Galatasaray Tarihinde Yaşanan Bir Trajedi: Dursun Özbek’in Antrenman Sırasında Hayata Veda Etmesi


774 shares

Tutkusu için var gücüyle savaşan insanlara tanıklık ediyoruz. Spor bu tip kareleri görebileceğimiz yegane yerlerden bir tanesi. 1986’da yaşanan trajediyi Jupp Derwall’ın sözlerinden okuyoruz.

 

1. Türk Futbolunun Seyrini Değiştiren Jupp Derwall, 1986 Yılında Herkesi Şaşırtan Bir Kararla Bundesliga’dan Galatasaray’a Geldi.

Fatih Terim ve Mustafa Denizli gibi değerli teknik hocalar, Derwall’dan ders aldılar. Türkiye’den ayrılmasının ardından bir de kitap yazan Alman hoca akla gelince kitabında da belirttiği o ‘üzücü’ olay gelir akla…

2. Dursun Özbek O Dönemler Henüz 17 Yaşında Genç Bir Futbolcudur ve Herkes Gibi Kendini Derwall’a Kendini Kanıtlamak İstemektedir.

3. 9 Aralık 1986’da, Soğuktan Gazetecelerin Bile İzleyemediği Antrenmanda Kendini Göstermek İsteyen Dursun Özbek Birden Hareketsiz Kalarak Yere Yığılmıştı.

”Kendi yaşındaki bir çok delikanlı gibi onun da kalbi sırf futbol için atıyordu. ama bir gün antremanda, tam oyunun ortasında duruverdi. bir daha atmamak üzere duruverdi. Ayağındaki top, bir gün gerçekleşeceğini umduğu rüyalarından yuvarlana yuvarlana uzaklaştı.”

4. Cenazesinde Gözyaşlarını Tutamayan Alman Teknik Direktör, Türkiye’deki Anılarını Yazdığı Kitabı Dursun Özbek’e Adadı.

”Düdük çalarak oyunu başlattım. Bu kez maçta hız çok daha büyük bir rol oynayacaktı. Takımlar sekizer kişilik olduğundan oynama alanı da küçülmüş, topu ayağında bulunduran oyuncunun gerek hareket alanı gerekse oynama zamanı azalmıştı.
Daha on dakika bile geçmemişti ki olanlar oldu. Savunma topu orta sahanın üzerinden ileriye, Dursun’a uzatmıştı. Rakip bir durakladı, sonra topu ıskaladı. Dursun kaleye doğru atak yaptı. Ayağında topla koşarken bir yandan da kendisini destekleyecek bir orta saha oyuncusu arıyordu.

Birden koşması yavaşladı, kontrolünü kaybetmişti. Hareketleri yuvarlanır gibiydi. Dengesini bulmak ister gibi kollarını salladı, kim bilir belki de yardım istiyor, korkuyla seslenmeye gayret ediyordu.
Ben donup kalmıştım. Sanki birisi dipsiz bir kuyuya düşüyordu. Kötü bir şeylerin olduğunu anlamıştım. Yerde yatmakta olan ve hiç bir yaşam belirtisi göstermeyen delikanlıya yardım etmek için yerimden fırladım.”

5. 2007’de Aramızdan Ayrılan Derwall, Dursun Özbek ile Alakalı Kitabında Şunlara Yer Vermişti;

”Başaramadılar.. Dursun hastaneye 300 metre kala pes etmiş, hocası Bülent’le masör Mehmet’in kollarında son nefesini vermiş. Biz hepimiz bu gencin ölümü karşısında çaresiz orada kalakalmıştık. Ben bir cenaze töreninde daha önce hiç bu kadar perişan insan görmemiştim. Kimse böylesine sevilen bir insanın yok olup gittiğine inanamıyordu.
Ben de düşüncelerim arasında kaybolmuştum. Aklıma antrenörlük yaşamımın çeşitli dönemleri, çocuklarım Patrick ve Manuela geliyordu. Manen tükenmiştim. Bir yıl daha sabretmem gerekti. İkinci kez şampiyon olmak istiyorduk.

Hemen hemen otuz yıldan beri genç insanlarla birlikte iyi zamanlar da kötü zamanlar da geçirmiştim. Birlikte zaferleri tattığımız kadar yenilgileri, haksızlıkları da yaşamıştık. Bu dünyadaki bütün şampiyonlukları, bütün galibiyetleri, en parlak zaferleri seve seve verirdim. Yeter ki bu delikanlıyı, Dursun’u geri alabileyim…

Bu kitabı Dursun’a adamak istiyorum. O bana hayatımda ne kadar güzel yıllar geçirdiğimi hatırlattı. Ne kadar şanslı olduğumu, futbolun hayatım boyunca neler kazandırdığını.. Yazık ki bunların bir çoğuna o erişemedi… Ve futbol topu, onun bir gün gerçekleşeceğini umduğu hayallerine çarpıp yıktı. Uzaklara doğru yuvarlanıp gitti…”

6. Genç Yaşta Hayatını Kaybeden Futbolcu Dursun Özbek, Geçtiğimiz Yıl Mayıs Ayında Gerçekleşen Kongrede Galatasaray Başkanı Seçilen Dursun Aydın Özbek’in Yeğenidir.

7. Belki de Bugün Efsaneler Arasında Anacağımız Bir İsim Olacaktı Dursun Özbek.

8. Efsane Futbolcular Arasında Gösterilmese de, Futbola Olan Tutkusu, Aşkı ve Duruşuyla Bizim İçin Efsaneler Arasında.

 

Kaynak: Onedio


Like it? Share with your friends!

774 shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…