Süper Kahramanlı Fantastik Türk Filmlerinden O Kadar da Fantastik Olmayan Sahneler


Fantastik ve bilim-kurgu türündeki filmlerin olmazsa olmazıdır teknoloji. E tabii ki bu teknolojiyi elde edebilmek için belirli miktarda para gerekiyor. O dönemler kaliteli oyuncularımız, yönetmenlerimiz olsa da bu türü başarılı bir şekilde icra edebilmek için önemli bileşenlerden biri eksikti, para… Amerikan sinemasında oldukça tutan bu tip filmlerin döneme göre başarılı yapımlarını taklit ederek ürettiğimiz filmler biraz garip görünse de oldukça samimi ve bizden parçalar içeriyor. Gelin bu filmlerden en garip sahnelere birlikte göz atalım.

 

1. Dantelin İçinden Çıkan Kripton.

Superman filmleri o dönemi kasıp kavurduğundan olsa gerek yerli bir tane yapma gereği duymuşuz. Tabii bu Superman yağız anadolu delikanlısı olunca filmin senaryosu da biraz alışılmışın dışında olmuş. Annenin ”Biz seni bahçede rokete benzer bir şeyin içinde bulduk. Yanında da yeşil bir taş vardı.” demesinin ardından dantele sardığı kriptonu Superman’e göstermesi filmin ne tatta geçtiğini özetliyor zaten.

2. 3 Dev: Hırsızlık Yapan Spiderman.

Captain America, Santo ve Spiderman’in hunharca birbirini tokatladığı ve süperliğe dair herhangi bir iz göremediğimiz film. Dümdüz birbirlerini dövdükleri filmde efekt namına bir şey olmadığından kostümlü parti çıkışı çıkmış bir arbedeye benziyor film.

3. İzleyeni Bile Dayak Arsızı Yapan Yapım. Demir Yumruk – Devler Geliyor.

Üzerinde S yazan bir kostümle yarı çıplak ve ateş eden kadınların arasında paso kavga dönen ilginç bir film deneyimi sunuyor Demir Yumruk – Devler Geliyor filmi.

4. Kızılmaske Denemeleri.

Orijinali Phantom olan Kızılmaske o dönemler ülkemizde çok tutulmuş olmalı ki, aynı yıl içinde iki filmi çekilmiş. Birinin yönetmenliğini Çetin İnanç yaparken diğerininkini de Tolgay Ziyal yapmış. Kendisine hayranlığımız nedeniyle listemize, Çetin İnanç versiyonunu alıyoruz. İrfan Atasoy’un Kızılmaske olduğu film daha başlardaki sahneleri ile bizi kendine çekiyor. Kurukafa baskılı, eşofmandan hallice görümlü kostümü ile Kızılmaske, adamlarıyla beraber bir mağarada yaşar. Ondan yardım istemeye gelen kızın karşısına fedaileri ile çıkarak süper kahramandan ziyade mafya babası portesi çizer. Koltuğuna oturduğunda ise ağzından şu cümleler dökülür: ”Niçin beni aradınız kızım?” Sanki bir süper kahraman değil de, nüfus müdürlüğündeki memur konuşuyor.

5. Bir Garip Kötü Adam: Kilink

Bir dönem arka arkaya çekilen Killing furyasının ilk filmi. Aslında İtalyan çizgi roman karakteri olan Killing’i ilk defa Yılmaz Atadeniz filme dönüştürdü. Adını da Kilink olarak değiştirdi. Atadeniz çizgi romandan farklı olarak Kilink’in karşısına iyi adam olarak Uçan Adam’ı koydu. Kilink türlü entrikalar, kötülükler düşünürken Uçan Adam da onu durdurmaya çalışacaktı. Kâğıt üstünde her şey çok güzel de, işler bütçeye gelince değişiyor. Uçan Adam uçamaz, Kilink de korkutamaz hale geliyor. Kilink’in iskelet çizilmiş kostümü korku salmak yerine, gülmelere neden oluyor.

6. Laf Yemeyi Hazmedemeyen ve Pençesi Olmayan Süper Kahraman: Demir Pençe.

Pençe dışında her türlü aleti kullanan ve laf yiyince atarlanıp karşıdakine fevri şekilde saldıran zoro çakması bir kahramanımız kendileri.

7. 3 Superman Bir de O Kadar da Çılgın Olmayan Çılgın Kız.

Teknolojinin ulaştığı son noktayı temsil eden inanılmaz düşük hızlı bir robot ve bir o kadar da isabetsiz atışları 3 Superman’den birini tutsak almış durumdadır. Diğerleri de yeşil pijamalı kötü adamlarla dövüşmektedir.

8. Erotik Film ve Overlok Makinesi Reklamı Karışımı Bir Fragmana Sahip Olan Bedmen Yarasa Adam.

Bedmen mi Betmen mi diye düşünürken zamanın su gibi akıp gittiği bu yapım yine insana ”Allah Allah Yav :D” dedirtiyor.

9. Kurşun Seslerinin Eksilmediği ve Herkesin Takla Attığı Zagor – Kara Bela.

İddia ediyoruz; ”Kızılderililer aslında Türktü” tartışmasına yeni bir boyut katacak bu film. Sivaslıya benzeyen Kızılderililer, Karadeniz şivesi ile konuşan kovboylar, kurşundan atlayarak kaçan bir Zagor. Hepsi ve daha fazlası bu filmde. Filmi izleyin, kim, kiminle, nerede, ne zamandı; yeniden konuşalım.

10. Türk İşi E.T

Uçan daireden çıkan yaratık İstanbul’da oturan Ali’nin fakirhanesine gelir. Çocuklar, uzaylıya Badi adını takar, sevip okşar. Bir gece gizlice evden Badi’yle çıkmak istediklerinde babalarına yakalanırlar. Çocuklar bir köşeye kaçışır, Badi dımdızlak ortada kalır. Baba, Badi’ye beş kardeşi gösterip ”Çıkar şunları üstünden yoksa patlatıcam heee!” deyince çocuk atılır: ”Baba vurma! Uzaylı o.”

11. Pembe Alarm

Uzaylıların türlerinin devamı için Aydemir Akbaş’ı, yani Fehmi’yi kaçırmaları ile başlayan olaylar silsilesi, ABD bayrağı önünde, oduncu gömleğiyle pembe alarm verdiren başkan sahnesi ile pik yapıyor.

 

Kaynak: Listelist


Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…