Çin’in Ülkemizi Aldatarak Sahip Olduğu Uçak Gemisinin Garip Hikayesi


754 shares

Tarih boyunca Çinliler kurnazlıkları ve siyasi oyunlarıyla anılmışlardır. Eski Türkler’i yani atalarımızı da mertçe denemeyecek yöntemlerle sindirmeye çalıştıklarını zaten tarih okuyanlar bilirler. Bu olay da binlerce sene geçmesine rağmen hala durumun aynı seyirde devam ettiğini doğruluyor. Gelin hep beraber Çin’in aldatmacasına bir göz atalım.

1. Yapım Aşamasında Olan Sovyet Uçak Gemisi Varyag Yaşanan Onca Şey Arasında Unutuluyor.

Varyag isimli uçak gemisi 1985 yılında kızağa bindirilirken 1988 yılında Rusya tarafından suya indirildi. Bu süre içinde Berlin duvarı yıkıldı, Sovyetler dağıldı. Böyle bir kaos içinde Varyag yapım aşamasında kaldı ve askıya alındı. 5 yıl boyunca çivi bile çakılmadan Rusların elinde bekledi, tarihler 1993’ü gösterirken Rusya ve Ukrayna arasında yapılan anlaşmayla Varyag Ukrayna’ya bırakıldı. Fakat Ukrayna’nın amacı gemiyi bitirip üstüne uçak koymak değildi. Amacı tamamen duygusaldı. Ruslardan 3’e aldığını bir başkasına 5’e satacaktı. Öyle de oldu. İlk olarak İngiltere ile anlaşmaya varıldı, daha sonra yaşanan uluslararası problemler nedeniyle bu satış askıya alındı ve Ukrayna Varyag için bir turizm firmasıyla anlaştığını duyurdu.

2. Turizm Firmasının Koskoca Uçak Gemisi İle Ne İşi Olur?

Turizm firması Varyag için 20 Milyon Dolar ödedi ve gemi turizm firmasına satıldı. Kamuoyuna geminin eğlence merkezi haline getirileceği, turistler için kullanılacağı söylendi. Ruslar turizm firmasının paravan bir şirket olduğunu, geminin aslında Çin’e satıldığını ve ilerleyen dönemlerde askeri amaçlar için kullanılacağını iddia etti. Artık geminin bir şekilde Çin’e gitmesi gerekiyordu. Çin’e gitmesi için ise Çanakkale ve İstanbul boğazından geçmesi gerekiyordu. Bu arada belirtelim; uçağın motoru ve dümeni yok, başka gemilerle çekerek gemiyi yüzdüreceklerdi.

3. Türkiye Çin’e Ve Paravan Şirketine Montrö’yu Hatırlatıyor.

Çin, Türkiye’ye 1 Milyar Dolarlık bir kaza teminatı sözü verdi ve ayrıca gelecek yıllar için turist  göndereceğinin, geminin askeri amaçlar için asla kullanılmayacağının da sözünü verdi. O dönem krizle boğuşan Türk ekonomisi için iyi bir seçenekti. Gemi boğazlardan geçecek, olası bir kazada 1 Milyar Dolar alacaktı ve ülkeye tatile gelen Çinli turistler ekonomiye can verecekti. Bu şartlar altında geminin boğazdan geçmesine izin verildi.

4. Sonuç; Sözü Verilen Turistler Asla Gelmedi Ve Varyag Askeri Amaçlı Bir Uçak Gemisi Olarak Çin Donanmasına Katıldı.

Artık adı Liaoning olan Varyag Çin’in denizlerinde yargı dağıtmaya devam ederken şu soru akıllara geliyor; Ülkemiz Çin’e güvenmenin pek mantıklı olmadığını acaba bir dahaki sefere hatırlayabilecek mi?

 

Kaynak: Delidenhaber


Like it? Share with your friends!

754 shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…