Mahkumlarla Kedileri Buluşturan Uygulama Hem Mahkumlar Üzerinde Hem Kediler Üzerinde Olumlu Sonuçlar Veriyor


Kedilerin insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkileri bir çok çalışmayla kanıtlanmış durumda. Minik dostlarımızla vakit geçirmenin insana sağladığı desteği çok az şey sağlayabiliyor. Bu durumu çözüm olarak gündeme getiren bir hapishane hem kedileri barınaktan kurtarıyor hem de mahkumların psikolojisi üzerinde olumlu etkiler yaratıyor. Gelin bu güzel dayanışmanın ayrıntılarına göz atalım.

 

1. Indiana’da Başlatılan Yeni Uygulama ile Birlikte Mahkumların Hayatları Değişirken Barınak Hayvanlarına da Yuva Oluyor.

Indiana’da yer alan Pendleton isimli hapishanede başlayan ve F.O.R.W.A.R.D. adı verilen uygulama, gösterdiği olumlu sonuçlarla herkesi şaşırtıyor. 2015 yılında başlayan uygulama hem mahkumlara hem de barınaklarda yaşamak durumunda kalan evcil hayvanlara iyi geliyor.

2. Projenin Hedefi, Barınaklarda Kalan Kedileri Mahkumların Himayesine Sokmak.

Barınaklarda yaşayan hayvanların daha önce iyi bakılmadığını ya da insanlar tarafından istismar edildiğini göz önüne alırsak, onlara ilgi ve şefkat gösterecek birilerinin olmasının ne kadar önem taşıdığını daha iyi anlayabiliriz.

3. Bu Girişim Sayesinde Kedilerin Psikolojileri de Düzeliyor.

Genellikle travmatik şeyler yaşayan ve psikolojileri bozulan kediler, bu sayede yeni dostlar ediniyor ve insanlara tekrar güvenmeye başlıyor.

4. Kedilerin Bakımıyla İlgilenen Mahkumlar ise Hem Sevimli Birer Arkadaş Ediniyor Hem de Sorumluluk Alıyor.

APL direktörü Maleah Stringer, bu projenin mahkumlara problemleri şiddete başvurmadan çözmeyi ve karşılıksız sevgiyi öğrettiğini söylüyor. Stringer, hapishanede bulunan mahkumların büyük bir çoğunluğunun karşılıksız sevgi, empati gibi duyguları ilk kez deneyimlediğini söylüyor.

5. Evcil Kedilerin İnsan Psikolojisi Üzerinde Birçok Olumlu Etkisi Bulunuyor.

Bu konuda yapılmış birçok araştırma mevcut. Genel olarak evcil hayvanların depresyon ve anksiyete bozukluklarını azalttığını, yalnızlık hissini engellediğini, modumuzu yükselttiğini ve hatta kan basıncımızı azalttığını söyleyebiliyoruz.

6. Uygulamanın Benzerleri Başka Hapishanelerde de Başlatıldı.

Uygulama başarılı sonuçlar verince Amerika’da örnek olarak gösterilir konuma geldi ve Monroe gibi hapishanelerde de Purrfect Pals adıyla başlatıldı.

7. Öte Yandan Uygulamayı Desteklemeyenler de Mevcut.

Uygulamanın sonuçları pozitif olsa da kedilerin mahkumlara teslim edilmesine tepki gösteren insanlar da mevcut. Özellikle 2018 idam listesi ve idam mahkumlarının işledikleri suçlar açıklandıktan sonra bu tepkiler oldukça artmış. Uygulamanın kontrollü bir şekilde yönetilmesi durumunda olumsuz olaylardan kaçınmanın mümkün olduğunu düşünenler de çoğunlukta.

 

Kaynak: Listelist


Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…