Dünyanın En Yüksek Ortalama Yaşam Süresine Sahip Toplumu: Hunza Türkleri


1.3k shares

Çoğunuzun ilk defa duyacağı Hunza Türklerini yakından tanıyınca da epey bir şaşıracaksınız; çünkü Hunza Türklerinin ortalama yaşam süresi 120 yıl… Bu durum orada o kadar normal karşılanıyor ki 100 yaşında ölen birisi olursa erken öldü gözüyle bakılıyor.

1.

2. Kuruttukları Taze Meyveler ve Hunza Vadisindeki Dağlardan Gelen Temiz Hava Sayesinde Oldukça Genç Görünüyor ve Kansere de Yakalanmıyorlar.

3. Çin ve Afganistan Sınırında Pakistan’ın Keşmir Kentinin Yakınlarında Yaşayan Hunza Türklerinin Ortalama Ömürleri 120 Yıl…

4. Hunza Türkleri Kansere Yakalanmamalarının Yanı Sıra, Sık Rastlanan Diğer Hastalıklara da Meydan Okuyorlar. Hal Böyle Olunca Bu Topluluğun Hayatı Bilim İnsanlarını Devreye Sokmuş Durumda…

5. Coğrafi Zorluklar ve İklim Değişikliği Gibi Sebepler Hunza Türklerini Göçebe Olmaya Zorlamış. Rusya Düzlüklerinden Orta Asya’ya İnmişler. Avcılık ve Çobanlık Yaparak Hayatlarını İdame Ettirmişler. Zamanla da Bozkır Hayatına Adapte Olmuşlar.

6. Hunza Türklerinin Uzun Yaşamasının ve Bu Kadar Sağlıklı Olmasının Ardındaki Sır, 6 Bin Metre Yükseklikte Çok Yüksek Oksijen Oranına Sahip Bir Bölgede Bulunmaları. Buz Gibi Temiz Su İçip Kendi Ekip Biçtikleri Doğal Mahsülleri Tüketmeleri…

7. Ayrıca Yiyebildikleri Kadar Yemiyorlar, Porsiyonları Ufak… Yemeklerinin Büyük Bir Kısmını Arpa, Darı ve Karabuğday Gibi Yiyecekler Oluşturuyor. Yedikleri Tüm Sebze ve Meyveleri Çiğ Yiyorlar. Sebzeleri Bazen Çok Az Pişiriyorlar. Vejeteryan Değiller Ancak Çok Sıklıkla da Et Tüketmiyorlar.

8. Çoğunlukla Haftada Sadece Bir Kez Et Yiyor. Ayrıca Hunza Türkleri, Belirli Yoga Teknikleri Uyguluyor. Nefes Alırken Yogik Nefes Tekniğini Kullanıyor.

9. Hunza Türklerinin Yaşayış Biçimleri ve Kültürlerine İlişkin Fotoğraflarına Buradan Bakabilirsiniz.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

 

Kaynak: Storia.me


Like it? Share with your friends!

1.3k shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…