Ali Eren Beşerler’in Futbol Kariyerinde Yaşadığı Birbirinden Garip Anıları


2.5k shares

Beşiktaş kadrosunda geçirdiği 16 yıl boyunca yaşadığı birbirinden ilginç anılarla bugün karşımızda Ali Eren Beşerler var. Efsaneler arasına yerleşmiş olan Ali Eren Beşerler’İn yaşadığı şeylere göz atalım.

 

1. Gençlerbirliği Altyapısından Yükselip A Takıma Çıkarsak, İlhan Cavcav Bize 1 Yıl A Takımda Kalmayı Başarırsak Araba Alma Sözü Vermişti.

”Ümit’e, İlker’e, Sinan’a araba alalım ancak Ali’ye almayalım demiş yönetim kurulunda. Paramı aileme gönderecekmiş. Nedeni ise benim kaza yapacağımı düşünmesiymiş. Dediği gibi de oldu. 1 hafta sonra Kızılay’da kaza yaptım.”

2. Tesisteki Sıkıntılı Aşçı.

”Yemek yapılan tezgahta tırnaklarını kesiyordu. Gidip tesis sorumlusuna şikayet ettim ama aklım orada kaldı. Bir sefere yine kontrol ederken bir baktım. Çoraplarını yemek yaptığı tencerede kaynatıyordu. Kovduramadık adamı.”

3. Ümit Özat’ın Takma Adı ”Koca Kafaydı.”

”Bir maçta kendi kalesine gol atınca “KK” yazıldığı için 20 dakika boyunca düşünmüş “Bu adamlar benim lakabımı nereden biliyor” diye. Sonra demişler o koca kafa demek değil, kendi kalesine demek. Öyle maça konsantre olmuş.”

4. Verdiğimiz Siparişlerin Parasını Ödemiyorduk.

”Altyapı tesislerinde bir tane ankesörlü telefon vardı. 10 kişi falan kalıyorduk. Bir yerden paramız olmadığında 10 tane hamburger sipariş ediyoduk. Ali Eren Bey’in siparişleri geldi diyince arkadaşlar gelen kuryeye onun işi çıktı geçerken ödeyecek diyordu. Parasızken öyle yapıyorduk. Primler yatana kadar ortalıkta gözükmüyordum.”

5. Yatak Sırılsıklamdı.

”Bir Galatasaray maçı öncesi gece uyandım. Yatak sırılsıklam. Acaba altıma mı kaçırdım diye düşündüm karanlıkta. Meğerse tavan damlıyormuş. Tesisler o zamanlar dökülüyordu. Yeni tesislere geçince gözlerime inanamamıştım.”

6. Beşiktaş’a İmza Atmam İçin Arkadaşım İkna Etti.

”Beşiktaş’tan bana teklif geldiğinde Ümit Milli Takımı ile kamptaydım. Kamp bitti imza atılacak ama ben ailemden ayrılmaya cesaret edemedim. Ankara’ya döndüm. Çocukluk arkadaşım Beşiktaş’a gitmem için beni cesaretlendirdi öyle imzayı attım.”

7. Beşiktaş’a İlk Geldiğimde Nefes Alamıyordum.

Binalar üstüme üstüme geliyordu. Seba Başkan’a durumu anlattım. Bir arkadaş seninle ilgilenecek dedi. Psikologmuş. O sıralar Ankara’ya geliyordum haftanın 3 günü. Daha sonra ailemi de getirdim İstanbul’a. Ancak öyle alıştım.

8. Fenerbahçe, Pendikspor’a Yenildiğinde Sakattım.

”Dizim şişmişti. Takımla toplantı yaptık. Biz de bu duruma düşebiliriz dikkat edelim diye. Dardanelspor maçında benim hatamla 1-0 yenildik. Taraftar havaalanında bizi beklemişti.”

9. Doktorlar Yüzünden Sakat Olduğum Halde Hep İlk 11’deydim.

”En sonunda dizimdeki tüm çapraz bağlarım koptu. 10,5 ay doktorlar yüzünden futboldan uzak kaldım. Yeni yeni iyileşirken beni Belgrad Ormanı’nda koşturdular, yine menisküslerim yırtıldı.”

10. ”Toshack Zamanı. Antrenmanda 30-35 Metreden Şut Çektim.”

”Bana bağırdı “Oradan kaç tane golün var?” dedi. Ben de hocaya ‘Senin kaç tane var hocam?’ diye cevap verdim. Deplasmana giderken otobüste kasetini koydu. Gol ve asistlerini izlettirdi. Ankara’ya vardık, gol ve asistleri yeni bitmişti. O lafı demez olaydım.”

11. Toshack Harika Bir İnsandı.

”Biz bir keresinde paramızı alamıyoruz diye idmana çıkmayacaktık. “Gençler ne oluyor?” diye sordu. Cevap verdik. “Sizin arkanızdayım” dedi. Daha sonra Süleyman Seba 2 ay sonra yatacak paralarınız dedi. Sözünü de tuttu. Çok değerli insanlardı.”

12. Mustafa Denizli de Harika Bir İnsandı.

”İnsanlığı konusunda onu sevmeyen bir tane futbolcu bulamazsınız. Teknik, taktik anlamda tartışılabilir ama insanlık olarak kimse eline su dökemez.”

13. Lucescu İyi Bir Teknik Adamdı Ama İyi Bir İnsan Değildi.

Tolga ile problem yaşadı, gönderdi. Ahmet Dursun ile problem yaşadı, gönderdi, İlhan Mansız ile problem yaşadı, gönderdi. Benimle problem yaşadı, beni de gönderdi.

14. Sigara, Alkol Kullanan Var mı?

”Scala teknik direktörümüzdü. Yemekte herkese sordu, “Alkol kullanan var mı?” diye. Ben ve Pascal Nouma el kaldırdık. “Sigara içen var mı?” diye sordu. Yine ikimiz el kaldırdık. Yemekte bir bira içmemize ve abartmadığımız sürece alkol almamıza izin verdi.”

15. Sigara Baskını.

Bir gün tesiste odada oturuyoruz. İçeride 5-6 arkadaş sigara içiyoruz. Birden kapı açıldı. Scala içeri girdi, iki dakika sonra yardımcısı Ziya Hoca’yı odamıza yolladı. Ben hariç odada sigara içenler ceza aldı.

16. Sergen Yalçın Çok At Yarışı Oynardı.

”Onunla birlikte ben de oynardım. Bir gün odasında küçük ekranda yarışı izlerken beraberdik. Ben 10 numara kazanır dedim, Sergen 5 numara kazanır dedi. 10 numara kazandı. Kızgınlıkla bana meyve suyu kutusunu fırlatmıştı.”

 

Kaynak: Listelist


Like it? Share with your friends!

2.5k shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…