Muharrem Gülergin ve “Yenilmez Armada”nın Pek Bilinmeyen Başarı Öyküsü


Spor konusunda ortaya çıkan başarı hikayeleri genellikle bilinen spor dalları üzerinden oluyor.Uzun süredir futbol ise özellikle ülkemizde en yaygın spor dalı sayılabilecek durumda.Bunun doğal etkisi olarak diğer spor branşlarındaki başarılar ister istemez geri planda kalıyor ve birçok insan tarafından hiç duyulmamış şekilde kalıyor.Bugün ise “Yenilmez Armada” Adana Demirspor’un yüzme branşındaki başarısı ve bu başarının temelindeki isim Muharrem Gülergin hakkında ufak bir öyküyü öğreneceğiz.

 

1.Bu Başarının Mimarı Muharrem Gülergin

Muharrem Gülergin’i kısaca tanımak gerekirse kendisi 1924 doğumlu olup Devlet Demir Yolları’nda çalışmaktaydı.”Fofo” ve “56 binlik” lakaplarıyla bilinen Muharrem Gülergin, 2. Dünya Savaşı sırasında çıkan bir yasayla spor alanındaki hayallerini gerçekleştirme imkanı buldu ve kulübünde 4 branşta spor yapıp birçok başarıya imza atma imkanı buldu.

2.Adana Demirspor’un Kuruluşu ve İlerleyişinin Başlaması

2. Dünya Savaşı elbette tüm Dünya gibi Türkiye’yi de etkiledi.O zaman başta bulunan yönetim silah altına alınmayan memurlar ve diğer siviller için “Sivil Savunma Mükellefiyeti” adında yeni bir spor kanunu çıkarmayı uygun buldu.Bu kanun ülkede sporun gelişmesi için imkanlar koydu ortaya.

Adana Demirspor da 21 Aralık 1940 tarihinde o zamanki Devlet Demiryolları 6. Bölge İşletme Müdürü Eşref Demirağ önderliğinde “Kamu ve Özel Sektörde 500 Kişiden Fazla Eleman Çalıştıran Kuruluşların Spor Kulübü Kurmaları Mecburiyeti” ni temel alarak kurulmuş oldu.Kulüp atletizm, bisiklet, güreş, yüzme, su topu ve futbol dallarında aktiflik göstererek başlasa da sonradan branşlarına basketbol ve voleybolu da ekledi.Şu an için Süper Lig’de olmasa da zamanında birçok başarıya imza atma imkanı bulmuştu.

3.”Yenilmez Armada” Lakabını Hak Eden Su Topu Takımı

Takımın 1942 ile 1957 arasında tam 15 yıl boyunca hiçbir yenilgisi bulunmuyor.1942’den 1966’ya kadar ise sadece bir tane mağlubiyet almışlar.İşte bu yüzden “Yenilmez Armada” lakabını sonuna kadar hak ediyorlar.

Önerilen Blog :  2020 Yüzük Modası : Baget ve Beştaş Pırlanta Yüzükler

4.Zor Şartlar Altında Azim ve Hırsın Getirdiği Başarı

Herhangi bir tesise sahip olmamaları,paraya sahip olmamaları veya profesyonel seviyede destek sağlayacak bir uzman kadroları olmaması bile onları durdurmaya yetmemiş.Adana’da sadece bir tane yüzme havuzu olmasından dolayı orada yapamadıkları antremanı DSİ’ye ait bir su kanalında çalışıyorlardı.Tüm imkansızlıklara rağmen Muharrem Gülergin su topu oyuncuları azimleri ve tutkularıyla yola devam ettiler.

5.Galibiyetlerin Tadı Tüm Sıkıntıları Çekilebilir Hale Getirir

Muharrem Gülergin ve su topu takımının başarısı arttıkça şöhreti de bununla birlikte artmış ve artık şehir dışında da anılmaya ve tanınmaya başlamışlardır.Ancak  o zamanlar kulübe ait araçlar olmadığından uzun yol seferlerinde otobüslerde yer bulunamaması ve koridorda yatma gibi sıkıntıları beraberinde getirir.Yine de bu şartlara rağmen takım galibiyetleri ile bu sıkıntıları hiç sorun etmemiştir.

6.Finallerde İtirazlarla da Uğraşıldı

İstanbul’da olan Türkiye finallerinde takım her zamanki gibi galibiyetlerini alıp sıradaki maçı beklerken karşı takım maç sonucu için hakemlere itirazda bulunurlar.Gerekçeleri ise topun olması gerekenden 5 gram daha ağır olması ve Muharrem Gülergin’in parmağında sargı bulunması.Gülergin’in parmağı kırık olduğu için elinde bir sargı vardı.

7.Kaptan “Fofo” nun Olaya Yaklaşımı İse Şaşırtıcıdır

Muharrem Gülergin itirazlar sonucu hakemler ve rakip takımın yanına giderek  hiç geri çekilme belirtisi göstermeyen şekilde :” Tamam lan! Girin suya, baştan oynuyoruz…” der.İtiraz edilen ilk maçın sonucu 7-6 olsa da tekrarlanan maçta Gülergin ve takımı tekrardan itirazlara mahal vermeyecek şekilde 12-0 lık ezici bir galibiyet alırlar.

Birçok zorluğa ve imkansızlığa rağmen takım,kulüpleri için bolca çaba göstermiş ve sonucunu almışlardı.Bu hikayeden alıyoruz ki azmin ve tutkunun elinden hiçbir başarı kurtulamıyor.

 

Kaynak: Listelist


Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…