Gerçek Bir Savaşçı Ayşe Tükrükçü’nün Evsizlere Umut Işığı Olan Projesi: Hayata Sarıl Lokantası Hayata Geçti!


Zor bir yaşamla mücadele eden kişileri en iyi o yoldan geçmiş ve kurtulmuş kişiler anlar. Ayşe Tükrükçü yaşamı boyunca biriktirdiği yoğun hayat tecrübesiyle evsiz insanlara ışık olma amacıyla ”Hayata Sarıl Lokantası” projesine imza attı. Gündüz vakti yemek yiyerek destek verebileceğiniz bu mekanda, akşamları evsizlere ücretsiz yemek veriliyor. Sadece evsizleri değil, toplum içerisinde dışlanmış ve ötekileştirilmiş tüm insanları kucaklayan Hayata Sarıl Lokantası, yeni bir hayata başlamak için yardıma ve umuda ihtiyacı olanlara psikolojik destek ve iş imkanı sağlıyor. Yani yemek yediğiniz lokantanın çalışanları, mesleki eğitim verilerek istihdam edilmiş eski evsizlerden ve ihtiyaç sahiplerinden oluşuyor.

 

1. Zor Hayat Süren Kimseleri En İyi Zor Yaşam Sürmüş İnsanlar Anlar. İşte Ayşe Tükrükçü de Böyle Bir Yaşamın İçerisinden Geliyor. Ayşe Tükrükçü’yü ”Çorbada Tuzun Olsun” Projesinden Hatırlarsınız Belki

2. Tükrükçü Yaşadığı Yoğun ve Dramatik Hayat Sebebiyle Evsiz ve “Öteki” Olmanın Ne Demek Olduğunun Farkında. Bu Sebeple Yaşam Öyküsü Kitaplara ve Belgesellere Konu Olmuştu.

3. Katıldığı Bir Konferansta “Evsizlere Yemek Verecek, Onları ve Genelevden Çıkmak İsteyenleri Çalıştıracak Bir Lokanta Açacağım. Var mısınız Desteğe?” Diye Soru Sormasının Ardından İlk Desteğini Aldı.

4. Aldığı Desteğin Ardından 2.5 Yıl Süren Sıkı Bir Çalışmayla Yardıma İhtiyacı Olanlara Destek Sağlamak İçin Hayata Sarıl Lokantasını Açtı.

5. Lokantanın Konseptiyse Oldukça İlgi Çekici. Her Hafta Lokantaya Ünlü Bir Şef Konuk Olacak ve Menüye Katkıda Bulunacak. İlk Konuk Şef 22 Kasım’da Mehmet Gürs Olacak.

“Food for Soul” projesininin yaratıcısı olan İtalyan şef Massimo Bottura da Hayata Sarıl Lokantası’nın mutfağına konuk şef olma sözü vermiş.

6. Ayrıca Lokantada Askıda Yemek Uygulaması da Bulunuyor. Sloganı ise ”Bedenin de Beslensin, Ruhun da.”

7. Yaptığı Konuşmalarla Projenin Detaylarını ve Arkaplanını Anlatan Ayşe Tükrükçü’nün Ted Konuşmaları için:

8.

9. Ayşe Tükrükçü’nün Dokunaklı Röportajı:

 

Kaynak: Onedio


Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…