Beklenen Müjdeli Haber : Petshoplarda Kedi ve Köpek Satılmasına Yasak Geliyor


5.4k shares

Uzun süredir konuşulan sorunlardan bir tanesi olan petshoplarda kedi ve köpek satışı sonunda engellenecek. Hayvanları kafeslerde bir mal gibi sergileyerek, hayvanın özgürlüğünün kısıtlandığı bu sistemin kaldırılması, hayvan hakları konusunda ülkemizin attığı dev bir adım.

 

1. ”Hayvanlarını Sokağa Terk Edenlere Yaptırım da Yolda.”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hayvanlara yönelik şiddetin, kabahat kapsamından çıkarıp, suç haline gelmesini kararlaştırdıklarını, yeni çıkacak yasanın kamuoyu vicdanını rahatlatacağını ifade etti. Petshoplarda artık kedi ve köpek satılmayacağını söyleyen Pakdemirli, hayvanlarını sokağa terk edenlere yaptırımın da yolda olduğunu bildirdi.

2. ”Duygu Sahibi Olan Hayvanlara İnsan Gibi Davranmamız Gerekiyor.”

Bakan Pakdemirli, Avrupa’nın uyguladığı sahiplendirilemeyen hayvanların uyutulması işlemini eleştirerek, ”Ben de bir köpek sahibiyim. Belki 30’lu yaşlarda köpek sahibi olduğum için bu işin ne kadar güzel olduğunu anlamamıştım. Köpekler ve dolayısıyla tüm hayvanlar duyguları olan varlıklar. Bu duygu sahibi canlılara da insan gibi davranmamız gerekiyor. Avrupa’da medeni dediğimiz ülkeler, hayvanları alıyorlar, 1 ay içerisinde sahiplendirilmezse uyutuyorlar. Bizim asla ve katta böyle bir şeye gönlümüz razı gelmez. Biz, bir şekilde buradaki iyi şartlarda hayvanlarımızı alıp kısırlaştırıp, aşılarını yapıp doğal ortamlarına bırakmanın yollarını arıyoruz” dedi.

3. Hayvana Yönelik Şiddet Olayları Kapsamında Detaylı Bir Çalışma Yapıldığını Söyleyerek Şunları Ekledi:

”Çok konuşulan bir yasa tasarısı var. Bununla ilgili biz çok uzun çalışma yaptık. Ana çerçeve olarak Tarım ve Orman Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı olarak bir anlaşmaya vardık. Hayvanlara yönelik şiddet ve kasten öldürme fillerini, kabahat kapsamından çıkarıp suç haline gelmesini kararlaştırdık. Bu yasanın en kısa zamanda çıkacağını ve kamuoyu vicdanının biraz daha rahatlayacağını umuyorum. Petshoplarda bundan böyle kedi ve köpek satılmayacak. Kötü ortamlarda, camekanların arkasında hayvanların sergilenmesini biz doğru bulmuyoruz. Bunlar ya kataloglardan ya da internet ortamından, olabildiğince de sahiplendirerek olması gerektiğine inanıyoruz. Sahipli hayvanları sokağa terk edenlere de yaptırım uygulamayı planlıyoruz.”


Like it? Share with your friends!

5.4k shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…