E-Ticaret Siteleri İçin Hosting Uyarıları


 

E-ticaret sitesi oluşturma süreci, en uygun alan adını bulmaktan SEO optimizasyonuna, ödeme yönteminin entegresinden sitenin güvenliğinin sağlanmasına kadar çok sayıda zorlu adım içerir. Tüm bu çabaların boşa gitmemesi ve satışlara yansıması; sitenin, ziyaretçilerin yeteri kadar sitede kalmasını ve siteyi tekrar ziyaret etmesini sağlayan ortalamanın üzerinde bir deneyim sunmasına bağlıdır.
İşletmelerin e-ticaret yolculuğu boyunca unutmaması gereken; güçlü hosting hizmetinin önemli bir rekabet unsuru olabileceğidir. Bu noktada site performansının; kullanıcı deneyimi, SEO ve dönüşüm oranlarını etkileme gücüne sahip olduğunu hatırlatmakta yarar var.
E-ticaret sitelerinin hosting hizmeti alırken dikkat etmesi gerekenleri performans, güvenlik, uptime gibi başlıklar altında açıklamak mümkün.

⦁ Performans
E-ticaret sitelerinin barındırıldığı sunucuların sahip olması gereken en önemli özelliklerin başında yüksek performans gelir. Bilindiği gibi sayfa yükleme süreleri 3 saniyeden uzun sürdüğünde tüketicilerin %57’si siteyi terk etme ve %80’i tekrar geri dönmeme eğilimi göstermektedir.

Her web sitesi sahibi sitesinin anında yüklenmesini ve sıfır kesinti süresiyle her an ulaşılabilir olmasını ister, ancak bu unsurlar e-ticaret siteleri açısından çok daha kritiktir. Sadece birkaç milisaniye, hem satışı hem de bir müşteriyi ömür boyu kaybetmeye yol açabilir.
Sunucu; hız ve çalışma süreleri açısından yeterli performans göstermiyorsa, ziyaretçilerin gezinme deneyimi olumsuz etkilenecektir. Fiyatlar cazip olsa bile, olumsuz kullanıcı deneyiminin ardından ziyaretçinin geri dönmeme kararını etkilemenin basit bir yolu yoktur.
E-ticaret sitenizin etkileyici bir yükleme hızı ve kesintisiz erişim sunması hem güçlü altyapılarla hem de bol miktarda işlem gücü ve RAM gibi kaynaklara sahip bir hosting planıyla doğrudan ilişkilidir.
Tercih edeceğiniz hosting planının uzun vadede performansı koruyabileceğinden ve trafiği yönetebileceğinden emin olmanız önemlidir.

Güvenlik
E-ticaret siteleri, siber korsanların kredi kartı bilgileri ve kişisel verileri elde edebileceği bir altın madeni gibidir. İşinizi, müşterilerinizi ve itibarınızı korumak için web sitenizin son derece güvenli olduğundan emin olmanız gerekir. Bir web sitesinin koduna ait güvenliği sağlamak web sitesi sahiplerinin sorumluluğundadır ancak sunucu güvenliğinden hosting sağlayıcısı sorumludur.

Önerilen Blog :  Fenomenlerin Uğrak Noktası: Bigo Live


Veri güvenliğine yönelik önlemler bir hosting sağlayıcısının en çok önemsediği konuların başında gelmelidir. Sağlayıcının güçlü altyapı, orijinal yazılımlar, otomatik yedeklemeler, çeşitli güvenlik katmanları, proaktif koruma ve 7/24 izleme / tarama hizmetleri sunabilmesi çok çok önemlidir.
Site sahiplerinin kullanıcı verilerinin sızdırılmasını önleme amaçlı bir güvenlik standardı haline gelen SSL sertifikasına sahip olması da siber korsanların siteden sunucuya aktarılan verileri görmesini engellemektedir.

⦁ İzleme & Uyarı Sistemleri
E-ticaret sitelerinin barındığı sunucuların, ters giden şeyler söz konusu olduğunda anında haberdar olmanızı sağlayan performans ve uptime izlemeyi içeren uyarı sistemlerine sahip olması gerekir. Bu, sunucu çökerse veya site yavaşlarsa, hemen harekete geçebilmeniz için gereklidir.

