Mutluluk Bakanlığı Olan ve Kimsenin Evsiz Kalmadığı Hayal Gibi Bir Ülke Olan Butan’dan Manzaralar


1974’e kadar izole bir şekilde yaşamlarını sürdüren Butan halkının yaşam koşulları oldukça kötüymüş.1974’de aldıkları kararla birlikte her şey değişmiş elbette. Hedef olarak belirledikleri gayri safi milli mutluluk çalışmalarıyla birlikte ülkenin okur yazar ve bebek ölümleri istatistiklerinde inanılmaz olumlu değişimler gözlemlenmeye başlamış. Halkının mutluluğunu göz önünde tutan Butan ülkesine dair ayrıntılara göz atalım.

 

1. 1999 Yılına Kadar Butan’da İnternet ve Televizyon Yasaktı.

Butan‘da internet ve televizyon 1999 yılına kadar resmi olarak yasaktı. Ancak tüm ülkeyi modern teknolojiden mahrum bırakmanın mümkün olmadığını gören kral bu kanunu iptal etmeye karar verdi.

2. Mutluluk Bakanlığı.

Butanlılar farklılıklarını muhafaza edecek ve güçlendirecek tek şeyin kendi özgün kültürleri olduğuna inanıyorlar. Her haziran ayında neşe içinde kutladıkları Nimalung festivali kültürlerine gösterdikleri özenin en önemli örneklerinden biri. Maskeli gösteriler ve danslar renk cümbüşü bu festivalin vazgeçilmezi.  İnsanların iç huzuruna büyük önem verilen Butan’da, 2008 yılında Gayri Safi Yurtiçi Mutluluk komitesi kuruldu. Nüfus sayımlarında vatandaşların mutlu olup olmadıklarını belirttikleri ayrı bir sütun dahi var. Bu kadar da değil, tıpkı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla gibi insanların Gayri Safi Yurtiçi Mutluluklarını ölçen bir Mutluluk Bakanlığı da var ülkede. Mutluluğu, mali ve ruhani değerler arasındaki denge olarak ölçüyorlar.

3. Butan’da Evsiz Kalmak Mümkün Değil.

Butan’da sokakta yaşayan insan görmek mümkün değil. Eğer Butan’da yaşıyorsanız ve evsiz kaldıysanız kraldan yardım istemeniz yeterli. Kral size üzerine ev yapabileceğiniz ve çeşitli meyve sebze tarımı yapabileceğiniz bir arazi tahsis edecektir. Çünkü Butanlılar için insanlarının mutlu olması daima ilk sırada.

4. Sağlık Hizmetlerinin Tamamı Ücretsiz.

Butan’da yaşayan herkes ücretsiz sağlık hizmetinden yararlanabiliyor. Butan’da hem geleneksel hem de klasik tıp hizmeti veren yerler var, yapmanız gereken tek şey hangisine gideceğinize karar vermeniz.

Önerilen Blog :  Evlat Edindikleri 4 Yaşındaki Otizmli Çocuğu Terk Eden Youtuber Çift Tepkilerin Odağı Oldu

5. Geleneksel Kıyafet Giyiyorlar.

Butanlılar geleneksel kıyafetlerle dolaşıyorlar. Erkekler dize kadar uzanan cüppe benzeri kıyafetler giyerken, kadınlar uzun elbiseler giyiyorlar. Bir kişinin statüsü ve sosyal konumu sol omzunun üzerinden attığı şalın renginden belli oluyor. Sıradan insanlar beyaz şal kullanırken, daha yüksek statülü kimseler ve rahipler sarı renk kullanıyor.

6. Dumansız Bir Ülke.

Butan kralı tarafından ülkede tütün ekimi, hasadı ve satışı yasaklamış durumda. Butan’da tütün veya tütün ürünü almak mümkün değil. Ülkeye sigara sokmak isteyen turistler gerekli tüm dokümanları toplamak ve tütün ürünlerini sınırdan geçirebilmek için büyük ücretler ödemek zorundalar.

7. Doğaya Karşı Gösterilen Büyük Saygı.

Ekolojik sisteme ve çevreye değer verme konusunda Butan belki de en hassas ülke. Butan’ın doğaya karşı verdiği bir söz var, yüzde 70 olan ormanlık alan oranını asla yüzde 60 altına indirmemek. Bunun için ağaç yetiştirmeye büyük önem veriyorlar. 2015 yılında bir rekor dahi kırmışlar, insanlar sadece bir saat içerisinde tam 50 bin ağaç dikmişler. Butanlılarla ilgili başka bilgi ise balık avlamak dahil hiçbir hayvanı öldürmüyor olmaları, dinen yasak olan avlanmanın büyük cezası da var. Bu yüzden halkın büyük kısmı vejetaryen. Ülkedeki tüketilen et ürünlerinin tamamı komşu Hindistan’dan ithal ediliyor.

8. Kadına Verilen Değer.

Butan’da kadının yüceltilmesi ve hakettiği saygıyı görmesi için halk elinden geleni yapıyor. Bütün mirasın kadına kalması da gösterilen saygıyı özetler nitelikte zaten.

9. Yabancıyla Evlenemezsin.

Dünyanın geri kalanından izole olmak ve Butan genetik yapısını muhafaza edebilmek için kral her şeyi yapma hakkına sahip. Düğünlerde rahipler mantra okuyor, bu çiftin zihnen birbirlerine sıkı sıkıya bağlı olması için yapılıyor. Daha sonra yapılan Changphoed ritüelinde önce ülkede yetiştirilen ürünler tanrılara, ardından da misafirlere ikram ediliyor. Gerekli bütün ritüellerin tamamlanmasının ardından evlilik bağı kurulabiliyor ve çift bir aile oluyor. Bu arada bir kural olarak erkek kadının evine taşınıyor, erkeğin yeterli parayı kazanmasının ardından çift kendi evlerine çıkabiliyor.

Önerilen Blog :  Yeni Taşındığı Evin Zemininde Bulduğu Kapak ile Eve Bağlı Bir Zindan Keşfeden Elemanın Hikayesi

10. Bunun Yanında Turistlerin Oldukça İlgisini Çeken Bir Ülke. Dünyaya Örnek Olması Dileğiyle.

 

Kaynak: Oldlaikdays


Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…