Hakkında Birçok Komplo Teorisi Ortaya Atılan 51. Bölge ile Alakalı Ortaya Atılan İlgi Çekici İddialar


Roswell’a düştüğü iddia edilen UFO olayıyla başlayan komplo teorileri 51. Bölgeyi bugün dünya için büyük bir bilinmeyen yapıyor. Hala hakkında çok net bilgilere sahip olmadığımız Amerika’nın en gizemli yerlerinden biri olan 51. bölge hakkında ortaya atılan ilgi çeken iddialara ve komplo teorilerine gelin birlikte göz atalım.

 

1.

Las Vegas’ın 153 km. kuzeyinde olan 51. Bölge, Nevada test sahası ve Nellis Hava Kuvvetleri sahası ile çevrelenmiştir. Bulunduğu arazi 76 km karedir. Tesisin çekilen fotoğraflarında yalnızca birkaç hangar ve çeşitli küçük yapılar gözlemlense de, yerin altında çok önemli ve geniş bir kompleksin bulunduğu bilinen şeyler arasında. İnsanlar olarak bilmediğimiz birçok deney ve olayın olması, komplo teorisi ortaya atan insanların bu konularda bıkmadan, usanmadan fikirler ortaya atmaları ve tabi ki bölgenin görüntülerinin çekilmesinin ardından çalışma ve deney girişimlerinin yer altına taşınması, zihinlerdeki bölge ile alakalı soru işaretlerini iyice artırmıştır.

2.

51. Bölge ile ilgili teorilerin ortaya atılmasından 66 yıl sonra -2013 senesinde- Amerika, üssün gerçekten var olduğunu ve resmi olarak açıkladı. Üssün varlığı, neden kurulduğu, ne gibi işlevleri olduğu konusunda açıklamalar yapılan rapor, CIA tarafından yayımlandı. Komplo teorilerinin odağı olan 51. bölge, ‘Independence Day’ filminden, ‘The X-Files’ dizisine kadar, birçok bilimkurgu yapımına konu olmuş, popüler kültürde ‘Dünya’ya gelen uzaylıların tutulduğu yer’ olarak kabul edilmiştir. Ancak CIA’in yayımladığı kapsamlı raporda, UFO meraklılarının reddetmesi beklenen açıklamalar var. CIA, raporda dünya dışı varlıklara değinmiyor, tersine, 51’inci Bölge’nin ‘hükümetin gizli U-2 casus uçak programının parçası olduğunu’ öne sürüyor. Rapor, 51’inci Bölge’nin İkinci Dünya Savaşı’nda ‘hava topçu menzili’ olarak kullanıldığını da ekliyor.

3.

51. Bölge, gizemli ünü sayesinde Dünya’nın en çok bilinen askeri üslerinden bir tanesi olmasına rağmen yetkililer varlığını hiçbir zaman kabul etmedi. Soğuk savaş döneminde gizli operasyonların yürütüldüğü 51. Bölge, uzun bir dönem boyunca çılgınların, komplo teorisyenlerinin ve aşırı meraklıların hedefi oldu. 51. Bölge’nin UFO’lara ve uzaylı varlıklara ev sahipliği yaptığı yönündeki dedikodular henüz kanıtlanamamış olmasına karşın, hükümetin bu bölgede yıllardır gizli çalışmalar sürdürdüğü ve ileri sürülen bazı spekülasyonların gerçek olduğu iddia ediliyor.

4.

Yeraltı tünelleri, saklı düşman uçakları, çok gizli UFO dosyaları gibi iddia ve söylentiler daima 51. Bölge ile ilişkilendirildi. Bu tarz komplo teorilerinin oluşması elbette yoktan yere gerçekleşmedi. Amerika’nın önceleri böyle bir oluşumun olduğunu reddedip, Sovyetlerin 1957’de gönderdiği uydu sayesinde görüntüsü alındıktan sonra, bölgenin Amerika tarafından varlığının kabul edilmiş olması ilgililerin merakını uyandırdı.

5.

Teorilerin ortaya çıkmasındaki en önemli nedenlerden birisi de bölgede yıllardır kullanılmayan uçak pistlerinin, çöl kumları yüzünden kumla kaplanmış durumda olması. Bu da o bölgeye herhangi bir uçağın inemeyeceğini gösteriyor. Komplo teorisi ortaya atan kişilere göre, CIA’in yaptığı ‘’bölgenin gizli uçaklar için araştırma yapılan bir alan’’ olduğu yönündeki açıklamaları da manipülasyondan başka bir şey değil. Çünkü bölge, gerçek anlamda sıkı sıkıya korunmakta. 51. Bölge’nin varlığının kabulünden önce, alanın 50 km’den fazla yakınına yaklaşmak yasaktı ve yaklaşmanız durumunda birçok farklı araçla takip ediliyordunuz. Nevada çölünün farklı yerlerinde birçok gizli kameranın da olduğu, hatta bölgeye çok yaklaşmanız durumunda vurulma riskinizin bile olduğu iddia ediliyor. Tüm bu iddiaların gerçek olduğu kabul edilirse, komplo teorilerine inanmayanların bile akıllarına, bu bölge ile alakalı soru işaretlerinin gelmesi oldukça doğal.

 

Kaynak: Onedio


Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…