Super Mario’nun Memleketinin İtalya’ya Değil de Afyonkarahisar’a Dayandığına Dair Komik ve İlginç Bir Teori


80’li yıllardan beri konsolun ilk çıktığı zamanları düşündüğümüzde şüphesiz ki her gencin bir kere tatmış olduğu bir oyundur Super Mario. Kırmızı tulumuyla gezinen bir tesisatçı olsa da yaşadığı evrenin en büyük kahramanı kendisi. Nintendo firmasının aynı zamanda maskotu olan ve Mario evreninin baş kahramanı şimdiye kadar 40’tan fazla oyuna sahip. Kendisini her daim İtalyan stili ve ismiyle biliyorduk. Ancak bir ekşi sözlük kullanıcısı olan “Jamesharden”  adlı kullanıcı Mario’ya eğlenceli bir köken hikayesi yazmış. Şimdi sizleri bu teoriyle başbaşa bırakıyoruz.

1.

Kendisi bu durumu tamamen tesadüf üzerine keşfettiğini ve şirinlik yapmadan olayı aktararak gerçeklerin gün yüzüne çıkacağını söylüyor. Kanıtlarının sağlamlığına güvenerek objektif bakan insanların da buna gönülden katılacağına inanıyor.

2.

Afyon’un tam adı Afyonkarahisar’dır. İçerisinde baskın bir şekilde kullanılan “s,r,o,a,i” harfleri Super Marip içerisinde de rahatlıkla görülmektedir. Yüksek ihtimalle afyonlu olmanın dünya çapında bilinirliğini etkliyeceğini düşündüğünden Mario’nun annesi ismini bu şekilde bir anagramla ecnebi ismi olarak seçti . Bu şekilde kökeni olan Afyon’un unutlmamasını da sağlamış oldu.

3.

Mario 1985 doğumludır.  2018 nüfus verilerinde Afyon’da bulunan erkek nüfusu 19.065’tir. Türkiye’de saatte 146 bebek dünyaya geldiğini ve yüz ölçünü ve nüfus oranı hesaplayarak Emirdağ’da dünyaya gelen bebek sayısını hesapladığımızda Emirdağ’da 20 bebek yapar. 19.065+20=19.085 yapar. Mario’nun doğum tarihiyle olan benzerliği siz de fark ettiniz değil mi?

4.

Afyon  ve çevresinin ünlü olduğu şey istiridye mantarı. Peki mantar size bu oyunla bir bağ kurmanızı sağladı mı ? evet karakterimizin güçlenmesini sağlayan şey mantar. Afyonlu birisi mantarla güçleniyor, şaşırtıcı değil mi?

5.

Mario’ nun oyunda prensesi 16 kere kurtardığını fark etmemiş olabilirsiniz. Afyon’un ilçe sayısı ise 17. peki 1 fark nereden geliyor ? Emirdağ’lılar Basmakçı ile hasım olarak biliniyorlar. Bu da Basmakçı’nın sayılmadığı durumda 16 ilçeyi ifade ediyor.

6.

Afyon’un altını nedir? sucuğu. Mario oyunda ne topluyor? Altın. Kendince metafor oluşturarak Afyon’a duyduğu özlemi dile getirmiştir.

7.

Afyon esintilerini Mario’nun bölüm dizaynlarında görmeniz rahatlıkla mümkün. Mesela yer altında geçen bölümler Gazlıgöl kaplıcalarına apaçık birer gönderme. Ayrıca Mario  her bölüm sonu bayrak için zıplarken arka fonda dağlar bulunuyor. Onların ise Sandıklı’da bulunan ahır dağları göndermesi olduğunu söylemeliyiz.

8.

Mario’nun demokrat bıyığı, kavruk teni, boyu ve kilosu Emirdağlı profiliyle %98 uyuşmaktadır. Ayrıca afyon nüfusunun büyük bir kesimi tesisatçılık ile uğraşmaktadır. Kısacası Mario ve kardeşi Luigi kesinlikle Emirdağlı’dır.

Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…