Büyükannesiyle Oyun Oynayan Twitter Kullanıcısının Buruk Sevinç Yaşatan Müthiş Hikayesi


Aile içi bağların dinamiği aileden aileye çok değişkenlik gösterebiliyor. Kimisinde bağlar mesafeli bir saygıyla sabitken, kimisinde çok samimi paylaşımlar yapılabiliyor. Bir Twitter kullanıcısının büyükannesiyle oynadığı masa oyunu ve ardından yaşanan şeyler yüzünüzde acı tatlı bir gülümseme bırakacak.

 

1. Dungeons and Dragons ”DnD” Nedir?

Kabaca anlatmak gerekirse, Dungeons and Dragons yani Zindanlar ve Ejderhalar; oyuncuların kağıt kalem ve zar yardımıyla oynadığı, rol yapma unsuruna dayanan bir oyundur. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte dijital ortamda oynanan bu fantastik öğelerle dolu oyun türü aslında oyuncuların masa başında hayal güçlerini kullanarak rol yapmasına dayanan bir oyun janrası. Oyuncuların kendilerine bir karakter yaratarak, verilen görevleri tamamladıkları bu oyun türü günümüzde hala bir çok kesim tarafından sevilerek oynanmakta.

2.

”Büyükannem hayata gözlerini yumdu. Cenazesi bugündü, ancak burada onun anma konuşması sırasında üzerinde çok duramadığım bir şeyi anlatmak için bulunuyorum, büyükannemin D&D aşkı.”

3.

”Büyükannem 75 gibi çok geç bir yaşta, 1 yıldan biraz uzun süredir D&D oynuyor. Bir gün ona gidip basitçe D&D oynamak ister misin diye sordum. Büyükannem de her yeni bir şey sunulduğunda yaptığı gibi ”elbette” dedi. Biz de oyuncu kitapçığını alıp birlikte ona bir karakter yarattık.”

4.

”Büyük annem orman cücesi olmayı istedi çünkü gözüne çok mutlu oldukları çarpmıştı, ayrıca minik hayvanlarla konuşabiliyor olmaları da hoşuna gitmişti. Hayvanlarla dostluk temasını daha da derinleştirme adına Druid(Kabaca doğa sınıfı büyülere hakim bir sınıf.) sınıfını seçti.”

5.

Ayrıca karakterinin özellikleri üzerinden geçerken ”Kadın mı yoksa Erkek mi olmak istersin?” diye sorduğumda, ”hayatım boyunca bir kadındım, bir kerelik erkek olmak eğlenceli olabilir.” cevabını verdi.”

6.

”Karakter kartını hazırlarken, karakter nitelikleri için zar attık ve 17 nitelik puanı kazandı. Bunların tamamını da bilgeliğe basıp ilk büyüsünü seçti. Büyükanneme aklında bir isim olup olmadığı sorunca ”bilmem, yarına bir tane bulmuş olurum” cevabını aldım.”

7.

”O gece, büyükannem hiç beklemediğim bir şey yaptı: internete girip cücelerle alakalı bulabildiği tüm bilgi ve hikaye parçasını okudu. Zar zor google kullanan biriydi ama buna rağmen vikipedi makaleleri okuyor, D&D sitelerinde geziyordu.”

8.

”Ertesi gün, ilk oyunumuzun hemen öncesinde, kendini ekibe tanıttı: ”Terminatur.” Ayrıca karakterini bize çizdi de.

9. Terminatur:

10.

”Olay şu ki; Terminator’ü bilmiyordu. Gerçi bir yerde duyup gayriihtiyari bir şekilde aklına gelmiş de olabilir. İngilizce bilmiyordu, dolayısıyla çağrışım yapması pek mümkün değildi.”

11.

”Büyükannem ismi ”Termite=Termit” (çünkü cücelerin kovuklarda yaşıyor olmaları hoşuna gitmişti.) ve ”Nature=doğa” (çünkü bir druiddi.) kelimelerini sentezleyerek yaratmıştı. İki kelimede Fransızca ve İngilizcede ortaktı. Sondaki ”e” harfini de daha havalı duracağını düşündüğü için atmıştı.”

12.

”Oynamaya başladık, 1. seviyede başladığımız yeni bir oyundu. Ben de oyunun bir dizi tek atımlık hamlelerden oluşması gerektiğine karar verdim. Bu şekilde bir karakter eksik olduğunda hikaye örgüsü bozulmayacaktı. Temel olarak, karakterler loncaları tarafından görevlere gönderilen maceracılardı.”

