Şehirleşmenin Etkisiyle Yavaş Yavaş Yok Olan İstanbul Plajları ve Hikayeleri


Şehirlerin ruhunu öldüren betonlaşmanın önüne geçmek çok titiz bir planlama ve efor gerektiriyor. Ne yazık ki İstanbul bu çabadan mahrum bir durumda çılgınca griye boyanmış durumda. Bir dönemler insanların rahatlıkla ulaşım sağladığı plajları bugün görebilmek ne yazık ki mümkün değil. Her geçen gün artan nüfusu da hesaba katacak olursak bu saatten sonra herkesin yararlanabileceği plajları hayata geçirmek de pek olası durmuyor. Ancak bir dönemler İstanbul’da bulunan ve İstanbul’a çok yakışan plajlar vardı. Gelin bu plajlar ve akıbetlerine birlikte göz atalım.

 

1. İstanbul’un Deniz Hamamları.

Büyüğüyle küçüğüyle 1867’de İstanbul’da 62 deniz hamamı bulunmaktaymış. Bunların 34’ü erkeklere, 28’i de kadınlar tahsis edilmiş.Yaz mevsimi olduğunda mis kokan ağaçlar ve denizin esintileriyle hamam bakıcıları eşliğinde halk deniz hamamlarına akın ederlermiş. Kadınların kullandığı deniz hamamlarının çevresi ve üstü sımsıkı örtülürmüş. Büyük çoğunlukla Ermeniler bu hamamları işletirlermiş.  Deniz hamamlarının hikayesi de uzun, buna da belki bir başka yazımızda değiniriz.

2. Cumhuriyet’in İlan Edilmesiyle Birlikte Bizler için Yeni Bir Konsept Olan Plajlar Hayatımıza Girmeye Başlamış.

İstanbul’un pek çok yerinde plajlar açılmaya başlanmış. Mayo ile denize girip dinlenme ve eğlenme kültürü yeni yeni kendini gösterirken başlarken halkın hemen sevdiği bir yer haline gelmiş. 1935’te Atatürk için İstanbul Belediyesi tarafından yaptırılan Florya Cumhurbaşkanlığı Köşkü sayesinde modern bir sahil beldesine dönüşen Florya plajı en popüler İstanbul mekanlarından birisi haline gelmiş. Öyle ki bazı kaynaklara göre 1948 yılında Temmuz ayında sadece Sirkeci – Florya tren hattında 123 bin bilet kesilmiş.

3. Florya – Haylayf Plajı.

4. Suadiye Plajı.

Günümüzde de değerinden hiçbir şey kaybetmeyen bir semt olan Suadiye, plaj ile birlikte gazinolar, lokantalar ve caz dinletileriyle nam salmış bir yermiş. Plaja ulaşım tren, tramvay ya da otobüs ile mümkünmüş ve kalabalık sürekli artarmış. Plaja giden yolun etrafında ağaçlar bulunurmuş. Bu plaj ile ilgili de önemli bir ayrıntı bulunuyor. Plajın sahibi Mustafa Güler’dir. Sahilde bulunan kayaları parçalatmış ve plaj haline getirmiş, sonra da halka ve ticarete açmıştır. Mustafa Güler aynı zamanda Manş Denizi’ni geçen ilk Türk(1954) Murat Güler’in de babasıdır. Murat Güler babasından sonra plajı devralsa da devam edememiş ve şimdilerde sahil yolu geçen arazide otel bulunmaktadır.

5. Moda Plajı.

Kadıköy’de bulunan bu plaj Anadolu yakasından bir çok insanın akınına uğrarmış.

6. Ataköy Baruthane Plajı

Florya plajları ziyaretçilerle dolup taşmaya başlayınca halk için yeni bir plaj açılması kararı alınmış. En son açılan plajlardan olan Ataköy Plajı’nda 250 metre uzunluğundaki alanlar, 1000’den fazla kilitli dolap ve 400’den fazla da kabin mevcutmuş. Ayrıca değerli Yeşilçam oyuncusu Tarık Akan burada cankurtaran olarak görev yapmış.

7. Salacak Plajı.

Üsküdar’da bulunan tek plaj Salacak Plajı’ymış. Aile Gazinosu’nun altında ve Kız Kulesi’nin karşısında olan bu plaja 80 basamaklık bir merdivenle inilirmiş. Her Haziran açılan plaj Eylül ayında kapanırmış.

8. Maltepe Süreyya Plajı.

1939’a uzanan hikayesi ile Kadıköy’e yaptığı hizmetlerle tanınan Süreyya Paşa’ya Kartal Kaymakamı ve Maltepe Reisi ricada bulunur. Deniz kenarında bulunan bölgeye bostanlık değil de plaj kurulması talep edilir. Süreyya Paşa hem zengin hem de girişken bir insanmış. İnşaatı 7 yıl süren plaj 1946’da açılır. Karaköy’den motorla, Kadıköy’den de otobüs seferleri ile ulaşım yolları açılır. Simgesi de “Bakireler Mabedi” imiş.  Bu plaj, döneminde İstanbul’un en uzak semtlerinden olan ve arazisi para etmeyen Maltepe’yi hareketlendirmiş ve büyümesine katkıda bulunmuştur.

9. Büyükdere Plajı.

Ayrıca gazinosu ile de meşhur olan bu plaj tam bir eğlence ve dinlenme yeri olarak hizmet veriyormuş. 1926’da Rasim Kayra tarafından kurulmuş. Hamam usülünde erkek ve kadın ayrı iken Atatürk’ün emriyle haremlik selamlık kaldırılmıştır. Plajın sembolü ise üç kademeli atlama kulesi olmuştur.

 

Kaynak: Onedio


Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…