Kafatası Oymacılığı ile Uyuşturucudan Kurtulan Mahkumun Sıradışı Eserleri


493 shares

”Sanırım hepimiz az da olsa ölümden etkilenmişizdir” diyor, hayvan kafatası oymacılığı yapan Victor.

Romanya, Transilvanya’da yaşayan Victor bundan 4 sene önce uyuşturucu bulundurmaktan hapse girdi.

“Kafatası oymacılığına başladım çünkü, bırakmam gereken bir çok kötü alışkanlığım vardı. Zamanla akıl sağlığımı korumak ve alışkanlıklarımı bırakabilmek için kullandığım tek yol haline geldi.” diyor. “Bir gün arkadaşım bana içerde sakinleşmem ve stresimi azaltmam için temizlemem için yaban domuzu kafatası verdi. Temizlerken aklıma oymacılığın kafatasına yakışacağıyla alakalı fikirler geldi”

Hapis veya yüklü para cezasından birini seçmesi gereken Victor kefareti ödemeyi seçmiştir. Baştan savma, amatör aletlerle oymacılığa başlayan Victor zamanla kendini geliştirir ve oymacılığın sırlarına vakıf olur. Moda girmek için genel olarak metal müzik dinleyerek çalışmıştır oymacılık sırasında.

1 yıl sonra oymacılık için düzgün teçhizat alan Victor’un işleri de bu süreçte oldukça gelişmiş ve talep artmıştır. Şu anda dünyanın dört bir yanından eserlerini satın almak isteyen müşterileri olduğunu belirten Victor, “Her ırktan ve dinden insan müşterim olabiliyor, her türden insanlar işlerimden satın almak isteyebiliyor” diye ekliyor. Tabii ki bir şekilde işlerinde karanlık bir yan ve estetik olduğunu farketmişsinizdir.

Victor kafataslarını bir çok yerden temin ediyor. “Genellikle ağaç gövdelerinden, yolda ölen hayvanlardan, bit pazarlarından, bazen de yöredeki hayvan yetiştiricilerinden temin ediyorum. Genellikle temizlenmemiş şekilde satın alıp güzelce temizleyip, bakımını yapıyorum.” Temizlik süreci oldukça yoğun bir süreç, içerisinde kaynatma, hava kompresörüyle temizleme ve son olarak beyazlaması için oksijenli suyla yıkamak bile var.

Bir sonraki proje ise çok daha büyük! Bütün bir at iskeletini oyacak. “Oldukça zorlayıcı bir süreç olacak, tüm kaburgalar, omurlar ve kafatası da dahil olduğu için oldukça fazla çalışmak zorunda kalacağım” diye ekliyor Victor. 4 metreden fazla ebatıyla koleksiyon için inanılmaz bir parça olacağa benziyor.

Victorskull adıyla işlerini sergileyen sanatçının diğer işleri için galerimizi gezebilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

493 shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…