InSight Uzay Aracının Mars’a İniyor!!! Canlı Yayını İzlemek İçin Tıklayın


347 shares

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), altı yıl aradan sonra ilk defa Mars’a bir kara aracı indirmek üzere. Geçtiğimiz Mayıs ayında Mars yolculuğuna başlayan InSight uzay aracı, 6 aylık uzun yolculuğunun ardından bu akşam Mars yüzeyine iniş gerçekleştirecek. InSight, Mars’a giden tüm uzay araçları içinde önemli bir ilke imza atacak.

InSight uzay aracı, saatte 19.300 kilometrelik hızla Mars atmosferine giriş yapacak. Her şey yolunda gitmesi halinde araç birkaç dakika içinde hızını sıfırlayacak ve paraşütünü açarak Mars’a yumuşak bir iniş gerçekleştirecek. 1960’lardan günümüze kadar gerçekleştirilen Mars görevlerinin yalnızca %40’ı başarılı oldu. Bu nedenle iniş büyük bir titizlikle gerçekleştirilecek.

InSight uzay aracını özel kılan şey, daha önce hiçbir uzay aracının gitmediği bir yere gidecek olması; Mars yüzeyinin altına. Araç, Mars’a iniş gerçekleştirdikten sonra Mars’ın yüzeyine yaklaşık 5 metrelik bir sondaj yapmaya çalışacak. Daha da önemlisi InSight’ın Mars’taki görevlerinin Mars’a bir sismometre yerleştirmek de bulunuyor.

 

InSight uzay aracının inişini Barış Özcan da uzay aracının inişini Türkçe’ye çevirerek canlı olarak yayınlıyor.

 

Kaynak: Webtekno.com


Like it? Share with your friends!

347 shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…