Film Senaryosu Tadında: ABD’de Erken Tahliye Olmak İsteyen Mahkumlar Birbirlerine Korona Bulaştırdı


Salgının tüm dünyayı esir aldığı bu zamanlarda sosyal mesafe aşırı önem arz ediyor. Daha fazla yayılımını önlemek de şartlar ne olursa olsun en öncelikli durum haline gelmiş bulunmakta. Doğal olarak salgının önlenilmesi için cezaevlerinde de erken tahliye kararlarının verilmesi de bu süreç içerisine giriyor. 1.4 milyon vaka bulunan  Amerika’da California Eyaletine bağlı Los Angeles’ta bu durumu kendi lehlerine kullanmak isteyen bir grup mahkum birbirlerine Korona virüsü bulaştırdı.

1.

Los Angeles’taki Pitches Hapishanesinde 21 Mahkum su şişelerini birbirleri ile paylaşarak ve birbirlerinin maskelerini kullanarak hatta koklayarak erken tahliye umudu için Korona kapmayı göze aldı.

2.

Los Angeles İlçe Şerifi Alex Villaneuva yaptığı açıklamada bu girişimin mahkumların yarısına virüs bulaşmasına neden olduğunu söyledi. Yapılan eylemin diğer mahkumların yanında hapsihane çalışanlarının ve birçok kişinin de hayatlarının risk altına sokulduğunu söyleyen Şerif Villaneuva “Bir şekilde, mahkumlar arasında, eğer pozitif test edilirlerse kendimizi zorlayıp onları serbest bırakacağımıza dair bir inanç oluşmuş. Ancak, böyle bir şeye asla izin vermeyiz.” sözlerini de dile getirdi.

3.

Açıklamalara göre virüsün mahkumlar tarafından bilerek yayıldığının farkında olduklarını ve “Onları tahliye etmek zorunda kalmamız için böyle bir şey yaptıkları ortada. Normalde her mahkumun kimseyle paylaşmadığı özel bir bardağı olur. Bu görüntülerden sonra 21 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı. Hastalığın kimden yayıldığını ve olayın detaylarını araştırıyoruz” sözlerini de basın ile paylaştı.

4.

Nisan ayında mahkumlar arasında vaka görülmesi oranında ciddi ve şüpheli bir artışın farkına varan yetkililer o zamana kadar herhangi bir vaka ile karşılaşmamışlardı. Bu durum üzerine güvenlik kamerası kayıtlarını incelemeye başlayan ekipler,mahkumların strafor bir bardağı paylaşarak su içtiklerini gördüler. Ayrıca bununla kalmayıp birbirleri ile sürekli yakın mesafe takıldıklarını ve bir yüz maskesini kokladıklarını fark ettiler.

5.

Hemşireye mahkumların ateşlerini ölçtüren yetkililer ikinci bir su paylaşma vakasının görüntülerine de ulaştılar. 4 Mayıs tarihinden beri vakalarda %60 lık bir artış olması sonrasında 357 mahkumda testler pozitif çıktı.

6.

7.

Los Angeles County hapishane sisteminde salgın dolayısıyla şimdiye kadar yaklaşık 5 bin mahkum erken tahliye edilmiş bulunuyor. Ancak serbest bırakılma günleri de dahil olmak üzere bu durum maksimum 2 aylık  bir erken tahliyeye olanak sağlıyor. Sanırım hapishane ortamı virüs ile hayatının sonunu götürmekten daha kötü bir intibaya sahip.


Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…