Marjinal İsimlerinden Dolayı Yabancı Sandığımız Firmaların Hiç de Beklemediğiniz Türkçe İsimleri


1.9k shares

Duyduktan sonra adeta ihanete uğradığınızı hissedeceksiniz, aslında o havalı denebilecek isimlerin ardında neler neler saklıymış

 

1. Dyo’nun Açılımı “Durmuş Yaşar ve Oğulları” Başharflerinden Oluşuyor.

2.Mudo Kurucuları Mustafa Taviloğlu ve Doğan Gürün’ün Adlarının Birinci Hecelerinden Oluşuyor.

3.Marka İlk Önce İstanbul’dan Özenilerek “Yeditepe” Adıyla Piyasaya Giriş Yaptı Ama Tutulmadı. Sonra İse Adı Sevenhill Olarak Değiştirildi.

4.Alfemo “Ali Feyzullah Mobilya” Kısaltımıdır

5.Rodi’nin Açılımı İse “Ramazanoğulları Dikim İşletmeciliği”

6.YKM “Yeni Karamürsel Mağazaları” Başharflerinden Oluşturulmuş.

7.Sabancı Ailesi Kayserilidir ve İş Dünyasındaki Başarılarını Adana’da Elde Etmişlerdir. Akbank’ın İsmi Bu Şehirlerin Başharflerinden Meydana Geliyor.

8.İstikbal ve Bellona Gibi Ünlü Firmaların Da Sahibi Olan Hacı Boydak’a Ait HES Kablo Firmasının Adının Açılımı “Hacılar Elektrik Sanayi ve Ticaret A.Ş.”dir.

9.KVK Firmasının Adı Mehmet Emin Karamehmet, Murat Vargı ve Osman Kavala’nın Soyadlarının Başharflerinin Bir Araya Gelmesiyle Oluşturulmuş.

10.Banvit Firmasının Adı “Bandırma Vitaminli Yem Sanayi ve Ticaret A.Ş.”nin Kısaltılmışıdır.

11.Restoran Sahibi Hüseyin Aymutlu’dur. Soyadının İngilizce’ye İronik Bir Şekilde Çevrilmesiyle Happy Moon’s İsmi Ortaya Çıkmış.

12.ENKA Firmasının Adı “Enişte” ve “kayınbirader” Sözcüklerinin Birinci Hecelerini Birleştirilerek Oluşturulmuş. Enişte Şarık Tara, Kayınbirader de Sadi Gülçelik.

13.Yabancı Bir Marka Sandığımız Gratis Aslında Demir Sabancı’nın Bir Girişimidir. “Gratis” Latince Bedava Anlamına Gelmekte.

14.Ramsey Bir İngiliz Markası Değil, Kurucusu Remzi Gür’dür. Bir Dönem Londra’da Yaşamış ve Adı Orada Ramsey’e Benzetilince Şirketin İsmi Ramsey Olmuş.

15.İlk Kurulduğunda Erkek Tüketicileri Hedefledikleri İçin “bey” ve Dünya Çapında Da Yer Alabilmek İçin “men” Sözcükleri Birleştirilip Bu Ad Verilmiş.

16.Mado’nun Açılımı Maraş Dondurması İmiş.

17.Sanıldığı gibi Uzak Doğu Firması Değil YU-MA-TU, Aslında Fazlaca Yerli. Yusuf, Mahmut ve Tuncer Kardeşlerin İsimlerinin İlk Hecelerinin Bir Araya Getirilmesiyle Oluşturulmuş.

18.NTV’nin açılımı “Nergis TV” İmiş.

19.Koç, 50’lerde Bir Salça ve Konserve Fabrikası Yatırımı İçin Bu Alanda Tecrübeli Olan Bejerano İle Ortaklık Kurdu. Böylece Bejerano ve Koç’un İlk İki Harflerinin Birleşmesiyle Beko İsmi Ortaya Çıktı.

20.Kurucusu Mustafa Vasfi Diren’dir. Marka Adı Olan Dimes, “Diren Meyve Suları”nın Kısaltmasıdır.

Kaynak : Onedio.com

Önerilen Blog :  Turtaların Bob Ross'u olan Pastacıdan Tablo Niyetine Kullanabileceğiniz 25 Turta

Like it? Share with your friends!

1.9k shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…