Ölen Eşinin Balmumu Heykeliyle Birlikte Yaşayan ve Onunla Dertleşen Emine Teyze


Sevdiklerimizi kaybetmenin yarattığı boşluğu hiçbir şey dolduramıyor. Ardında bıraktığı hatıralar akla gelince insanın burnunun direği sızlıyor ister istemez. Kimisi bu acıyla baş etmek için profesyonel yardım alırken kimileri de alternatif yollar üretiyor. Vefat eden eşinin balmumu heykelini yaptıran Emine Teyze gibi…

 

1.

DHA’nın yaptığı habere göre Giresun Görele’de, çok sevdiği babası vefat ettikten sonra büyük bir üzüntü yaşayan Mahmut Kuğu, Bursa’ya yaptığı gezi sırasında gittiği balmumu müzesinde babasının da balmumu heykelini yaptırmaya karar veriyor ve hikaye başlıyor.

2.

Balmumu heykeli yaptırılan kişi ise Murtaza Kuğu. Kendisi çevresi tarafından çok sevilen bir isimmiş 76 yaşında vefatının ardından sadece kendi ailesi değil Şahinyuva köyündeki herkes büyük bir üzüntü yaşamış. Oğlu ise babasının anısına balmumu heykelini yaptırdı ve ona gözü gibi bakıyor.

3.

Babasının her zaman çocukları mutlu eden, vatandaşlarla şakalaşan, iyi bir sima olduğunu anlatan Kuğu, bir anımsatma olması amacıyla babasının balmumu heykelini yaptırmaya karar verdiğini anlattı. Kuğu, balmumu heykel fikrini, Bursa’da ziyaret ettiği bir müzede bulduğunu belirterek, “Bir gönül ehli kişilik olan babamı ölümsüzleştirmek için balmumu heykelini yaptırdık. Heykeli de evimizin baş köşesine oturttuk, ona bakarak hatıralarımızı yad ediyoruz. Aslında o bizim gönlümüzde duruyor, orada sadece kalıp olarak yer alıyor” dedi.

4.

Hava durumuna göre heykeli bahçeye de çıkardığını anlatan Kuğu, “Hava yağmursuz ve serin olduğunda dışarıya da çıkarıyorum. En çok minnet duyduğumuz yönü onun bize bıraktığı güzel ahlak ve terbiye. Onun oğlu olduğunu söylediğimiz herkesten rahmet duyuyoruz. Bu da bizi mutlu ediyor” diye konuştu.

5.

Mürteza Kuğu, heykeli görenlerin babasını çoğu zaman canlı zannettiğini belirterek, şöyle devam etti: “İlk kez gelip tanımayanlar selam verip ‘Amca rahatsız mı? Niye konuşmadı?’ diyenler oluyor ama onun balmumundan olduğunu anlayınca şaşırıyorlar. ‘Amca neden hareket etmiyor?’ diyenler oluyor, yanına kadar gidip el uzatanlar oluyor. Canlı gibi duruyor, damarlarına kadar ince ayrıntıları var, 4 senedir balmumu heykeli burada duruyor.”

Önerilen Blog :  2020 Yüzük Modası : Baget ve Beştaş Pırlanta Yüzükler

6.

Balmumu heykelinin üzerinde babasının kıyafetlerinin bulunduğunu dile getiren Kuğu, heykeldeki ayakkabı, ceket, baston ve kavalın babasına ait olduğunu aktardı. Kuğu, 80 yaşındaki annesi Emine Kuğu’nun zaman zaman heykelin yanına gelip babasına “Kerem” diye seslenerek dertleştiğini de sözlerine ekledi.

7. Haberin Videosu İçin:

 

Kaynak: Storia


Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…