Özdemir Asaf’ın Lavinia Şiirinin Az Bilinen Hüzünlü Hikayesi


Edebiyatımızdaki bir çok güzel eserin ortaya çıkmasına olanak tanıyan hikayeler vardır. Usta şair Özdemir Asaf’ın başarılı şiiri Lavinia’nın da ortaya çıkmasını sağlayan hüzünlü bir hikayesi var. Lavinia şiirinin hüzünlü ve zarif hikayesine gelin birlikte göz atalım.

 

1. Lavinia Şiirini Özdemir Asaf’ın Okul Yıllarında Aşık Olduğu Bir Kıza Yazdığı Şiir Olarak Biliyoruz. Öyledir de. Karşılıksız Bir Aşkı Anlatır.

2. Şair, Lavinia Şiirini Yazdıktan Sonra Şiir Yarışmalarından Birine Gönderme Kararı Alır ve Şiirinin Beğenilmesiyle Birlikte Yarışmayı Birincilikle Kazanır.

3. Sonuçlar Açıklanır Açıklanmaz Şairden Şiirini Kürsüde Okuması Talep Edilir. Özdemir Asaf Bu Teklifi Geri Çevirmez. Salondaki Misafirler Arasında Asaf’ın Aşık Olduğu Kız da Bulunmaktadır ve Özdemir Asaf Şiirini Okuduktan Sonra Salonu Terk Ettiği Söylenir.

4. Özdemir Asaf’ın Büyük Bir Tutkuyla Aşk Beslediği ve Karşılık Alamadığı Kişi Mevhibe Meziyet Beyat’tır.

5. Ancak Mevhibe Hanım’ın Özdemir Asaf’a Karşı Ufacık Bir İlgisi Bile Yoktur. Asaf’a Yıllar Sonra Dillere Destan Olacak Bir Şiir Yazdırmayı Başaran Bu Aşk, Karşılıksız ve Umutsuzdur.

6. Mevhibe Hanım’ın Gönlünde ise Ressam Olan Hocası Edip Hakkı Köseoğlu Vardır.

7. Ve Bir de Usta Gazeteci Olan İlhan Selçuk. Ancak İlhan Selçuk O Yıllarda Hızlı Bir Gençlik Yaşamaktadır ve Mevhibe Hanım’a Göre Biri Değildir.

8. En sonunda Mevhibe Hanım’ın Evlendiği Kişi Oyuncu Öztürk Serengil Olur. Ancak Evlilikleri Uzun Sürmez ve Ayrılırlar.

9. Mevhibe Hanım’ın En Yakın Dostlarından Biri Olan Melda Kaptan, Arkadaşına Olan Bu Yoğun İlgi Hakkında Şunları Söylemiştir:

“Korkunç bir sezgi gücü vardı Mevhibe’nin. Yüzünüze bakar bakmaz, sizi tanır, anlar, ruhunuzun en derin köşelerine kadar kavrardı. Küçücük bir bakıştan, mimikten, jestten tüm karakter haritanızı çıkarabilirdi. Özdemir Asaf bu yüzden ona ‘Öldürmekten daha beter anlıyorsun insanı’ demişti. Çok keskin gözleri vardı.”

10. Kader, Özdemir Asaf’la Lavinia’yı Hiçbir Zaman Bir Araya Getirmemiş, Yalnızca Şiirde ve Şairin Yüreğinde Yaşatmıştır.

Sana gitme demeyeceğim.
Üşüyorsun ceketimi al.
Günün en güzel saatleri bunlar.
Yanımda kal.

Sana gitme demeyeceğim.
Gene de sen bilirsin.
Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim,
İncinirsin.

Sana gitme demeyeceğim,
Ama gitme, Lavinia.
Adını gizleyeceğim
Sen de bilme, Lavinia.

 

Kaynak: Listelist


Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…