrıs için önemli bir dönüm noktasıydı. Öncesinde de çok masum Türk’ün canına kıyan EOKA bu sefer darbe yaparak yönetimi ele geçirmişti ve adada kaos had safhadaydı. Türk ordusu adaya barışı getirene kadar bir çok Türk sivil Rum milislerce infaz edilerek hayattan koparıldı. Ahmet Hergüner de bu kaderi paylaşanlardan biriydi. Naaşı ise 44 sene sonra bir incir ağacı sayesinde bulunacaktı.

1. 1974 Senesinde Kıbrıs’ta Yaşanan Savaşta Türk Ordusu Kontrolü Sağlayana Kadar Binlerce İnsan Yerinden Edildi, Yüzlerce İnsan Yaşamını Yitirdi, Onlarca İnsan Da Kayboldu.

2. 20 Temmuz 1974 Günü Başlayan Ve 18 Ağustos 1974’e Kadar Devam Eden Kıbrıs Barış Harekatı Öncesinde De Adadaki Sivil Türklere Hayatı Zindan Eden Kıbrıs Millî Muhafız Ordusu ile Yunan-Rum Paramiliter Ordusu EOKA-B’nin Organize Ettiği Darbenin Vuku Bulmasıyla Devreye Sokuldu.

3. Kıbrıs’ta Garantör Olan Türkiye Adada Üssü Bulunan İngiltere İle Ortak Hareket Ederek Harekatı Gerçekleştirildi.

4. Harekat Başlamadan Önce Çatışmalar Devam Ederken Adadaki Türkleri Korumak İçin Kurulmuş Türk Mukavemet Teşkilatı’nın Bir Üyesi Olan Ahmet Hergüner 10 Haziran 1974 Günü Kayboldu Ve Ailesi Kendisini Yıllarca Arasa Da Bulamadı.

Fotoğraf: Selçuk Şamiloğlu

5. 2011 Senesinde Ksenofon Kallis İsimli Uzman Paraklişa Köyü Civarında Bir Mağarada O Bölgede Yetişmeyen Bir İncir Ağacına Rastladı Ve Çalışmalar Böylece Başladı.

6. Mağaranın İçerisinde Bulunan Ve O Yükseklikte Yetişmesi Mümkün Olmayan İncir Ağacı Kesilerek Kazılar Yapıldı Ve Üç Kişinin Cesedi Ortaya Çıkarıldı.

7. Araştırmalar Devam Etti. Bölgede Yetişmeyen Angoriniga İncir Ağacının Kimlerin Evinde Bulunduğuna Bakıldı Ve Hergüner Ailesine Böylelikle Ulaşılmış Oldu.

8. Yapılan DNA Testleri İle Cesetlerden Birinin 1974’te Kaybolan Ahmet Hergüner’e Ait Olduğu Anlaşıldı.

Fotoğraf: Selçuk Şamiloğlu

9. Ahmet Hergüner Evinin Bahçesindeki Ağaçtan İncir Yemiş, Ardından Rum Milisler Tarafından Kaçırılarak Sapa Bir Mağarada Dinamitlenerek Üç Arkadaşıyla Birlikte Şehit Edilmişti.

Fotoğraf: Selçuk Şamiloğlu

10. Mağara Dinamitlenince Ortaya Çıkan Dev Çukurla Mağaraya Güneş Girebilmiş Ve Güneşten Faydalanan Ahmet Hergüner’in Midesindeki İncir Çekirdeği De Bir Ağaca Hayat Vermişti.

Fotoğraf: Selçuk Şamiloğlu

11. Yani Tek Bir Çekirdek Dört Masum Şehidin Naaşlarının Bulunup Sonunda Ailelerine Teslime Edilmesine Vesile Olmuştu. İyi Ki Filizlendin Çekirdek.

Ahmet Hergüner’in 87 Yaşındaki Kardeşi Münür Hergüner, Hürriyet’ten Zeynep Bilgehan‘a Güzelyurt’taki Evlerinde O Acılı Günleri Şöyle Anlattı:

“Adanın güneyinde yarısı Türk yarısı Rum 4 bin nüfuslu Piskobu köyünde yaşıyorduk. 1963-1964’te küçük Türk köyleri büyüklerle birleştirildi. 1974’te yeniden karışıklık çıktı. Kardeşim Ahmet, Türk Mukavemet Teşkilatı’ndaydı. 10 Temmuz günü evinden alıp götürdüler. 15 Temmuz’da Rumların saldırısı olunca köyümüze en yakın İngiliz üssüne sığındık. Altı ay başka köylerden de gelen 10 bin kişiyle üsteki kampta yaşadık. Sonra bizi uçaklara koyup Türkiye’ye gönderdiler. Adana’da kaldıktan sonra anlaşmayla Kıbrıs’a geri geldik. Rumların çıkartıldığı evlere girdik. Biz kurtulduk ama kardeşimi kurtaramadık. Yıllarca yetkililerin kapısını çaldık ama sonuç alınamadı. 2011’de haber geldi: Paraklişa köyünde bir araştırmacı dağlık alanda o bölgede yetişmeyen bir incir ağacı görüp şüphelenmiş. Altını kazınca üç kişi buldular. Kimin evinde bu ufak tip angoriniga inciri var diye araştırdılar. Kardeşimin kayıp olduğunu öğrenince kan testi yaptılar ve onu buldular. Küçük kayıkla dağın altındaki mağaraya götürüp dinamitle patlatmışlar. Midesindeki incir, patlama sonucu delinen kayadan giren güneş ışığıyla hayatta kalıp büyümüş. Kardeşimi o incir ağacı sayesinde buldular. Biz de gidip yeri gördük. Acımız hiç bitmedi…”

 

Kaynak: Onedio


Like it? Share with your friends!

3.3k shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…