Dinleyenleri İntihara Sürüklediği İçin BBC Tarafından Yasaklanan Şarkı, ”Gloomy Sunday’in” Hikayesi


684 shares

Sanatçıların yazdıkları eserler bir şekilde içimize dokunur. Ancak öyle eserler var ki bu dokunuşun hayatımızdaki etkileri devasa olabilir. Macar asıllı besteci ve söz yazarı Rezso Seress’in yazmış olduğu Gloomy Sunday’de bunlardan bir tanesi.

1. Her Şeyi Başlatan Seress’in Pazar Günü Yazdığı Bir Şarkı…

2. Gloomy Sunday

Seress yazıp bestelediği bu şarkıya Macarca ”Kasvetli Pazar” anlamına gelen ”Szomoru Vasamap” ismini veriyor. Şarkı ”Gloomy Sunday” ismiyle yayılıyor.

3. İlk İntihar.

Şarkıyı dinlettiği ilk kişi sevdiği kadın oluyor.. Kadın şarkıyı dinledikten hemen sonra bir şişe zehir içerek intihar ediyor. Arkasında ”Gloomy Sunday” yazan bir not bırakıyor.

4. Şarkıyla Birlikte Gelen Şanssızlık Silsilesi.

Sevdiği kadının intiharıyla birlikte sarsılan Seress’e bir darbe de plak şirketlerinden geliyor ve kimse bu şarkıya destek olmak istemiyor.
Ancak aylar sonra şarkı ilk defa bir yerde, 1936 yılında ”Hal Kemp Orkestrası” tarafından çalınıyor. Orkestrada çalınmasıyla birlikte tüm avrupa bu şarkıyı duyuyor ve altında yatan hikayesi onu insanlar arasında daha da popülerleştirmeye başlıyor..

5. Seress’in Yüzü Gülmüyor.

Şarkı tam tuttu derken Budapeşte’de yaşanan bir olay şarkıyı ve hali hazırda ilginç olan hikayesini birden başka bir boyuta taşıyor.
Budapeşte polisi, Joseph Keller isimli bir ayakkabı boyayıcısının sokağın ortasında kendi başına ateş ederek intihar etmiş cesedini buluyor.  Yanında da bir not var. Notta şarkıdan bir kaç mısra yazıyor.

6.

Oldukça geniş bir kitleye yayılmış olan şarkı bir clubta çalmaya başlayınca masasından hızla kalkan bir adam bir çok kişiye çarparak çıktığı club’ın önünde silahıyla kendini vurarak intihar ediyor.
Ve bununla beraber aylar içinde yaşanan tüm intihar vakaları bir şekilde ”Gloomy Sunday” şarkısına çıkıyor.
Cesetlerin bulunduğu evlerdeki pikaplarda ya da intihar eden kişilerin cebinde şarkıya ait bir plak ya da şarkının sözlerinin olduğu bir not çıkıyor.. Ve bu yüzden Budapeşte Polisi şarkıyı yasaklıyor. Ve hemen sonra şöyle olaylar ard arda yaşanıyor;
– Berlin’de bir tüccar elinde ”Gloomy Sunday” yazılı bir notla kendini asıyor..
– New York’ta bir daktilo yazarı kendini gazla zehirleyerek intihar ettiğinde cesedi bulan kişiler plakta çalan şarkının ”Gloomy Sunday” olduğunu söylüyor.

7.

Şarkı, dinleyen insanları etkisi altına alıyordu. 82 yaşındaki bir adam evinin balkonundan atlarken ”Gloomy Sunday!” çığlığı ile hayata veda ederken, 14 yaşındaki bir kız kendini boğarak öldürdüğünde cebinde ”Gloomy Sunday” yazılı bir not bulunuyordu..
En ilginci ise Roma’da yaşanıyordu.. Köprü kenarında oturan bir dilencinin bu şarkıyı dinlediğini duyan bir genç bisikletiyle birlikte tüm parasını dilenciye verip kendini köprüden suya bırakıyordu.

8. Şarkıya Yasak Geliyor.

Şarkı intihara sürüklediği gerekçesiyle Macaristan’da yasaklanmasının ardından BBC tarafından İngiltere ve tüm krallık tarafından da yasaklanıyor..

9. Seress Bir Pazar Günü Ölüyor.

Seress bir Nazi kampına esir olarak düşüyor ve buradan kurtuluyor.. Daha sonraları bir pencereden atlayarak intihar girişiminde bulunuyor fakat ölmüyor, 1968 yılında kaldırıldığı hastanede kendini boğarak intihar ediyor. İntihar ettiği gün ise tahmin edeceğiniz gibi pazar günü.
Şarkının yıllar önce ilk yazılmış sözlerinde Seress sevgilisine, pazar günü gerçekleşecek olan kendi cenazesine katılmasını istiyor.

10. Gloomy Sunday

“Hüzünlü bir pazar gününde yüz tane beyaz çiçek ile, seni bekledim sevgilim bir kilise duası ile, şu rüya peşinde pazar sabahı, hüznümü taşıyan at arabası sensiz geri döndü, o andan beri, pazarlar hep hüzünlü, gözyaşları benim içeceğim, ekmek benim kederim… Hüzünlü pazar. Son pazar günü lütfen gel sevgilim, peder de olacak, tabut da, katafalkt da, kefen de. Seni çiçekler bile bekliyor olacak, çiçekler ve tabut ile yeşeren bir ağacın altında yolculuğum son bulacak, gözlerim açık olacak ki seni son kez görebileyim, gözlerimden korkma ki ben seni ölümümde bile kutsuyor olacağım… Son pazar.”

Kaynak: kaanintavsiyesi.com


Like it? Share with your friends!

684 shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…