Hepimizin Bildiği O Fotoğraftaki Helikoptere Takla Attıran Yiğit Askerimizin Hikayesi


587 shares

Dünyanın en eski askeri geleneğine sahip milletlerinden biri olarak farkımızı hep ordumuzun imkansızı başarmasıyla ortaya koyduk. Bu ister az sayıda çok düşmanı yenmek olsun, ister tek bir savaşta birden fazla ülkeyle savaşmak olsun, isterse de bir vasıtaya imkansız denen bir hareketi yaptırmak olsun. Yüzyıllardır milletini ve masumları korumak için bu imkansızı başarmak ilkesiyle yetiştirilen Türk askerinin bir imkansızı daha başarıp mühendisleri utandırdığı bu hikayeye gelin beraber göz atalım.

1. Türk Askerine İmkansız De, Otur Ve İzle.

1988 yılında TSK envanterine giren Sikorsky S-70 model helikopterlerin teslimatı sırasında Amerikalı Sikorsky firmasının mühendisleri, S-70 modelinin ters dönme hareketini yapamayacağı uyarısında bulunuyor. TSK’ya gelen helikopteri inceleyen Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı Türk pilotları ise modelle takla atılabileceğini söylüyor. İddiaya göre helikopteri çizen mühendis ve Türk pilotlar arasında konu inatlaşmaya gidiyor. Üst makamlardan izin alan Jandarma Pilot Binbaşı Yusuf Keleş yanında Amerikan bir meslektaşı ile boş ağırlığı 5 bin 347 kg. olan 73101329 seri numaralı Sikorsky S-70’e takla attırıyor.

2. Helikopterle Yaptığı Hareket Tanıtım Kılavuzu Ve Dergilerde Yer Aldı.

Firma bu görseli yıllarca reklam amaçlı kullanıyor ve ünlü helikopter dergilerinde uzun bir süre kapaklarda boy gösteriyor.

3. Jandarma Genel Komutanlığı Resmi Twitter Hesabında Paylaştı.

Sosyal medya hesabını etkin olarak kullanan nadir devlet kurumlarından birisi olan Jandarma Genel Komutanlığı espri ile karışık bir şekilde aynı fotoğraftaki helikopter gibi ters bir yazıyla “Zoru başarırız! İmkansız zaman alır.” ifadesini kullandı. Ayrıca #tbt hashtag’i de dikkat çekti.

 

 

 


Like it? Share with your friends!

587 shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…