Sosyal Medyada Her Şeyi Söyleyebileceğini Düşünen İnsanlar


637 shares

Gündemde olan korkunç şeylerle alakalı kolayca yorum yapabilmek nasıl bir insanlık anlamıyorum. Onedio‘nun hazırlamış olduğu yazıda insanların travmatik konularda nasıl kolayca çirkin yorumlar yapabildiğini göreceğiz.

1. “Ben Başörtülüyüm. Başörtülü Olmak Ayrıcalıktır. Saçları Açık Olmanın Erkeklerin Altına Yatmaktan Farkı Yoktur.”

Son söyleyeceğimizi en başa ekleyelim ki içeriği okumadan yargıya varanlar fark etsin: Başörtülü kadınların maruz kaldığı saçma sapan yorumların, manasız soruların ve sıkıntıların farkındayız. Herkesin kıyafet özgürlüğüne sahip çıkıyor, kadın dayanışmasıyla ve el birliğiyle giderek güçleniyoruz.

Evet, gelelim Twitter’da bio’suna bu cümleyi yazan bireyin ne demek istediğine… Saçları açık olmanın erkeklerin altına yatmaktan farkı olmaması ne demek? Saçları açık olan bütün kadınların erkeklerin altına yattığını mı farz etmeliyiz? Bu nasıl bir tespit üstat?

2.

3. “Bu Kız da Kanserden Ne Ekmek Yedi He… Acaba Arada ‘İyi ki Kanser Olmuşum’ Diyor mu?”

Kanserin ‘ekmeğini yemek’ nasıl olur, önce onu bir düşünelim. Diyelim ki, Neslican Tay bacağını verdiği, üçüncü kez kemoterapi almak zorunda kaldığı kanseri karşılığında influencer olarak reklam alsın, para kazansın. Bunun nesi kötü? Bir kanser hastası olarak diğer kanser hastalarına müthiş pozitif bir enerji yayması önemli değil mi? Bir markanın yüzü olsa ya da ününe ün katsa ne fark eder? Önemli olan sonuç değil mi? Hepimiz biliyoruz ki, Neslican bunu içinden gelerek yapıyor ama öyle olmayabilir de… Neden pozitif etkisini görmezden geliyoruz?

4. ”İyi ki Kanser Olmuşum”

Bu, kanser hastası olmadan anlaşılacak bir durum değil şüphesiz ki… Bazı insanlar dersler çıkardığını, hayatı sevmeyi öğrendiğini ve kıymet bilmeyi deneyimlediğini söyleyerek bunu dile getirebilir. Ama bütün o zor süreçle ilgili hiçbir fikri olmayan, boş yapan, sırf takipçi kasmak ve ilgi çekmek için böyle söylediği belli olan birinin ne dediğinin kıymeti yok!

5.

6.

Samimiyet, sıcak davranmak, kendiyle bir görmek bir sınır çizildiği sürece insanları bir arada tutan nadir tavırlardandır. Bu sınırı çizmek de tabii ki ilk konuşan her kimse onun boynunun borcudur. Aslıhan Gürbüz’ü belli ki seven ve takip eden biri onun kilolarını kafasına takmış. Hiç cinsiyet meselesine ve toplumsal yargılara girmeden bakarsak, elimizde kocaman bir ‘sana ne yahu’ oluşuyor. SA-NA NE! İnsanların kilosu, yaşı, başı, saçı bizi neden ilgilendirsin ki?

Bir de cinsiyet açısından bakalım: Toplumsal kalıpları yıkıp bu soruyu bir erkeğe sorabilir misin?

7. Kimseye Laf Düşmeden Aslıhan Gürbüz Söyledi Tabii Söyleyeceğini: “İşimi En İyi Şekilde Yapmak, İyi Bir İnsan Olmak ve Doğa ile Bir Bütün Olmak Gibi Dertlerimden Başka Derdim Yok.”

