RTE Üniversitesinden Dev Proje! Yerli Mukavvamız Atmaca


6.2k shares

Sene 2017 arkadaşlar. Her türlü ham maddeyi bulabildiğimiz bir devirdeyiz. Yapmak için yapmak diye bir deyim vardır bilirsiniz. Öncelikle ürün test aşamasında bile olsa insan biraz üzerine titrer. Çöp konteynırı boyar gibi kırmızı arka plan üzerine siyah spreyle bir şeyler fışkırtmak nedir?

Hani ilkokulda el işi dersi görürdük. Mukavvadan ev, araba yapardık. Kullanışsız olduğu kadar estetikten de uzak bir yapı olan bu kardeşimiz için oldukça güzel yatırımlar olacak, devlet desteği de işin içine girince değmeyin keyfine.

Bakın yerli bir şey çıkmasın demiyorum, çıksın da hakkını vererek çıksın. Sizler akademik düzeyde bilgilere sahip, bilgiye kolay erişimi olan bir kurumsunuz. ÜNİVERSİTESİNİZ SİZ. Hani böyle bir ürün kırsal bir yerden çıkınca gururlanıyorduk. Niye? Çünkü yetersizlik mevcut. Başarı kıstasının değerini önündeki engeli belirliyor sonuçta. Sizin engeliniz nedir? Yok değil mi? Zamanınız, kaynağınız, bilginiz vardı ve bunu çıkardınız. Yinede tebrik ediyorum.

Kaybettiğin Yerli Otomobile Dön de Bir Bak İstedim


Şimdi size  Atmaca kadar ”Estetik” olmayan bir başka projeden bahsetmek istiyorum. Tabii bu proje destek görmediği için bir takım sıkıntılar yaşadı. Hacettepe Üniversitesi tarafından üretilen ”EVT S1”.

18 liralık enerji ile Ankara’dan İstanbul’a gidebilen ponçik bir elektrikli araba. Dizaynı Atmaca kadar muazzam olmasa da iş görür işte. Otomatik şanzıman ile geliştirlen EVT S1,maksimum 180 km/s hız yapabiliyor ve 0-100 km/s hıza 7.5 saniyede ulaşabiliyor.1050 kg ağırlığında olan EVT S1 elektrikli araba,350 litrelik bagaj hacmi sunuyor.10 saatte yakın bir sürede şarj olabilen bu araba,141 beygir gücünde bir motora sahip.

Öte yandan muazzam binek Atmaca, saatte 120 kilometre hıza ulaşabiliyor ve 100 kilometrede 1,4 lira değerinde yakıt harcıyor.

Gel gelelim EVT S1’in akıbetine, üretimi için verilen destek geri çekildi. İyi oldu tabii Atmaca gibi yolların krallarının önü açıldı. Kim elinin altında bir Atmaca olsun istemez ki? Düşünsenize ne kadar Atmaca ihraç edebileceğimizi? Avrupa’da, Amerika’da herkesin bir Atmaca’sı var, Atmaca buluşmaları düzenleniyor ve kimin mukavvası daha destansı karşılıklı hararetli tartışmalar. Şimdiden heyecanlanıyorum. Teşekkürler Atmaca.


Like it? Share with your friends!

6.2k shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…