13.

”Ekip bir Kalashtar büyücüsü, bir yarı elf kolcu ve kaz dostu olmadan hiçbir yere gitmeyen minik cüce druidimizden oluşuyordu. Hayaletli olduğu rivayet edilen evi arındırmayı seçtiler. İşte o and büyükannemin rol yapma oyunlarını seveceğini anlamıştım.”

14.

”Evi biraz keşfettiler, ardından gece yarısı olunca sonradan bir taklitçi olduğunu anladığımız masa tarafından saldırıya uğradılar. Büyükannem korku filmi temasından korkmasına karşın tüm bu macera boyunca gülümsedi.”

15.

”Büyükannem macerayı öylesine derin yaşadı ki bazen kendini sakinleştirmek için gözlerini kapattı. İyi ya da deneyimli bir D&D oyuncusu olmama karşın profesyonellerle oynuyormuşum hissini yaşattı bana.

16.

”Taklitçiye çok yaklaşmamak adına daha sonra imza büyüsü olacak olan ”Dikenli Kamçı” büyüsünü kullandı. O andan sonra büyükannem her kullanabildiğinde ya da ne yapacağını bilemediği anlarda dikenli kamçı büyüsünü kullandı. O büyüyü sevmişti.”

17.

”Her neyse, büyüyü yaptı ve ilk saldırı zarını attı, zar 20 gelmişti. Tüm masa çılgına döndü (masa derken taklitçiyi değil, masada oturan tüm oyuncuları kastediyorum.) Daha mükemmel olamazdı…

18.

”Böylelikle Terminatur efsanesi doğmuştu. Ekip arındırılan bu evi onun karargahı yapma işi için kolları sıvadı. Büyükannem daha önce taklitçinin bulunduğu yerde yeni bir masa yapmak ve yeni bir meyve yarattığı bahçesine bitki dikmek için druid güçlerini kullandı.

19.

”Cipal adını verdiği bu meyve aylar sonra perilerle pazarlık yapmak için kullanılan para birimi olacaktı. Bu durum Terminatur’un büyük bir ekolojik grup olan Yeşil El Halkası’nın bir üyesi olmasıyla sonuçlandı.”

20.

”Terminatur’u ekibe gerçek hayatta evine bir mektup yollayarak davet ettim. Çok mutlu olmuştu, aynı şekilde bana karakterine bürünerek bir mektupla yanıt verdi. Üzerinde ağaçları ve ejderhaları temsil eden eski pullar vardı.”

21.

22.

”Son birkaç ay zorluydu. Pankreas kanseriyle savaşıyordu ve durum daha da kötüleşemezdi. Bazen kemoterapiden kaynaklı acı ve yorgunluk oynamasına engel oluyordu. Yine de yapabildiği zaman aramıza tekrar katıldı ve karakterni de güncellemişti.”

23.

24.

”Terminatur’un kostüm renkleri büyükannemin çocukluğundan beri hayranı olduğu çizgi roman karakteri olan Bécassine’den esinlenilmişti.”

25.

26.

”Az daha unutuyordum; büyükannem ekibin adını belirleyen kişiydi aynı zamanda. Bu oyunda bütün oyuncular üzerinde görevlerde buldukları boncuklar, benim onlara takdim ettiğim madalya, yüzük ve canavar dişlerinin bulunduğu bir kolye takıyordu .”

27.

28.

”Büyükannemin kolyesi biraz fazla yüklüydü tabii. Bu yüzden bir gün bize yeni bir isim önerisiyle geldi, ”Hayalperest Mücheverciler.” O kadar eğlenceli ve beklenmedik bir öneriydi ki herkes mutlulukla kabul etti ve o günden beri de kendilerini bu şekilde tanımladılar.”

29.

”1 aydan kısa bir süre önce, kanser tüm vücuduna yayıldı. Hastaneye yatırıldı ve hayata gözlerini yumduğu çarşamba gününe kadar orada kaldı. Bana söylediği son şey, ”Asla değişme, aileye olan bağlılığını kaybetme ve D&D oynamaya devam et.” oldu.

30.

”Bundan sonra gelecek tüm D&D seferlerinde oyuncular efsanevi gezgin cüce ve esrarengiz bir meyve veren kazını hatırlayacak. İşte dünyanın en iyi büyükannesi. Onu şimdiden özlüyorum.”

31.


Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…