Anadolu’nun Tüm Zerafetini Gözler Önüne Seren Aşık Veysel’in, Aşığına Kaçan Eşinin Ayakkabısına Para Koyması


374 shares

Bu topraklar çok güzel insanlar yetiştirmiştir. Erdemli biri olan Aşık Veysel’in ilk eşiyle yaşadığı hikayeyi okuduğunuzda siz de söylediğim şeye hak vereceksiniz. İnce ruhu ve güzel yüreğiyle bu diyardan geçip giden bir insanın öyküsüne göz atalım.

 

1. Türk Halk Ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu Aramızdan Ayrılışının 43. Yıldönümünde Anılıyor. Tek Bir Kitap Okumadan, Bir Gün Dahi Mektebe Gitmeden Hayatı Özümsemiş ve Kendisinden Sonraki Nesillere Müthiş Bir Miras Bırakmıştır.

2. Aşık Veysel’in Torunu Olan İş Kadını Çiğdem Özer, Üç Yıl Önce Verdiği Bir Röportajda Dedesinin İlk Evlililiğiyle Alakalı Pek Bilinmeyen Bir Olayı Şu Şekilde Açıklamıştı:

”Köyün en güzel kızıyla evlendirilmiş dedem… Yol arkadaşlıkları aileleri tarafından tayin edilmiş iki insan. Hayat sürprizlerle dolu, gel zaman git zaman evdeki hizmetli Hüseyin’e kayıyor gönlü güzeller güzeli Esma’nın. Aşk bu, insanın gözünü karartır. Aşıklar bir gün kaçmaya karar veriyor ve Esma çocuğunu ve dedemi bırakıp kaçıyor. Ama Veysel de aşık ve kaçacakları gece görmeyen gözlerine rağmen her şeyi hissediyor.”

3.

”Neyse, bizim kaçaklar Samsun’a vardıklarında Bafra civarında soluklanmak için bir çeşmenin başında duruyorlar. Bitkinler, açlar, ceplerinde bir kuruş para yok. Esma çoraplarını çıkarıyor ve bir bakıyor ki içinde bir tomar para…”

4.

”Evet yaban ellerde kurda kuşa yem olmasınlar diye… İşte bazılarımızın gönlü zengin… Hikaye burada bitmiyor aslında. Hüseyin’le Esma günün birinde perişan vaziyette köye dönüyor. Bu arada dedem ve Esma annenin çocuğu da ölüyor.”

5.

”Dedem o zaman çok meşhur, ‘Esma’ların bir ihtiyaçları var mı?’ diye sorduruyormuş devamlı akrabalarına. O kadar içi acımış ki, bir şiir yazmış ‘Zalim, kafir, yetim koydun kuzumu/ Çocuğunu geride bırakıyor, zalim kafiri Hüseyin’ diye. Dedem ölüm döşeğindeyken helallik almak için kapıya kadar geliyor Esma anne, ama “İçeri girmeye yüzüm yok” deyip vazgeçiyor. Bir dostu dedemi Zara’ya davet etmiş. Orada üç ay kalmış Veysel… Yalıncak Baba Tekkesi’ne uğramış. Anneannem de orada yaşayan bir ailenin kızı… Gülizar anne rüyasında dedemle evlendiğini görüyor ve bunu babasıyla paylaşıyor, babası da ‘Bu adam senin kısmetin kızım’ diyor ve evleniyorlar.”

 

Kaynak: Oldlaikdays


Like it? Share with your friends!

374 shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…