Başını Kaldırıma Çarpınca Hafızası Silinen Adam Ve Bunu Avantaja Çeviren Karısı


1.3k shares

2014 yılında yaşadığı bir kaza sonucu hafızasındaki 34 yılı kaybeden Serdar Mete adeta hayata sıfırdan başladı. 5 yıllık eşini dahi unutan Serdar Mete önceden yapamadığı şeyleri de yapmaya başlayarak adeta krizi fırsata çevirmiş durumda.

 

1. Adeta Yaşamına Sıfırdan Başladı.

5 yıldır evli olduğu eşini, çocuğunu ve hayatına dair hiçbir anısını hatırlamayan Serdar Mete, adeta hayata sıfırdan başladı. Bir ilaç firmasında mümessil olarak çalışan Serdar Mete, 2014 yılında Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gitmek için evinden yola çıkmıştı, otomobilini bir ara sokağa park eden Serdar Mete, arabasından indiği sırada dengesini kaybetmesi sonucu düşerek başını kaldırım kenarına çarptı. Bir ağacın dallarına tutunarak doğrulan Serdar Mete ardından bir daha yere düştü. Gözlerini bu sefer hastanede açan Serdar Mete’nin, hafızasındaki 34 yılı silinmiş olarak uyandı. Eşini, çocuğunu, evinin adresini ve birçok şeyi hatırlayamayan Serdar Mete yaşamına sıfırdan başladı.

2. ”5 Yıllık Eşimi Tanıyamadım.”

Başına aldığı darbe yüzünden gözlerini hastanede açan Serdar Mete yaşadığı hafıza kaybı sebebiyle eşini tanımadığını söyleyerek, ”Kaldırımda ayağım kayıyor ve başımı kaldırımın kenarına vuruyorum. Biraz kendime gelmeye başladıktan sonra orada bir zeytin ağacı vardı, dalına tutunup kalkmak istiyorum ama tekrar başımı vurduktan sonra gözümü hastanede açıyorum. O saatten sonra hiçkimseyi tanımıyorum. Hastanedeyim ama ne oluyor, ne bitiyor bilmiyorum. Neredeyim Ben kimim Hiçbir şey yok o sıra bende. Eşim geldi, baktı bana ‘Ne oldu Bir şey mi oldu Nasılsın, iyi misin’ diye sorunca, ben tanımayınca boş boş bakmaya başladım. Tekrar sorunca ben yanımdakine sordum, ‘Bu bayan kim’ dedim, ‘Eşin’ dediler. 5 yıllık eşimi tanıyamadım. ‘Nasıl tanımazsın’ diye eşim beni silkelemeye başladı. Ondan sonra doktorlar beyin kanaması da geçiriyor olabilir diye uyardılar. Daha sonra bir süre eşimi göremedim, orada bayılmış eşim. Yaklaşık 2 – 2 buçuk ay hastanede yattım.” dedi.

3. ”Eşim de Yabancı Bir Kadın Benim İçin.”

Mete ilk aşamalarda büyük sıkıntılar yaşadığını belirterek, ”Kimseyi ama hiçkimseyi tanımıyordum. İlk zamanlar büyük sıkıntılar yaşadım. Çocuğumla aram farklıydı; sürekli oynarmışım, sürekli onunla vakit geçirirmişim. İlk zamanlar gelip kucağıma atlayınca, ben o an tepki veremeyince sıkıntı büyük oğlumda çıktı. Onu istemedim ilk zamanlar. Tabii eşimi tanımıyorum, eşim de yabancı bir kadın benim için. Annemi aynı şekilde tanıyamadım. Yakın çevrem dahil hiçkimseyi tanıyamadım; ağabeyimi, ablamı hiçkimseyi tanıyamadım. Herkes gelip kendini tanıtmaya başladı. Tabii ilk zamanlar o kadar çok geldiler ki o zaman biraz da kafam karıştı, biraz boğuldum, bunaldım. Ne yapacağımı, kime nasıl davranacağımı da bilemiyordum. Herkes geliyor bir şey söylüyor, kendini anlatıyor. Beni anlatıyor ama ben kendimi bile tanımıyordum. Kendinizi tanımıyorsunuz, kim olduğunuzu tanımıyorsunuz, ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz, nasıl davranacağınızı bilmiyorsunuz. Çok zordu.” diye konuştu.

4. ”Çocukluğumu Hatırlamayı Çok İsterim.”