⦁ Uptime
Bir hosting sağlayıcısının ana sorumluluklarından biri, web sitenizi çevrimiçi ve erişilebilir durumda tutmaktır. E-ticaret siteleri söz konusu olduğunda sitenin kesintisiz çalışması, gelir ve itibar kaybı yaşanmaması açısından kritiktir.
Bildiğiniz gibi geçtiğimiz ekim ayında (2021) Facebook, Instagram ve WhatsApp 6 saat kadar süren kesintiler yaşamıştı. Facebook’un bu kesinti nedeniyle yaklaşık 65 milyon dolar kaybettiği tahmin ediliyor. Kullanıcı deneyimini büyük ölçüde etkilediğinden bu tür durumlarda sorunları hızla çözebilecek bir hosting hizmeti alıyor olmak paha biçilmezdir. Bu nedenle, e-ticaret siteniz için hosting kararı verirken genellikle %99,9 çalışma süresi sunabilen bir sağlayıcı seçmeniz önerilir.

Ölçeklenebilirlik

Tatil dönemleri ve indirim günleri büyük trafik artışı getirebileceğinden bir e-ticaret sitesi için ölçeklenebilir hosting hizmeti almak zorunluluktur. Böyle zamanlarda hosting planınız yoğunlaşan trafiğe uyum sağlayabilmelidir. Müşterilerinizin olumsuz alışveriş deneyimiyle karşılaşmaması için CPU, RAM, depolama, bant genişliği gibi kaynakların ani büyüme gösteren taleplerle birlikte artış göstermesi gerekir.

Destek
Müşteri desteğinin kalitesi, bir web hosting sağlayıcısının farkını ortaya çıkaran en önemli bileşenlerden biridir. Web sitenizle ilgili sunucudan kaynaklanan sorunlar ortaya çıktığında en kısa zamanda yardım etmeye hazır deneyimli bir destek ekibine ulaşabilmeniz, sitenizin uzun süre erişilemez olması gibi durumların önüne geçecektir. Tercih ettiğiniz sağlayıcının teknik destek hizmeti hakkında araştırma yapmanız bu nedenle önemlidir.
Ancak hosting sağlayıcılarının destek birimlerinin web sitelerinin kendi içinde meydana gelen sorunlarla değil sunucuyla ilgili sorunlarla ilgilendiği unutulmamalıdır.

Önerilen Blog :  Fenomenlerin Uğrak Noktası: Bigo Live

 

⦁ Yedekleme
Otomatik veri yedeklemeleri e-ticaret sitelerinin veritabanlarının korunması açısından bir diğer önemli zorunluluktur. Hosting planına günlük, haftalık hatta saatlik yedekleme hizmetinin dahil edildiğinden emin olmanız tavsiye edilir.

⦁ Öneri
Bir e-ticaret sitesinin en büyük şansı hızlı ve güvenilir bir sunucuda barınıyor olmasıdır. Özellikle düzenli yapılandırmalarla ve en güncel, orijinal yazılımlarla donanımların sürekli olarak güçlendirilmesi önemsenmelidir. Bu noktada 2022 yılına yeniliklerle giren Turhost’un Linux ve WordPress Hosting yapılandırmalarından söz etmekte yarar var.

Cloudlinux 8 pro işletim sistemi, Imunify360 güvenlik platformu, yeni kurumsal Acronis bulut hizmeti ve yeni %100 yedekli bulut kümeleme altyapısı gibi özel yapılandırmaları sistemlerine dahil eden Turhost, orijinal olmayan kurulumlarının müşteri web siteleri için büyük güvenlik açıklarına ve prestij kaybına sebep olabileceğinin de altını çiziyor.
Dilerseniz Turhost Blog’dan Yeni 2022 Linux & WordPress Hosting Hizmetleri hakkında detaylara ulaşabilir ya da doğrudan söz konusu yeniliklerle güçlendirilmiş hosting paketlerine göz atabilirsiniz.

⦁ Sonuç
Yüksek performans, ve güvenlik katmanı gibi bileşenlerin her birinin rakipler arasından sıyrılmayı sağlayan küçümsenmeyecek potansiyeller barındırdığı bilinmelidir.
Yanlış hosting kararı, e-ticaret sitenizin kesintisiz erişimini sekteye uğratabilir veya sayfalarınızın yavaş yüklenmesine sebebiyet verebilir. Orijinal yazılımlar kullanan, siber saldırıların sızmasını önlemek için gelişmiş güvenlik uygulamalarıyla sistemi güvence altına alan, güçlü donanımlarla ve düzenli yapılandırmalarla hizmet veren hosting sağlayıcılarını tercih etmeniz; e-ticaret sitenizin başarısında destekleyici olacaktır.


Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…