Kağıt ve Çizme Üretirken Teknoloji Dünyasına Giren Nokia’nın Tarihine İlişkin Detaylar


407 shares

Bir dönemin en popüler telefon markası olan Nokia herkesin cebindeydi. Sağlamlığı ve kalitesiyle cep telefonu dünyasının öncü teknolojilerini üretiyordu. Tabii zamanla yerini Ios ve Android’e bıraktı. Bir dönem hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan Nokia ile alakalı detaylara göz atalım.

 

1. Nokia’nın Unutulmaz Melodisi.

Nokia telefonlardan aşina olduğumuz Nokia Tune, 19. yüzyılda bestelenen bir gitar parçası olan Gran Vals’in o zamanki telefonlara uyarlanmış hali. Bu zil sesi ilk çıktığı dönemlerde Grande Valse olarak adlandırılmış olsa da zamanla Nokia ile bütünleşti ve 1999 yılından itibaren Nokia Tune olarak bilinmeye başlandı.

2. 2015 Yılında Finlandiya’nın Ulusal Emojisi Seçildi.

Çekiç gibi sağlam olması sebebiyle bir efsane haline gelen Nokia 3310, Finlandiya hükumeti tarafından 2015’de  “UNBREAKABLE” adıyla emoji haline getirildi. Finlandiya’nın resmi turizm sayfasında da görülebilen bu emoji, 3310’un sağlamlığını bir kez daha kanıtlıyor.

3. Cebimizdeki Eğlence: Yılan Oyunu.

Aralık 1997’de tanıtılan Nokia 6110, mobil oyun piyasasının ilk örneklerinden biri olan Snake’i yüklü olarak kullanıcılara sunan ilk telefondu. Ayrıca Snake, bir telefonda bulunan ilk “Multiplayer” oyun olmuştu.

4. Nokia’nın İlk Kameralı Telefonu.

2002 yılında piyasaya çıkan Nokia 7650, firmanın ilk kameralı telefonuydu. 0,3 MP kamerasıyla 640×480 çözünürlüğünde fotoğraflar çekebilen Nokia 7650, Nokia’nın kameralı telefon dünyasına attığı ilk adımdı. Nokia 7650; Nokia 808 PureView, Nokia Lumia 1020 ve son olarak Nokia 9 PureView gibi kamera odaklı Nokia telefonlarının atası konumunda.

5. Gsm Ağı ile İlk Telefon Görüşmesi.

Cep telefonlarının altında yatan ana teknoloji olan GSM ile ilk telefon konuşması, Nokia tarafından gerçekleştirilmişti. Nokia’nın kurduğu GSM ağı ve bir Nokia telefonu ile yapılan ilk telefon görüşmesi, Temmuz 1991’de Finlandiya Başbakanı Harri Holkeri tarafından yapıldı.

6. Harici Anteni Olmayan İlk Telefon 8810.

1998 senesinde Nokia’nın başyapıtı olarak bahsedilen Nokia 8810 dünya üzerindeki ilk antensiz cep telefonuydu. O dönem şirketin piyasaya sürdüğü en pahalı ve en lüks telefon olan 8810 krom kaplamaya da sahip olan ilk telefonlardandı.

7. Nokia’nın Telefon Modellerinde 4 Rakamını Kullanmamasının Sebebi.

3310 gibi eski cihazları hatırlayacak olursak sayılar üzerinden telefon isimlendirmesi yapan Nokia’nın garip bir şekilde hiçbir zaman 4 rakamını bir telefon modelinin ilk karakteri olarak kullanmadığını görüyoruz. Nokia’nın böylesine ilginç bir şey yapmasının sebebinin ise Asya’nın birçok bölümünde 4 rakamının uğursuz olarak görülmesi olduğu tahmin ediliyor.

8. Nokia Aslen Bir Kağıt Şirketiydi.

1865 senesinde Finlandiya’da piyasaya açılan Nokia aslen bir kağıt üreticisiydi. Maden mühendisi Fredrik Idestam’ın kurduğu şirket sonrasında büyüyerek halka açık konuma geldi ve ikinci bir kağıt fabrikası kurdu.

9. Nokia Kağıt İşiyle Kalmamış, Kauçuk Bot Bile Üretmişti.

Senelerce kağıt üretimi yapan Nokia 1967 yılında ülkenin kablo ve kauçuk üreten iki farklı üreticisiyle de birleşerek Nokia Corporation adını aldı. Bu şekilde kendisine yeni alanlar açan şirket kablo, kauçuk ayakkabı ve bot, otomobil lastiği, telekomünikasyon ekipmanları ve elektronik eşyalar üretmeye başladı. 1990 yılında Nokian Tyres adlı lastik şirketi ve Finnish Rubber Works isimli kauçuk şirketi Nokia’dan ayrıldı ve böylece Nokia elektronik alanına daha odaklanır hale geldi. Hala Nokian Tyres şirketinin lastiklerini yollarda görmek mümkün.

10. Nokia Adının Kökeni.

Nokia adı Finlandiya’daki Nokianvirta Nehri’nden gelmekte. Piyasaya girdiği ilk senelerde bu nehrin etrafında iş yaptığı için şirketin ismi böyle belirlenmiş.

 

Kaynak: Webtekno


Like it? Share with your friends!

407 shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…