Eşinin kendisine çok destek olduğunu ekleyen Mete, ”Eşim sağ olsun çok büyük destek oldu. Uzun zaman evde gecenin geç saatlerine kadar ders çalışıyorduk. İşimle ilgili ilaçları öğrenmeye çalıştım, nasıl bir iş yaptığımı öğrenmeye çalıştım. Onun haricinde zaten öğrenmem gereken o kadar çok şey vardı ki, 34 seneyi bir anda sildim. 34 sene 2 saniyede gitti bende. İnsanın yaşadığıyla karakteri oturur, nasıl bir karakter olduğumu da bilmiyordum. Sorsalar geçmişi hatırlamak ister misin diye bu saatten sonra bilmiyorum ama çocukluğumu hatırlamayı çok isterim. O güzel zamanları hatırlamak isterim, tabii çok zor bu saatten sonra. Doktorların da dediği çok zor, o yüzden bu hayata alışmaya çalışıyorum.” dedi.

5. ”İlk İşim Evlilik Cüzdanını Sormak Oldu.”

İlk başlarda bazı konulara inanmanın zor olduğunu söyleyen Mete, şöyle konuştu ”Hafızamı kaybettiğim ilk dönemlerde geçici olduğunu zannettikleri için yakın arkadaşlarım benimle şakalaşıyorlardı. Hastanedeyken bana sarışın, uzun boylu, mavi gözlü bir karın var birazdan gelecek dediler. Eşim geldi, ben tanıyamadım. Sonra eşim de bana arkadaşlarımın şaka yaptığını söyledi. İlk zamanlar bazı şeylere inanmak çok zor geliyordu. Hastaneden çıktık, daha sonra bende de bir şeyler oturmaya başlayınca da telefon, bilgisayar, Google gibi arama motorlarını kullanmaya başladım. Konuşurken evlilik üzerine, evlilik nedir, bunun bir belgesi var mı diye bakınırken evlilik cüzdanını gördüm. İzinli olarak çıktım hastaneden ve döndüğümde de ilk işim evlilik cüzdanını sormak oldu. Baktım üzerinde bir fotoğraf var, benim fotoğrafım. Yanında da eşimin fotoğrafı var, onu görünce o zaman evli olduğuma inandım. Tamam dedim, bu kadın benim eşim.”

6. ”4-5 Ay Kendimi Ona Hem Tanıtmak Hem Çocuğumu Tanıtmak Hem Ailesini, Arkadaşlarını Tanıtmak Çok Uzun Bir Süreçti.”

Eşinin hafıza kaybından sonra kendisini hatırlatmasının zor olduğunu ekleyen Nurşah Mete, şöyle konuştu ”Alışma dönemi çok uzun sürdü. Kendimi anlatmam, ona tanıtmam çok zordu. Çünkü başlangıçta arkadaşları inanmamışlar ve geçici hafıza kaybı sanmışlar. Kendisine şaka yapıp ‘Senin sarışın, uzun boylu bir karın var. Birazdan gelince görürsün’ demişler. Ben de ne sarışın ne de çok da uzun boylu bir kadın değilim. Hastaneye gittiğimde doğal olarak eşim bana bir baktı, bir de arkadaşlarına baktı sonra ‘Hani benim eşim uzun boylu sarışın biriydi’ deyince ben şok oldum. O süreci atlatmak çok uzun ve zor oldu. Ben de ‘Arkadaşların sana şaka yapmışlar. Senin hafızanı kaybettiğine inanmıyorlar’ diye anlatmaya çalıştım. Ondan sonra eve geldik, benden evlilik cüzdanımızı istedi. İnanmadı onun eşi olduğuma. Daha doğrusu kimsenin onun eşi, dostu, akrabası, annesi olduğuna da inanmıyor. Herkesin onu kandırdığını düşünüyordu. Eve gelince evlilik cüzdanını görmek istedi, ‘Evlilik cüzdanı diye bir şey varmış, onu görmek istiyorum.’ dedi. Ben de o sinirle hem evlilik cüzdanımızı hem de imam nikahında kıyılan belgelerin tamamını tek tek gösterdim. O süreçte 4-5 ay kendimi ona hem tanıtmak hem çocuğumu tanıtmak hem ailesini, arkadaşlarını tanıtmak çok uzun bir süreçti.”

7. ”Durumu Avantaja Çevirdim.”

Nurşah Mete eşinin sağlık durumunu avantaja çevirdiğini ifade ederek, ”Kazadan önce bir tavaya bile yumurta kırmışlığı yoktu, bir gün eve geldiğimde yumurtayı kabuğuyla beraber kırmaya çalışmıştı, öyle bir insandı. Kazadan sonra ise bir anda kendi kendine evde saç kavurma yapan bir adam oldu. Ağlayacaktım sevinçten. Bu durumu avantaja çevirmeyi de o anda düşündüm. Avantaja da çevirdim; önceden sen yemek yapardın, temizlik yapardın, bulaşık yıkardın diye anlattım ona hep. Yapar mıydı Asla yapmazdı ama şu anda yapıyor her şeyi.” diye konuştu.

 

Kaynak: Sabah


Like it? Share with your friends!

1.3k shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…