Hepimizin Bildiği Tosun Paşa Aslında Kimdir?


Yeşilçam filmleri arasında özel bir yere sahip olan ve tekrar tekrar izlenilesi Tosun Paşa filmi herkes tarafından büyük bir beğeni toplamış ve sevilen bir filmdir. Peki filmdeki Tosun Paşa karakterinin kimden esinlenildiğini ve asıl hikayesini hiç merak ettiniz mi? Merak ettiyseniz, sorularınızın cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

 

1. Beğenerek İzlediğimiz Tosun Paşa Filmdeki Karakter, Kavalalı Mehmed Ali Paşa’nın Oğullarından Ahmed Tosun Paşa’dan Esinlenilmişti.

2. Net Bir Şekilde Tarihi Bilinmemekle Birlikte, 1793’te Doğduğu Tahmin Ediliyor. Babası Gibi o da Kavala Dolaylarında Yetişti.

Mehmed Ali Paşa, Fransızların saldırılarına karşı destek için gönderilen askerlerin arasında 1801’de Mısır’a gitti. O esnada Ahmed Tosun ve Ağabeyi İbrahim hala Kavala’da henüz çocuklardı ve asker olarak yetiştiriliyordu.

3. Mehmed Ali Paşa 1805’te Mısır Valisi Olur Olmaz, Vakit Kaybetmeden Çocuklarını da Yanına Getirtti.

Bunlar yaşanırken Ahmed Tosun henüz 12 yaşındaydı. Fakat babası yaşının küçüklüğüne aldırmadan onu hızla askeri alanda yetiştirmeye başladı. Tabi aynı şey ağabeyi İbrahim için de geçerliydi.

4. Fransızlar ve İngilizler Kısa Süreliğine Çekilmişlerdi. Ancak Mısır o Sıralarda Taşrada Yayılmış Olan Memluk Beylerinin, Arap Yarımadası ise Vehhabilerin Kontrolündeydi.

Mehmed Ali Paşa devlet otoritesini sağlama amacıyla bu grupların gücünü kırmayı hedefliyordu. Gerçekte ise onlar ortadan kalkınca bölgeye tek başına hakim olmayı tasarlıyordu. Bu sebeple 1811’de oğlu Ahmed Tosun’u orduların başına geçireceği ve bunun kutlanacağını haber ederek ileri gelen Memluk beylerini yemeğe çağırdı. Ziyafet hadisesiz geçti fakat konuklar ayrılırken dar bir geçitte pusuya düşürüldü ve üzerlerine kurşun yağdı. Buradan çok azı sağ kurtulabildi.

5. Bunların Yanı Sıra Ahmed Tosun, 1811’de Orduların Başında Arabistan’a Gönderildi.

Buradaki görevi Vehhabileri yola getirerek güçlerini kırmaktı. İlk başlarda acemilik yüzünden birkaç pusuya düştü ve hatta geri çekilmek zorunda kaldı, ancak her geçen gün coğrafyaya ve askerliğe biraz daha alışmaya başladı. Aynı zamanda babası onun yanına danışabileceği tecrübeli kumandanlar vermişti. 18 yaşında orduların başına geçen Ahmed Tosun, 1815’e dek bir dizi seferde bulundu. Vehhabileri kesin bir şekilde yenemediyse de ciddi savaşlar kazandı ve kuvvetlerini büyük ölçüde kırdı. Onun yerine aynı görevi devralacak olan ağabeyi İbrahim Paşa, kardeşinin başladığı işi kesin olarak bitirecekti.

6. Tosun Paşa Bir Süredir Rahatsızdı. Bu Sebeple Görevli Olduğu Orduları Ağabeyi İbrahim Paşa’ya Bıraktı. Bir Süre Sonra Yani 1816’da Henüz 23 Yaşındayken Aniden Öldü.

Mehmed Ali Paşa çok sevdiği oğlunun bu beklenmedik ölümü karşısında inanılmaz bir şekilde sarsıldı. Neyin sebep olduğu bir türlü anlaşılamamıştı. Kavalalı, oğlu için şanına layık bir cenaze töreni yaptırdı. Kahverengi saçlı, güler yüzlü ve hem askerler hem halk tarafından sevildiği söylenen Ahmed Tosun Paşa, aynı zamanda eli açık birisiydi. Hatta babasının kendisine sitem etmesi üzerine bir gün ‘Sizin babanız vali değildi. Ama ben Mehmed Ali Paşa’nın oğluyum’‘ diyerek şanına layık görünmesi gerektiğini söylemişti.

 

Kaynak: Onedio


Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…