Evlat Edindikleri 4 Yaşındaki Otizmli Çocuğu Terk Eden Youtuber Çift Tepkilerin Odağı Oldu


Youtube üzerinden içerik üreten Myka Stauffer ve eşi James Stauffer adlı bir çift, daha önce evlat edindikleri ve Huxley adını verdikleri çocuklarıyla alakalı videolar yayınlıyorlardı. Hatta bunun için birçok sponsorluk anlaşmaları bile imzalamışlardı. Ancak bir süre sonra Huxley ‘in başka bir aileye verildiğini açıkladılar. Elbette böyle bir durum insanlardan gelen tepkilerin çığ gibi büyümesine neden oldu. Herhangi bir canlının bile bu şekilde terk edilmemesi gerektiğini düşünenler özel bakıma ihtiyaç duyan çocuğun başka bir aileye verilmesi üzerine tepkilerini koymaya başladılar. Olayın tam olarak anlaşılması için hikayeyi biraz geriye sarıyoruz.

 

1. Myka Stauffer ve Eşi James Ohio’da Yaşayan Youtuber Bir Çift

Çiftin 2016 yılında yayınladığı videoda Çin’e giderek oradan bir çocuk evlat edineceklerini açıklamıştı. Elbette bunun için sponsorlu videolar kullandıklarını ve buradan gelen gelirin çocuğun bakımı için kullanacaklarını söylemişlerdi. Hatta bunun için takipçilerinden 5’er dolarlık bir bağış talebinde bile bulundular.

2.

Çin’e gittikleri video gerçekten popüler oldu ve kullanıcılar tarafından 5.5 milyondan fazla kez izlenildi. Huxley ismini verdikleri ufaklığın gelişimi de sıradaki video içerikleri olmaya başlamıştı.

3.

Huxley aile ile tanıştıktan sonra onun gelişimini anlatan binlerce saatlik video içeriği çıkarmışlardı. Aile yaşamı videoları alanında fazlasıyla ön sıralarda olmayı başaran kanalın takipçi sayısı bugünlerde 700 binin üzerine çıkmıştı. Huxley ile tanıştıkları videoda “Sevgili Huxley, ebedi ailene hoş geldin. Senden asla vazgeçmeyecek bir aile” sözleriyle çocuğa bağlılıklarını dile getirir şekilde konuşmaları da mevcut. Huxley’in otizme sahip olması onun bakımını normal çocuklardan biraz farklı kılıyordu elbet. Bu konuda da engelli çocukların bakımı hakkında birçok dergiye de röportajlar vermiş olan çiftin ilerleyişi pek de bu yönde olmadı.

4.

Huxley’in aile katılmasıyla Glossier ve Good American gibi firmalarla sponsorluk anlaşmaları yaparak çocuğun bakımı için bağışlar ve gelir fonları oluşturdular. Hatta çiftin yeni doğacak olan çocuklarının haberi People adlı bir dergide geçen sene içerisinde  haber konusu oldu. Bu haberden sonra Huxley ile ilgili videolar gelmemeye başladı ve artık Huxley videolarda görünmüyordu.

5.

Geçen sene Eylül ayında Huxley’in otizm konusunda tedavi görmeye başladığı söylendi ancak bu açıklamalardan kısa süre sonra çocuğun videolarda artık hiç görünmemesi takipçilerin gözünden kaçmadı.

6.

Çift yakın zamanda Huxley’in başka bir aileye verildiğini açıklayan bir video paylaştı. Söylediklerine göre Huxley hakkında Çin’deki doktorlar tüm belgeleri kendilerine açıklamamışlar ve Amerika’daki uzmanların teşhisinden sonra Huxley’in tıbbi ihtiyaçlarında farklı düzenlemeler gerekli olduğunu söylemişler. Bu şartları kendisinin karşılayamadığını açıklayan Myka ise Huxley ‘in ruhsal sağlığını gözettikleri için  başka bir aileye verildiğini video ile paylaştı. Elbette bundan sonrasında takipçileri ve birçok kişi tepkilerini göstermeye başladı. Sophie Ross adlı bir gazeteci şahsi Twitter hesabındaki paylaşımında “Bir oğlan çocuğu evlat edinmek için para toplayan, bunu kanalın reklamı  haline getiren, özel ihtiyaçları olduğunu öğrendikten sonra ise  gizlice başka bir aileye veren çift hakkındaki haberler çok üzdü” sözlerini kullandı. Evlatların barınaklardan alınmış köpekler gibi uyum sorunu olduktan sonra verilebilecek canlılar olmadığını belirten yazılarla karşılaşmaya başladılar. Çiftin The Stauffer Life adlı  Huxley’in gelişimini de içerisinde bulunduran kanalda bulunan  tüm içerikler de bu arada silinmişti.

7.

James eşinin Huxley için gösterdiği çabanın tarif edilemeyecek kadar fazla olduğunu videoda dile getiriyor. Ancak takipçiler çiftin bu davranışı hakkında tavırlarını geri koymaktan çekinmediler. Huxley ile alakalı videolar paylaşıp,sponsorluk bağlantıları kurup ve üzerine bağış toplamaları kendilerini sinirlendirmişti. Topladıkları bu parayla tatil yapıp gelir elde ettikleri ama buna rağmen Huxley’in terk edilmesinin doğru olmadığını düşünen takipçiler internet üzerinden imza kampanyası bile başlattılar. Elbette durumu anlayışla karşılayan insanlar da oldu. Çocuğa gerekli bakımı sağlayamayacaklarını düşünüyorlarsa aldıkları kararın doğru olabileceğini ve çocuğa daha fazla zarar gelmesini önlenebileceğini düşünen takipçileri de mevcuttu. Sonuç olarak ortada terk edilmiş 4 yaşında bir çocuk var. Elbette olayın tam olarak arka yüzünü bilinemiyor. Yine de insanlar tepkilerini göstermekten çekinmiyorlar.


Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…