Birbirlerinin Gözü ve Ayağı Olan Dostlar Gaye ve Çiğdem’in Yüz Gülümseten Hikayeleri


Hayat engelli bireyler için büyük sorun olabiliyor. Birbirine destek olarak her aktiviteyi birlikte yapan Engelsiz Kızlar için durum böyle değil elbette. Biri görme engelli biri polinöropati hastası olan iki yakın arkadaş birbirlerinin gözü ve ayağı olarak engel tanımayan yaşam dolu enerjilerini başkalarına aktarmak için harekete geçti. İşte Elif ve Çiğdem’in herkese örnek olması gereken ilham veren hikayeleri.

 

1. 24 Yaşındaki Gaye Elif Üçeyler’e Henüz 3 Aylıkken Yürüyüş Bozukluğu ve Güçsüzlük Gibi Durumlara Yol Açabilen Polinöropati Tanısı Konulmuş. 5 Yaşından Beri Yüzme Sporuyla İlgilenen Gaye, Türkiye Birincilikleri Elde Etmiş.

2. Çabası ve Azmiyle Dikkatleri Üzerinde Toplayan Gaye, Özel Durumu Olan Çocuk ve Gençleri Anlayabilmekten Öte Hissedebildiğini Göstermek İsteyen Gaye Onlara Örnek Olmayı İstiyor.

3. Gaye’nin Yol Arkadaşı Olan Çiğdem Yokmaç ise 16 Yaşında Bir Sabah Hiçbir Sebep Yokken Kör Olmuş. Birkaç Yıllık Bocalamanın Sonunda Eğitimlerine Odaklanmaya Karar Vererek İstanbul Üniversitesi, Siyaset Bilimleri ve Uluslararası İlişkiler Bölümüne Girmiş.

4. Çalıştıkları İş Yerinde Tanışıp Dost Olan iki Genç Kız Birbirlerinin Gözü ve Ayağı Olduklarını Söylüyor. Azimli Kızlar Engellilere İmkansız Perdesini Yırtmaları Göstermek için Facebook’ta “Engelsiz Kızlar” Sayfasını Açtı.

5. Dostluklarından Kuvvet Alan Bu Güçlü ve Cesur Kızların Asıl Amaçları ise İnsanın İstediğinde Her Şeyi Yapabildiğini Kanıtlamak.

6. Maceradan Maceraya Koşan Engelsiz Kızlar Yaptıkları Aktiviteleri Sayfalarından Paylaşıyorlar.

7. Hayatı Doyasıya Yaşayan Kızlar, Dalış ve Kayak Yapıyor, Bisiklet Kullanıyor, Festival ve Konserlere Gidiyor ve Birlikte Tatile Çıkıyorlar.

8. Gaye ve Çiğdem’in Bir Diğer Amacı da Engelli Kızların Çekincelerini Atmaları için Onlara Destek Olmak.

9. Bu Birlik ve Beraberliğin Daimi Olması Temennisiyle.

 

Kaynak: Listelist

Önerilen Blog :  Almanya'da IKEA Otoparkında Kılınan Sosyal Mesafeli Bayram Namazı ve Ortaya Çıkan Muhteşem Görüntüler

Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…