Dünyanın En Zeki İnsanı William James Sidis ve Muazzam Başarıları


1.2k shares

Öyle bir çocuk düşünün ki, 11 yaşında Harvard’a girmeyi başarsın. Hayatına inanılmaz başarılar sığdırmayı başarmış William James Sidis sahip olduğu yüksek IQ sayesinde mümkün değil dediğimiz şeyleri başarmış bir insan.

 

1.

Rus Yahudisi muhacir bir ailede 1 Nisan 1898’da doğan William James Sidis, gelmiş geçmis en zeki insan olarak kabul ediliyor. Babası Borris Sidis, Harvard Üniversitesi’nde psikoloji akademisyeniydi. Annesi Sarah Sidis’se doktordu.

2.

William James Sidis henüz 6 aylıkken alfabeyi çözdü, 18 aylıkken New York Time’sı okumaya başladı. 2 yaşında Latince, 3 yaşında Yunanca öğrenen Sidis, 4 yaşına bastığında anatomi üzerine denemeler yazdı. 8 yaşında bile değilken gelmeden Rusça, Fransızca, İbranice, Türkçe, Ermenice ve Almanca’yı da öğrenmişti ve Vindergood olarak isimlendirdiği bir dil geliştirdi.

3.

1. sınıf 1 gün

2. sınıfı birkaç gün

3. sınıfı 3 ay

4. sınıfı 1 hafta

5. sınıfı 15 hafta (tabii 5. sınıf biraz zor…)

6. ve 7. sınıfı 40 gün gibi bir sürede bitirdi.

4.

Ardından Sidis, Harvard Üniversitene başvurdu ve yazılı sınavların hepsinde başarılı oldu. Ancak, okul kurulu Sidis’in yeterli duygusal olgunluğa sahip olmadığını söyleyerek Sidis’i okula kabul etmedi.

5.

Ancak o pes etmedi ve 11 yaşında tekrar başvurdu ve okula kabul edimeyi başardı.

6.

Girdiği yıl Harvard’da profesörlere 4 boyutlu objeler konusunda özel ders vermeye başladı. Harvard Üniversitesinden mezun olurken hazırlanan transkripte Sidis’in 40 dil konuşabildiği yazıyor.

7.

Sidis’in sadece bir günde bir dili öğrenebildiği ve ertesi gün diğer bildiği dillerle tercüme yapabildiği hakkındaki iddialar arasında. Anlatılanlara göre kendisi bu bir günde dil öğrenme yeteneği sayesinde ölümüne dek öğrenilebilen bütün dilleri öğrenmiş, hatta ileri gidip diller uydurmaya başlamış.

8.

Eşinin aktardığına göre, Sidis’in kardeşi onu bir psikoloğa götürerek IQ testine sokmuş ve çıkan sonuç 250 ila 300 arasındaymış. Sidis o zamanlar bilinmeyen, uzayda ışığı bile yutan (kara delik) termodinamik alanlardan, The Animate and the Inanimate (1925) adlı makalesinde bahsetmiştir.

9.

Harvard’da eğitimini başarıyla bitiren William James Sidis 16 yaşında üniversitede Hukuk Fakültesine geçti ve hayatı farklı bir yönde devam etti.

10.

Marksist olan William James Sidis, 20’li yaşlarına geldiğinde sosyalist/komünist eylemlere, mitinglere katıldı ve 1 Mayıs gösterilerinde hükümet tarafından tutuklanarak  hapse girdi.

11.

Tutuklanmasının ardından ailesi devreye girdi ve Sidis’in hapis cezasını evde tamamlamasına karar verildi. Görüşleri, katıldığı eylemler ve ateist olması sebebiyle Sidis, çok ağır eleştiriler altında kaldı. Genç yaşta zekasıyla manşet olduğu gazeteler, artık onu ağır bir şekilde eleştirmeye başladı.

12.

Hayatının kalanını bilimden uzak geçiren Sidis, hayatını küçük, gündelik işlerle devam ettirdi.  17 Temmuz 1944’te geçirdiği beyin kanamasından dolayı hayatını kaybetti.

 

Kaynak: Onedio


Like it? Share with your friends!

1.2k shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…