Gerçek İzolasyon Budur:İkinci Dünya Savaşı’ndan Bile Haberi Olmadan Kendilerini İzole Etmiş Rus Aile


Sibirya Dünya üzerinde en seyrek nüfuslu bölgelerden birisi. Malumunuz bölgedeki hava şartları ve iklim ki sıcaklığın -25 lerde seyretmesi insanların yaşam alanı olarak kullanmasına pek elverişli değil. Lakin buna rağmen bir Rus aile 20. yüzyılın tamamını medeniyetten uzak bir şekilde Abakan sınırına yakın bir bölge olan Sibirya taygasında geçiriyor.

1. Karp Lykov,Aileyi Bu Issız Alana Getiren Şahıs

1936’daki arındırma döneminde Bolşevikler dini inancı olanlara baskıda bulunuyor hatta eziyet seviyesine getiriyordu. Karp Lykov da Old Believers adlı bir ortodoks tarikatına bağlı bir üyeydi. Lykov’un kardeşi Bolşevikler tarafından vurulunca karısı ve iki çocuğunu alıp geri dönmemek üzere ormana yerleşiyor.

2. Çocuklarla Birlikte Ormanın Derinliklerine Gidip Yerleşimini Oluşturuyor.

Yanlarına aldıkları birazcık erzak malzeme ve tohumla ormanın derinliklerine kuruluyor. Yanlarına bir elbise tarzı şeyler yapabilmek adına çark gibi nesneler de alıyor. Yerleşene kadar patates ve doğadaki mantarlarla hayatta kalıyorlar. İki çocuk daha dünyaya geliyor bu ormanın derinliklerinde ve bu çocuklar dış dünyayı sadece ailelerinin anlattıkları hikayeler kadarıyla biliyorlar.

3. Çocuklar Okuma Yazmayı Dua Kitapları ve İncilden Öğreniyor.

Anne Akulina uçlarını sivrilttiği ağaç çubukları kalem olarak ve hanımeli özünden mürekkep yaparak çocuklarına okuma yazmayı öğretiyor. Kıyafetler yırtılınca yama yapıyor ve tamamen giyilemez hale geldiğinde kendi büyüttüğü kenevirden yeni kıyafetler yapmaya başlıyor. Metale erişimleri olmadığı için eldeki metalleri paslanıp kullanılamaz hale gelince çaydanlık olarak ağaç kabukları kullanmaya başlıyorlar.

4. Aile Her Zaman Bir Kıtlık İçerisinde Yaşıyor.

Ormandaki 4. yılda doğan erkek evlat Dmitry ergenliğe gelene kadar (bahsettiğimiz 12-13 yaş) aile gerekirse ağaç kabuğu ile beslenerek hayatını sürdürüyor. Dmitry herhangi bir silah ya da yay kullanmadan kurduğu tuzaklarla dağlarda hayvan avlamaya başlıyor ve böylece biraz et ve deri elde edebiliyorlar. Dmitry gerçekten dayanıklı bir bünyeye sahip olmalı ki çocuk günlerce dağda uyuyarak sibirya soğuğunda kış zamanları avlanmaya devam ediyor. 1961 in haziran ayında yağan tüm yemek ihtiyacını karşılayan bahçeyi yok ediyor ve aile hayatta kalmak için ayakkabılarını bile yiyorlar.

5. Aile 1978 Yılında 4 Sovyet Bilim Adamı Tarafından Keşfediliyor.

Abakan bölgesindeki potensiyel demir damalarını keşif için çalışan jeolojistler en yakım yerleşim yerinin 250 km uzakta olduğu hiçliğin ortasında insan elinden çıkma yapılar fark ediyorlar. Bunun üzerine biraz daha araştırmaya karar veren bilim adamları ilerleyince ailenin yaşadığı yeri buluyorlar. Kendilerine hediye olarak bir şeyler vermek isteseler de aile sadece tuzu kabul ediyor. Karp tam 40 yıldır hiç tuz kullanamamış.

6. Aile 2. Dünya Savaşı ve İnsanlığın Aya Çıktığını Bilmiyor.

 

7.1981 Yılında 4 Çocuktan 3’ü Böbrek Yetmezliği ve Zatürreden Vefat Ediyor.

1981 de tekrar ziyarete gelen bilim adamları 3 çocuğun vefatını görüyor. Zayıf beslenmeden dolayı böbrek yetmezliğinden vefat ettiklerini düşünüyorlar.

8. 1988 Yılında da Ailenin Babası Karp Vefat Ediyor. Sadece En  Küçük Çocuk Olan Agafia Hayatta Kalıyor.

Agafia bugünlerde bile ailesinin yerleşmiş olduğu yerde yaşamaya devam ediyor. Şu an 75 yaşında olan ve bir düzine kedi ve köpekle yaşayan Agafia başka bir yere gitmeyi düşünmüyor.


Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…