Hababam Sınıfına Bambaşka Bir Gözle Bakmanızı Sağlayacak Bilgiler


Türk sinemasının eskimeyen klasikleri arasında yer alan Hababam Sınıfı’nı hepimiz severek defalarca kez izledik. Bu güzel yapımı güzel kılan bir takım bilinmeyen ayrıntılara gelin hep beraber göz atalım.

 

1. Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı Eseri İlk Olarak Tiyatroya Uyarlanarak Sahnelendi. Sahnedeki İsimler Zeki Alasya ile Metin Akpınar’dı.

2. Bu İkili Tiyatro Uyarlamasında Oynasalar da Filmde Olmamalarının Bir Sebebi Vardı.

Yönetmen Ertem Eğilmez’in yıldız oyuncularla çalışmama kuralı vardı o dönem. Hababam Sınıfı’ndaki çoğu oyuncu şu an yıldız olarak anılsa da, o zamanlar sadece Tarık Akan yıldız olarak anılıyordu. Onunla da özel bir bağı olduğu için çalışmıştı. Zeki Alasya ve Metin Akpınar ise daha yüksek bir ücret alacakları başka bir filmde oynamayı tercih etmişlerdi.

3. Ertem Eğilmez ve Tarık Akan’ın Arasında Olan Bu Bağ Neydi Diye Soracak Olursanız; Tarık Akan’ın Pek Çok Filminde Ferit İsmini Kullanmasıyla da İlgisi Var.

Ertem Eğilmez’in kaybettiği oğlunun ismi Ferit’ti, bu sebeple oğlu gibi sevdiği Tarık Akan’ın, çektikleri filmlerde Ferit ismini kullanmasını istiyordu. Bu şekilde oğlunun ismini yaşatmak istedi, Tarık Akan da 12 filmde Ferit ismini kullandı.

4. Hikayede Olmayan Bazı Karakterler Film için Eklendi ve Düzenlendi. İnek Şaban, Mahmut Hoca Karakterleri Kemal Sunal ve Münir Özkul’a Göre Düzenlendi.

5. Hayta İsmail’in Askerden Ziyarete Geldiği Sahneler Pek Kurgu Değildi. Gerçekten de O Dönem Askerdeydi ve Seti Ziyarete Gelmişti.

6. Hayta İsmail’i Canlandıran Oyuncu Ahmet Arıman’ın Filmde Rol Almasını Sağlayan Kişi Münir Özkul’du.

İkili İzmir Fuarı’nda tanışmışlar. Arıman müzisyenmiş aslında, Özkul da onu sahnedeyken keşfetmiş.

7. Savaş Hikayeleri ile Gaza Getirilen Paşa Nuri Karakterini Canlandıran Sıtkı Akçatepe, Gerçekte de Kurtuluş Savaşı Gazisiydi. Ayrıca Halit Akçatepe’nin de Babasıydı.

8. İlk Yapılan Film, Döneminin En Sevilen Filmi Oldu ve 28 Hafta Boyunca Gösterimde Kaldı.

9. Hababam Sınıfı ve Tosun Paşa’nın Çekimleri Çakıştığı için Akil Öztuna İki filmde de Yer Alıyordu. Ancak Tosun Paşa’nın Çekimlerinde Deveden Düşünce Hastaneye Kaldırıldı ve Çekimler Bittikten Hemen Sonra Hayatını Kaybetti. Bu Yüzden de Onun Sahnelerinde Kesiklikler Oluştu.

10. Hababam Sınıfı Uyanıyor’da Hafızalara Kazınan Okuldan Kaçış Planını Kara Tahtaya Çizen Kişi ise Tanıdığınız Biri.

11. Ertem Eğilmez’in Ricası Üzerine Bu Çizimi Yapan Kişi, Sınıfın Öğrencilerinden Birini Canlandıran Dilaver Gür’dü.

12. Güdük Necmi’nin, İnek Şaban’ın Babasıymış Gibi Rol Yaptığı Sahnede Attığı Tokatlar Epey Sertti. İşte Bu Sahnenin Provalarında Sunal’ın Yüzü Tokatların Şiddeti Yüzünden Kanamış.

13. Ertem Eğilmez, Sete Geç Kalmayı Asla Affetmezmiş. Hatta Bir Keresinde Bu Sebeple Tarık Akan ve Ayşen Gruda’ya Tek Ayak Üzerinde Durma Cezası Vermiş.

14. Bütün Oyuncular Senaryodaki Diyaloglara Sadık Kalmak Zorundayken Kemal Sunal’ın Doğaçlama Yapma Özgürlüğü Varmış.

15. Pek Çok Kez Birlikte Oynayan Kemal Sunal ve Şener Şen’in Birlikte Rol Aldıkları İlk Yapım Hababam Sınıfı’ydı.

16. Hababam Sınıfı’nın İlk Filminde Bilgi Yarışması Sunucusu Rolündeki Ayşen Gruda, 3 Yıl Sonra Çekilen Filmde Bu Sefer Kız Öğrenci Rolünde Oynamıştı.

17. Bu Başarılı Seriyi Bize Kazandıran Rıfat Ilgaz, Daktilo Alacak Durumu Olmadığı için Hababam Sınıfı’nı El Yazısıyla Yazmak Durumunda Kalmıştır.

18. Rıfat Ilgaz’ın, Yıllar Evvel Yapılan Bir Röportajında “Nasıl Bu Kadar Çok Güldürebildiniz?” Sorusuna Verdiği Derin Cevap:

“Eskiden idamlar sabaha karşı yapılırmış. Belli bir süre sonra idam yaklaştığında tüm dükkanlar açılmaya, esnaf satış yapmak için bağırıp çağırmaya başlamış.
Bunun üzerine aileler de o saatlerde sokağa çıkmaya başlamış ve idam vakitleri panayır havasına bürünmüş. Sonuçta da ölen bir adama bakarak gülen bir halk görüntüsü oluşmuş.
Ben de çöken eğitim sistemini anlattım. Hepimiz ölen bu sisteme bakarak güldük.”

Önerilen Blog :  Yeni Taşındığı Evin Zemininde Bulduğu Kapak ile Eve Bağlı Bir Zindan Keşfeden Elemanın Hikayesi

 

Kaynak: Onedio


Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…