Diş Arasına Kaçan Mısır Tanesi 7 Saatlik Açık Kalp Ameliyatına Sebep Oldu.


İngiltere Cornwall’da ikamet eden Bir itfaiye eri olan Adam Martin dişine kaçmış olan bir mısır tanesi yüzünden endişe verici bir kan dolaşımı enfeksiyonuna yakalandı. Grip belirtileri gösterdiği için bir doktora görünmek isteyen 41 yaşındaki Martin’e doktorlar tarafından endokardit teşhisi konuldu. Yakalandığı enfeksiyon yüzünden 7 saatlik bir açık kalp ameliyatı geçirmesi gerekti.

1. Mısır Deyip Geçmemek Lazım.

Adam dişe kaçan o mısır tanesini çıkarmak için tam tamına 3 gün uğraşmış. Bu kadar uğraşın kendisine getirisi ise hala çıkaramadığı mısır ve artık hırpalanmış durumdaki diş etleri oluyor. Ama yine de önemsemeyip dişçiye gitmemiş.

2. Semptomlar Kendisini Bir Hafta Sonra Göstermeye Başlıyor.

Bazı şeylerin etkileri hemen ortaya çıkmıyor tabi. Martin aradan geçen bir hafta sonunda gece terlemeleri, kalpte çarpıntı, halsizlik ve baş ağrısı gibi durumlarla karşılaşınca doktora gitmeye karar vermiş. Bir kaç gün daha gecikmesi durumunda hayatını kaybedebileceğini söyleyen doktor direk müdahale işlemlerine başlamış.

3. Olay Göründüğünden Daha Ciddi

Martin’e endokardit teşhisi konuluyor. Bunun anlamı ağız gibi vücuttaki bir bölümde bulunan bakteriler kana karıştığı zaman enfeksiyona yol açıyor ve kalbin bazı bölümlerine zarar verebiliyor.

4. İlk Muayenesinde Yaşadığı Şeyin Sadece Ufak Bir Kalp Hırıltısı Olduğu Söylenmiş Kendisine.

ilk muayenesindeki doktor birkaç kan testi ve röntgen sonrasında kalp hırıltısı yaşadığını söyleyerek evine gönderiyor. Ancan Martin’in dediklerine göre bir şeylerin ters gittiğinin farkındaymış.Çünkü çok fazla uyuduğunu bacaklarında ağrılar ve sancılar olduğunu belirtiyor.

5. Patlamış Mısıra Edilen Tövbe.

Yaşadığı şeylerin sebebi olarak patlamış mısırı gören Martin aklına gelen tek makul sebebin bu olduğunu söylüyor. “Bir daha patlamış mısır yemem o kesin” sözlerini de dile getiriyor.

6. Ağız Sağlığı ve Bazen Kendi Başına İş Yapmamak Gerektiği Önemli Şeyler.

Aslına bakarsanız olay biraz mısırdan çok mısırı çıkartmak için Martin’in kullandığı nesneler ile alakalı. Çünkü kendisi bunun için dişlerinin arasına kalem kapağı, tel,kürdan ve hatta metal bir çivi kullanmış. Teşhise göre enfeksiyonun bulaşması diş etlerinin gördüğü hasar sırasında bakterilerin kana karışması olarak belirtiliyor.

7. Ağzınıza Metal Çivi Sokmayın, Hatta En İyisi Böyle Bir Durumda Siz Diş Hekiminize Gitmekten Çekinmeyin.

8.

Martin’in durumu hala tam olarak düzelmiş değil. Hatta hiçbir zaman eskisi gibi olamayacak.çünkü enfeksiyon kalp kapakçıklarında büyük zararlar vermiş. Kendisi” Siz böyle bir durumda doktorunuza gidin. İşin açık kalp ameliyatına kadar uzanabileceğini unutmayın” sözleriyle uyarıda bulunuyor.


Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…