”Selam ben Aslıhan bu kareyi çok seviyorum. Hiçbir kalıbınıza, önyargınıza kulak asmıyor, önem vermiyor ve bir duygu barındırmıyorum önce orada bir anlaşalım. Cevap verip ifşaa ettiklerimi, canım yandığından ya da duygulandığımdan (veya sizin deyiminizle kezbanlıktan)değil paylaşmam.
Biraz farkındalık sağlamak isterim, bu mesleği 10 yıldır böyle bir bedenle yerine getiren bir kadın ya da sizin deyiminizle ÜNLÜ olarak. Farkındalık yaratmak isterim, binlerce takipçisi olan, sevdiği işi yaptığı için sevilen ve takip edilen biri olarak. O yüzden bu sayfada çiçek-böcek deniz-güneş fotoğraflarım daha çoktur. Çoğunda makyajım ya da çok güzel pırıltılı kıyafetlerim de yoktur O yüzden uzun uzun yazarım bazen altlarına düşüncelerimi ki, bir kişiyi etkileyebilirsem ne mutlu bana.
Kalıplarınızda ki ünlü anlayışı nedir bilemem ama bazılarınızı karşılamadığımın farkındayım. Ama karşılamak için de bir çabamın olmadığını bilmenizi isterim 😌 Bir karakterin bana uygun olduğunu düşünen yapımcı-senarist-yönetmen o kadını bana emanet eder, ben de elimden geldiğince o emanete hizmet etmek için çalışır çabalarım. O rolün Aslıhan’a uygun olduğunu düşünen merci, kaşımı-gözümü, yüzümü-saçımı, bedenimi-yaşımı gözönünde bulundurarak bir karar verirler, koca koca insanlardan bahsediyorum haaa🤫 10 yıldır teklif edilen kadınlar içinde hiç balerin, eski manken, verem hastası ya da gencecik bir genç kız vs olmadı, olamaz da. Öyle bir kadın oynamadım oynayamam. Fiziksel olarak inandırıcılığım olmaz olamaz! 38-40 bedene sahip, makyaj yapıldığında olgunlaşan 35 yaşında bir oyuncu olarak. Bunun hem ben hem de benimle birlikte proje yapan o koca insanlar tarafından farkedildiğini ve bilindiğini unutmayın. Yeryüzünde KADIN a dair dayattığınız hiçbir baskı, ne kadın ne de oyuncu olarak umurumda değil. İşimi en iyi şekilde yapmak, iyi bir insan olmak ve doğa ile bir bütün olmak gibi dertlerimden başka derdim de yok. Her yıl bir ameliyat geçirmiş, genetik mirası birazcık talihsiz biri olarak SAĞLIK ve SIHHAT ten başka dileğim de. Mutluluğun çok daha basit olduğunu, iyi olmanın da o kadar zor olmadığını düşünüyorum.”

8. “Tecavüzcüler Ameliyatla Kadın Yapılsın, Ömür Boyu Genelevlerde Çalıştırılsın, Kazançları da Kız Öğrencilere Burs Verilsin.”

Genel geçer yargılara bakarsak, ünlü ve toplumun gözü önünde olan insanların kanaat önderi olması ve özellikle gençlere örnek olması beklenir. Bu tabii ki belli bir seviyenin üstündeki insanlar için geçerlidir ama Instagram’da 300 binden fazla takipçisi olan ve iki kıza annelik yapan Ebru Şancı Öztürk ne dediğinin farkında mı acaba? Bizce değil. Gerçekten değil. Olmamalı.

Kadınlığı aşağılıyor, ‘genelev’de çalışanlara kibirle bakıyor ve adaleti kendi istediği gibi kurmayı istiyor. Ameliyatla kadın olmak ve hayatına kadın olarak devam etmek kötü bir şey mi? Sadece soruyoruz?

9.

10. “Erkek Dediğin Hesap Öder, Buluşmada Yanına Cüzdan Alan Kadın Kerizdir Net.”

Toplumsal olarak kabul etmemiz gereken şeyler var-dı. Kadının çalışma hayatına yer alamadığı, evinde oturması gerektiği ve ekonomik olarak özgürlüğünü elinde tutamadığı günler geç-ti, bit-ti. Erkek dediğinin hesap ödemesi, kadının yanında cüzdan taşımaması gerektiği artık çağımızın gerisinde kaldı ve çok şükür ki bu zihniyet de sona erdi. Bu arkadaş ne mi yapıyor? Sadece ilgi çekmeye çalışıyor, oyna devam.

Kaynak: Onedio


Like it? Share with your friends!

637 shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…