Avrupa Merkez Bankası Atatürk Portreli Hatıra Para Bastı


6.1k shares

Avrupa Merkez Bankası Atatürk resimli ‘Avro’ bastı. Türk koleksiyonerin yaptığı çalışmalar sonucunda basılan para piyasada kullanılan avro ile aynı özelliklerde bulunuyor. Para, turizmde tanıtım ve hatıra amacıyla kullanılacak.

1.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) üstünde Atatürk’ün portresinin bulunduğu avro bastı. Nümismat (Madalya ve eski para bilimiyle uğraşan) Özgür Honça’nın çalışma ekibiyle birlikte yürüttüğü süreç sonucunda basılan para, Türkiye’nin tanıtılması ve marka değerini ön plana çıkarmak hedefiyle turizm alanında kullanılacak. Söz konusu para, piyasada kullanılan avroya eş değer olarak basıldı.

2.

Uzun süredir Nümismatik ile uğraştığını söyleyen Honça, süreci şu şekilde anlattı: “Bir akşam beni takip eden arkadaşlarımdan biri (İbrahim Gölgeli) beni aradı ve “Avrupa’da yaşıyorum, Avrupa Merkez Bankası bu tür paralar basıyor, bu konuda öncü olmak istiyorum. Yardımcı olur musun?” dedi ben de kabul ettim. Fakat tuhaf geldi, Avrupa Merkez Bankası bizim paramızı neden bassın diye düşündüm, sonra bir ön çalışma yaptım. İlk başta olabilirliği konusunda endişelerim vardı. Paranın tasarımını Hollanda vatandaşı bir tasarımcımız (Christian Petermann) üstlendi. O konuda benim de yardımlarım oldu. Sonraki süreçte paraya son halini verdik ve basım takvimin beklemeye geçtik. Teslim ettikten kısa bir sonra paranın basılmasına ilişkin Avrupa Merkez Bankası’ndan ön onayın alındığına dair bilgi geldi. 3 hafta sonra da para basıldı”.

Paranın, turizm amacıyla kullanılacağının söyleyen Honça, “Bir tür hatıra parasıdır. Değişik ülkelerde ülkelerinin tanıtımı açısında bu gibi uygulamalar yapıyor. Biz de bu şekilde Atatürk temalı para bastırmak istedik” ifadelerini kullandı.


Like it? Share with your friends!

6.1k shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…