Doğal ve Hızlı Sakal Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?


Erkeklerin makyajı olarak kabul edilen sakal ve bıyıklar ergenlik döneminde çıkmaya başlar ve 20 yaş döneminde belli bir gürlüğe ulaşır. Genetik özelliklere göre her erkeğin sakalları aynı derecede gür olmayabilir. Bazen de sakal kıran gibi hastalıklar ya da köselik söz konusu olabilir. Tıbbi bir hastalık söz konusu ise mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır. Burada sakallarını gürleştirmek isteyenler için bazı alternatif yöntemlerden bahsedeceğiz.

1- Sakal Bölgesine Sarımsak Sürmek
Sarımsak, birçok faydasının yanında tüy köklerini güçlendirmesi ve tüy sayısını çoğaltması ile de bilinir. Kadınların saç kalınlaştırma işlemlerinde de tavsiye edilen bir yöntemdir.
İyi sonuç almak için sarımsak sürülmeden önce seyrek de olsa var olan sakallar varsa jiletle alınmalıdır. Önce yüze buz sürülerek cildin gerginleşmesi sağlanmalıdır. Ardından dövülmüş bir diş sarımsak sakal bölgelerine sürülmelidir. 15-20 dakika beklendikten sonra yüz yıkanabilir. Haftada bir kez bu işlemin tekrarlanması önerilir. Sarımsağın kokusu rahatsızlık verebilir ancak en etkili yöntemlerden biridir.

2- Tarçın ve Limon Suyu ile Sakal Diplerini Uyarmak
Mucizevi ürünlerden olan tarçın ve limon birlikte sakal çıkmasına da yardımcı olur. Bunun için taze öğütülmüş 1 tatlı kaşığı tarçınla iki tatlı kaşığı limon suyu güzelce karıştırılır ve sakal çıkması istenen bölgelere maske gibi sürülür. 20 dakika kadar beklendikten sonra soğuk suyla yüz yıkanır. Haftada iki kez bu işlem tekrarlanabilir.

3- Jiletle Sakalları Kesmek
Seyrek de olsa sakalların çıkmaya başladığı bölgeler jiletle yukarıdan aşağıya doğru tıraş edilebilir. Aşağıdan yukarıya doğru yapılan tıraş uygulamaları yanlıştır. Bu durumda cilt tahriş olabilir, sivilce ve yaralar oluşabilir ve kılların çıkış yönü bozulabilir. Sakalların gürleşmesine de pek katkı sağlanmamış olur.
Yukarıdan aşağıya doğru jiletle tıraş edilmesi kıl köklerinin daha güçlenmesine ve kılların sayısının artmasına yarar.

4- Badem Yağı Sürmek
Badem yağı kadınların saç bakımlarında da kullanılması önerilen ürünlerdir. Kıl köklerinin güçlenmesini ve kılların canlanmasını sağlar. Sakallar sürülmesi halinde gürleşmeye katkısı fazla olmasa da sakalları güçlendirecek ve canlandıracaktır. Sağlıklı görünüm kazanan sakallar daha gür görünmeye başlayacaktır. Ayrıca sakal serumu da deneyebilirsiniz.

5- Sakal Ekimi Yaptırmak
Belki de alternatif yöntemlerle uğraşmak yerine profesyonel bir yardımla sakal ektirmek en doğru yöntemdir. Sakal ekilmesi, saç ekimine benzer bir uygulamadır.
Köse olmayan bölgelerden ya da ense gibi saç bölgelerinden kıl kökleri alınarak sakal bölgesine ekilir. Kısa sürede sakalların çoğaldığı görülür.


Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…